Sayfa 4/5 İlkİlk ... 2345 SonSon
43 sonuçtan 31 ile 40 arası

Azerbaycanda Eğitim, Azerbaycanda üniversite okumak

Junior Member
    Yer
    baki
    turklerden hec kimin zehlesi getmir.menim butun dostlarim turkleri gorende sevinirler men bile. turk saytlarina da ona gore girirem ve turk dilinde yaziram bu da turleri sevmeyimden ileri gelir. bilr mesele de var insan hansi milletden oldusa onun hem yaxsisi hem de pisi var.insanlar melek zad deyilki.

Senior Member
    Yer
    türkiye/trabzon
    Alıntı xedice_qumru Nickli Üyeden Alıntı
    turklerden hec kimin zehlesi getmir.menim butun dostlarim turkleri gorende sevinirler men bile. turk saytlarina da ona gore girirem ve turk dilinde yaziram bu da turleri sevmeyimden ileri gelir. bilr mesele de var insan hansi milletden oldusa onun hem yaxsisi hem de pisi var.insanlar melek zad deyilki.
    düz deyirsen men türkiye türküyem amma azericeni öyrendim ve azerice danısmaxı cox sevirem her milletin içinde pisleri var yaxşisi var birde men azeri türk diye ayırmayı sevmirem sonucta hamımız türküz azeriside tr türküde
    EİTHER YOU APOLOGİSE OR I WİLL NEVER SPEAK TO YOU AGAİN....!!!!!!

Junior Member
    Merhaba, ben Türkiye'de idealim olmayan ve hiç de sevemediğim bir bölüm bitirdim. Sil baştan bir üniversite eğitimi almak istiyorum. Hedefim de eczacılık.
    Azerbaycan Tıp Üniversitesi'nde Eczacılık Fakültesinin olduğunu öğrendim.
    Elbette yaşam koşulları, aylık masraf vs. benim için önemli hususlar ama asıl öğrenmek istediğim üniversitedeki eğitimle ilgili. Sanırım 1 sene hazırlık varmış acaba Türkiye'deki gibi muafiyet sınavı uygulanıyor mu? Ben üniversite 1.sınıftayken eczacılıkla ortak birtakım dersler almıştım, bu dersleri transcriptimde belirttiğim takdirde bunlardan muaf olabilir miyim?
    Aslında bunlar doğrudan dekanlığı ilgilendiren konular ama eczacılık fakültesinde okuyan bir arkadaş da denk gelirse bana az çok yardımcı olabilir diye düşünüyorum.
    En azından Azerbaycan Tıp Üniversitesi'nin Türkiye'de herhangi bir temsilciliği var mı?
    Yakın zamanda cevaplarınızı bekliyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

Junior Member

Re: Azerbaycanda Eğitim, Azerbaycanda üniversite okumak

Arkdaşlar(Türkiyeli arkadaşlar için söylüyorum) , bi de ben anlatayım , bu konuları sizin için,
    Şimdi ilk önce kendimi tanıtayım, ben azeriyim, ben Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesinde Türk Dünyası İşletme Fakültesinde 3cü sınıf öğrecnisiyim, sorduğunuz konuları şöyle açıklayayım, ilk önce rüşvet olayı => maaalesef doğru, var, ama tüm fakültelerde değil, mesela benim okuduğum, TÜDİFAK-de tamamen rüşvet yok, nedeni Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesiyle İstanbul üniversitesinin ortklaşa açtıkları fakülte olması(Türk Dünyası Araştırmaları Vakfına bağlı), öğretim dili de türkçe, hocalar Türkiyeli yada Türkiyede yüksek lisans almış azeri hocalar, yani anlayacağınız, dışarıda okuya bileceğiniz en uygun yerlerden biri, tavsiye ederim, (benimle aynı sınıfd 40 azeri 45-50 civarında da türkiyeli öğrenci okumakta), bizim fakulteden başka bi de rüşvetsizliğine göre Kafkas ve Hazar Üniversitelerini tavsiye ede bilirim (ama bu 2si özel üniversite)
    Gelelim Türkleri sevmeme önyargısına, şimdi, azeri halkı(büyük çoğunluğu için söyluyorum) türkiyeye göre daha tutucu, giyiminden tutun da konuşmasına kız erkek ilişkisine kadar, Türkiyeden buraya gelen öğrenciler genelde dış görünüşce bi avrupalıdan neredeyse seçilmiyor, jöleli saç, kızların sigara içmesi, kız erkek ilişkileri ve başka nedenler, burada olan türk öğrencilerin çizdiği genel imaj budur, bi tutucu toplumda böyle bi yapıda olan insanlara verilen tepki bence normal , mesela, normal giyim ve normal hayat tarzı süren türk arkadaşlarım var( buraya ayak uyduranlar), her kesle de iyi ilişkiler kura biliyor, ama son yıllarda bu konuda yumşama var azerilerde (gelip gidenler bize de bulaştırdılar bu Avrupa sevdasını ) ) , kısacası buraya geldiğinizde ayak uydurmaya çalışırsanız bi tepkiyle karşılaşacağınızı sanmıyorum, tabi , sizi tanıyana kadar sizden öncekilerin çizdiği imaja uygun verilecek tepkiye birazcık katlanmalı ola bilirsiniz
    Gelelim YÖK konusuna . bizim fakülte Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesinin diplomsını veriyor artı YÖK-den denklik veriliyor, anlayacağınız, denklik olacağı için , Türkiyede bi problem yaşamayacaksınız
    bi sorunuz olursa yrdım ede bilirim!

Junior Member

Türkiyeli arkadaşlardan Tıp fakültesinde okumak isteyenlere Azerbaycan Tıp Üniversitesinin sitesini vereyim, biraz ordan araştırın [

Junior Member
    Yer
    bakü

Herkez bişeyler karalamış bende klavyemin tuşları vardığınca yazayım bişeyler.
    Konu çok eski bir konu.Yaklaşık üç sene önce açılmış ve son yazı geçen sene yazılmış.Bazı bilgilerin güncellenmesi lazım o yüzden ben derleyerek yazacağım buraya.
    Azerbaycanda Türklerin sevilmediği söylenmiş.Hemen biraz empati yapalım. Ben Azeri olsam ve buraya gelen Türkleri bu haliyle tanısam kafamdaki Türk profili tamamen yıkılır ve açıkçası bende sevmem. Ben beş yıldır baküdeyim. inanın öyle adamlar görüyorum ki ben bile nefret etmeye başlıyorum milletimizden.Bırakın Azerbaycanlılarda biraz tiksinsin bu normal. Burda sev -sevme demiyorum kimseye ama bu durumu düzeltmekte bizim elimizde. Türkiyeden gelenlerin burayı küçük gördüğünü açık bir şekilde söyleyebilirim. bu doğru olabilir ancak bunu dile getirmek mecburiyetinde değiliz ki!!! Sen adamın damarına basarsan ordan burdan girersen yok siz şöylesiniz yok siz böylesiniz sen dediklerinde haklı bile olsan bu adam sana kin besler... Beş yıldır nedne kimse benim yolumu kesmedi.. neden bir polis bile durdurup bişey istemedi.. Siz doğru olursanız istisnalar haricinde karşı tepki görmezsiniz. Küpe takarsın , yarım metre saç uzatırsın , yada dışarda şort veya kapriyle gezersin yoldan geçenler sana laf atar sende dersinki vay efendim bunlar şöyle bunlar böyle.Arkadaşım gittiğin yere uyum sağla.Tamam özünü kaybetme ama bazı şeylerdede ölçüyü aşma. Bizim burda dekan sağolsun Elçin Mustafayev. Diyorki ya arkadaşlar afrikayada gitseniz diyorsunuzki ben kot pantolon giyecem , türk döneri giyecem Birde Azeri kardeşlerde şu konuda biraz anlayışlı olsa bence var olan ufak tefek sorunlarda aşılır. Mesela burda okuyan binlerce öğrenci var. bunlar 18 ile 25 yaş arasında değişen grup.Bir çoğu henüz hayatının baharında.Çoğunun ağzından çıkanı kulağı duymaz.Demek istediğim her konuşanın konuştuğunu dikkate almayın. Adam ilk defa evinden uzakta kalıyor ilk defa yurt dışına çıkıyor ne hayat tecrübesi var nede başka bişey , bundan çok fazla mantıklı konuşmalar beklemek doğru değil. Ben şu anda Azerbaycanın en büyük forum sitesine sahibim. Şu geride kalan beş yılda Azerbaycanın kötülediğimi yada aşağılayıcı bir şey dediğimi duyan olmamıştır.Çünkü böyle bişey olmadı. Ben asıl amacımda buraya gelen öğrenci arkadaşlara her konuda yardımcı olmaktır. Ben geride beş yılımda bir derse rüşvet verdim.Ondada sınava girmedim.Sınavdan 5 gün önce Türkiyeye gittim. Gelincede parasını istediler. yapacak bişey yoktu bende verdim. Ama diğer dersleride hakkımla geçtiğimi söyleyemem. Evet dersleri çok rahat bir şekilde geçiyorum ama hakkımla değil tabiki.Hocanın istediği şu ; Kendine karşı saygısızlık istemez, derse devamiyet ister ve dediğinin yapılmasını ister. Bunları uyguladığınız taktirde sınavda hiç bir problem olmadan çok rahat bir şekilde geçebilirsiniz. Mesela 4 yıl önce pararing hospitalda hastane kapısından giren herkesden rüşvet alındığını gördüm. Beni almadılar içeri ilk başta , ama sonra bende usülüne uyunca benide aldılar. Sonra qarayevdeki verem hastanesinde aynı şekilde içeri giren herkesten rüşvet alındığını bizzat gözlerimle gördüm. Rüşvet tabiki bizdede var ancak bir eğitim alanında yada yularda yazdığım şekilde değil. Ama benim gördüğüm burda insanların böyle davranmasını devlet sağlıyor. Sen adama evini geçindirecek maaşı vermezsen bu adam nasıl evini geçindirecek. Gidip Üniversite hocasına 200 manat civarı bir para verirsen bu adam nasıl geçinsin.Bununda masrafları var, bununda çocuğu var... Aynen dediğim gibi insanları bu işe devlet zorluyor... Neyse çok derin mevzulara girmeyelim.
    Burda eğitim gerçekten kaliteli olduğu üniversitelerden biri Kafkas üniversitesidir. Bunu okuyan şahıs bana direk cemaatçi felan demesin alakam yok ona göre
    Bakü devlet yine eğitim için tercih edilebilecek üniversitelerden biri. aynı şeyleri neft akademisi ve teknik üniversite için söylemem mümkün değil.
    Eğitim için burayı tercih eden arkadaşlar eğerki benim için diploma önemli diyorsanız burayı tercih edebilirsiniz.Ancak şunu unutmayınki eğerki burdaki 5 yılınız boş geçerse o zaman kimseninde size iş vermesini beklemeyin.Sonuçta artık bu devirde diplomadan çok ne bildiğinize bakarlar. Burda okuldan ziyade dışardaki kurslardan gerekli sertifakalar ve eğitimi almak mümkün. Tabiki buda bedava değil bununda ücreti neyse onu vereceksiniz.Bu arada konu başında dikkatimi çekti.Ayda 20 dolara kira felan yazılmış.Kesinlikle böyle şeylere aldanmayın. Şehrin dışına çıkmadıktan sonra nerimanov , elmler, 28, gençlik, inşaatçılar 20 yanvar bakı sovet civarlarında tek odalı evler 250-300 dolardan başlar, 2 odalılar 300-350 den başlar, 3 odalılarda 500 dolardan başlar. 400-500 dolar kirası olan bir evde 4 kişi kalarak , kira + ev mutfak+ doğalgaz + elektrik + internet harcamalarınız aylık 200 dolara yakın olur. Bu her ay eve bırakacağınız paradır. Bunun haricinde bunlara dışardaki harcamalarınızı , okul parasını felan ilave edin. yani burda aylık minimum 300 dolardan aşağı geilr sağlayamayacak olan bir kişinin gelipte ailesini zora sokmasına gerek yok. Bu dediklerimde çok samimiyim. Neyse arkadaşlar olurda bişey sormak öğrenmek isteyen olursa konu altından cevaplarım.
    Bayram AYYILDIZ
    bjk

Junior Member

merhaba,

2009-2010 yılı için yöksüz olarak yani 185 barajını aşan birisi TIP fakültesine kayıt yaptırabiliyormu. Yoksa Kaltımı

Junior Member

merhaba ben baku devllette psıkolojı okumak ıstıyorum tercıh yapmadım yınede okusam denklık durumu ne olur evraklar nelerdır neler yapmam gerekıyor benı ayrıntılı bı skılde bılgılendırırsenız sevınırım kımseden ytam bılgı alamadım

Moderlər Deli_UREK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Latvia Riga

Türkün Türkden başqa dostu yoxdur.
    Hə birdəki türklərin Bakida sevilmədiyi yazilib ?! nədi sevgi məhəbbət diyaridi Azərbaycan. siz gəlin qulaginizda sirga,türk qizlari damaxlarinda sigaret sora saygi hörmət gözdüyün bizdən?! təbiiki hər kəsə aid deyil yaxşisida var pisidə var. Birdə yaziblarki Türklər bizləri aşagi görür hansidi o türklər göstərin görəkdə öldüm gülməkdən

Junior Member

Öncelikle tüm azeri ve türk kardeşlerime selamlar. Bu konu üzerine epey araştırdım ve vardığım sonuç şuki azeriler türklerin uyum probleminden türklerde rüşvetten muzdarip. Ancak benim anlayamadığım şey şu azerbaycanın son yıllarda kamu oyuna yansıyan profili hiç içdeki problemlerle örtüşmüyor. Yani eurovision daki ülke tanıtımınız muhteşemdi ve gördüğüm ülke kesinlikle modern ve tarihi mimarisiyle hayranlık bırakırken insanlarıda gayet sıcak bi izlenim veriyordu. Peki olay böyleyken içte niye problemler var. Yani azeriler hükümmetten yana kan kusup kızılcık şerbeti içtim deyip sıkıntısının bedelini başkalarına, hemde türk kardeşlerine mi ödetiyor onu anlayamadım. Ayrıca tutuculuk konusu çok saçma yani türkiyede tamam belki kapriyle , küpeyle geziliyor ama doğudan batıya tüm kampüslerde kız öğrencilerim yarısı, hatta bazı yerlerde yarıdan çoğu başörtülü, kampüs içinde bulunan mescitler namaz vakti tıka basa dolu. Yani esasen oraya gelen türkler nasıl türkler bilemem ama buradada insanımız hala örf ve adetlerini yaşatıyor ve dinine sahip çıkıyor elhamdülillah. Ancak dinine bağlılık, tutuculuk bundan ibaret olmamalı. Yani sen eğer bugün kapri giydi diye bi öğrenciyi hor görüp sonra okulunda ders geçirtmek için ondan rüşvet alırsan bu iş tutuculuktan çok afbuyurun ama ikiyüzlülük olur. Ben bununla tabi herkesi kastedmiyorum zira burada bunlardan kaçıp okumaya gelen azeri öğrenciler olduğu gibi üniversitede de çok sayıda mükemmel azeri hocalarımızda var ve hiç biri bizden 5 kuruş istemedi bu güne kadar ve hepsi inanılmaz başarılı profesörler. Diyeceğim oki sistemde bi hata varsa bunu düzeltmek için el birliği içersinde çalışın. Eğer ders geçicem, hastaneden iyi hizmet alıcam , devlet dairesindeki işim hallolucak diye diye bu sisteme çanak tutmaya devam ederseniz (ki bunu türkiyede yapanlarda var bu sözüm onlarada gitsin) sadece kendinizi kandırırsınız ve bu iş kontürolden çıkarsa eğer pahalıya mal olur. Düşününki parayla diploma almış bi doktor gün geldi eline düştünüz bunun canınıza mal olabileceğinizi aklınıza getirin , bi inşaat mühendisi sağlam yapmazsa evinizi bir sabah bi enkaza uyandığınızı düşünün. O yüzden burada iş gençlere düşüyo. Gençler bunu sineye çekip oturmayın lütfen eğer öğretmenleriniz az para alıyor ve geçim sıkıntısı yüzünden tüm değer yargılarını hiçe sayıp böyle bişey yapıyorsa düşünün artık işim ne kadar kontürolden çıktığını. Umarım el birliği olup hem azeriler hemde türkler bu rüşvet hastalığını yenerler zira misafir perver ve açken bile misafirini önce düşünen bu iki milletin soyunada yakışan da budur. Kalın sağlıcakla...

Sayfa 4/5 İlkİlk ... 2345 SonSon

Yer imleri