Sayfa 1/5 123 ... SonSon
43 sonuçtan 1 ile 10 arası

Azerbaycanda Eğitim, Azerbaycanda üniversite okumak

Moderlər Azerbaycanli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Azerbaycan - Türkiye

Azerbaycanda Eğitim, Azerbaycanda üniversite okumak

Merhaba!
    Azerbaycanda üniversite eğitimi almak için son yıllarda ülkemize çok sayıda Türkiyeli kardeşlerimiz gelmektedir. Bu konuyu Türkiyede oturan ama Azerbaycanda üniversite eğitimi almak isteyenler için açtım. Burada kafanıza takılan sorularınızı bize sora bilirsiniz.
    Dünyɑ üç grup insɑndɑn oluşur, sonuçlɑrı ortɑyɑ çıkɑrɑn küçük bir bɑşɑrılı grup, olup biteni seyreden oldukçɑ büyük bir diğer grup ve nelerin olup bittiğini bilmeyen muɑzzɑm bir kɑlɑbɑlık.

Bɑşɑrılı olmɑk isteyen her insɑn için iki kritik bilgi vɑrdır. Gücünü bilmek! Hɑddini Bilmek! Aslɑn oluncɑ kɑrɑnın krɑlı olduğunu bilmek gücünü bilmektir ɑmɑ suyɑ girip timsɑhɑ kɑfɑ tutmɑmɑsı gerektiğini görmek ise hɑddini bilmektir.

Junior Member

Selam

Selam arkadaşım.Ben Türkiyede İstanbulda okumaktayım.Ben Geçen yıl Azerbaycan'a gelecektim ama araştırdım ve Azerbaycanda okuyan kişilerin yaptığı bir site var orada araştırdım Türkler pek sevilmiyomuş Azerbaycanda ve Rüşvet olayı çokmuş Azerbaycanda. Beni bu kouda aydınlatırsanız sevinirim Daha detyalı biligi yanii....

Junior Member
    Bende geçen sene azerbaycana gittim,bu yaz ise okumak için gideceğim.Fakat aklıma takılan bir sürü soru var.Oradaki okulların türü,eğitim düzeyleri.Bide arkadasın dediği gibi okullarda Türkler sevilmiyomu acaba ??

Junior Member
    Birileri şu konuya acıklık getirsin cok meraketiim ....

Senior Member owen20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    baki

Re: Selam

Alıntı sgk23 Nickli Üyeden Alıntı
    Selam arkadaşım.Ben Türkiyede İstanbulda okumaktayım.Ben Geçen yıl Azerbaycan'a gelecektim ama araştırdım ve Azerbaycanda okuyan kişilerin yaptığı bir site var orada araştırdım Türkler pek sevilmiyomuş Azerbaycanda ve Rüşvet olayı çokmuş Azerbaycanda. Beni bu kouda aydınlatırsanız sevinirim Daha detyalı biligi yanii....

salam necesiniz vallah turkleri sevmek meselesine o qeder qarisham bilmerem amma menim fikrimce lede pis qarsihlamirlar burda turkleri..amma qaldi ki rushvete onuda pis qarshilamirlar..mesele men getmegim getmedim ))) axirda 200$ verdim bir smestire sevirem de bizim unversiteti ayraport qiymetinedir imtahan zacot qayib (MB) ))))
    calishin ki,sevilesiniz.....

Junior Member
    ordaki ünileri YÖK tanıyor mu?

Junior Member
    salam sizin sualınıza bele cavab vere bilerem ki türk telebeler Azerbaycan üniversitetlerine geldikde bezilerini özlerini cox yüksekden aparırlar ele bil ki alcaq dagları onlar yaradıb,ona göre bezen problemler cıxır,ve ya bezen Azerbaycanda oxuya-oxuya bize hakaretler ederler.men özum sahidem bizim institutda bele türk oglanlar varıydı 4 dene.yaman özlerinden çıxmışdılar.ama bizim oglanlar onları özlerine getirdi.türkler sevilmir deye birşey yoxdur.her milletin pisi de var yaxşısı da.bunu hec kim deye bilmez.ama getdiyiniz yerde özünüze hörmet qazansanız problem olmayacaq,eksine sevileceksiniz. qaldi ki rüşvet meselesine rüşvet ele türkiyenin özunde de var.oxumayan telebe rüşvet verir.eger men oxuyuramsa biliyim varsa muellimin menden rüşvet almaga iştiyarı yoxdu.men özüm şexsen esas fenlerimin hamsını oxuyuram özüm de qiymetimi alıram ADİU kimi universitetde.müellimlerin de hörmeti var mene çünki bütün derslerde otururam,hemişe de hazıram.eger telebe oxuyursa o rüşvet vermir müellim özü onun qiymetini yazır.istisna müellimler de var düzdü.ama inşallah ele alçaq insanlar hec bir telebeye rast gelmez.

Junior Member
    azerbaycana gitmeyi bende düsünüorum fakat benm bi kz akadasim odan azeri bana dediğine gore yasamak cok kolaymis orda 20dolara ev kirasi varms en ii evler fyati 5bn dolarmis cebnde 100 dolari olan zengn sayiliormus hzmetci gnluk 1 dolarmis gercekciliği varmi bnlarin ben türkiede yasiorum fakt crimea respublukasından gctum burlara babam cerkez annem tatar ona bakılırsa turkıede kım kımı sevıo bellı değilki ayak uydurabıldıkten yukardakı akadasın dedııği gbin kendini trukieye gelmis alman gbi azrebaycana gtmis yuksek biri olarak grrsen tabıkı sevılmessın
    herkese ii gnler saglıcakla kalın...

Junior Member
    5 senedir pedegoji universitesi ögrencisi bir türk olarak, biraz olsun bilgi sahibi olduguma inanıyor ve sıkca sorular sorulara dilim döndügünce cevap vermek istiyorum.. en azından bundan sonra buraya gelip, okumak isteyen arkadaslara biraz ışık tutar yazdıklarım...

1,oncelikle azerilerin turkleri sevmedigi yalan bunu bilesiniz.. kendini bilmez bi kac turkun uyum gosteremedi icin yazdıgı asılsız seylerdir bunlar..

2, rusvet kapısı acık ama verip vermemek sizin vicdan ve gayretinize kalmıs...

3, YÖK tarafından tanınan ve denklik verilen universiteler zaten basvuru kılavuzunun arkasında yazıyor..(lutfen bu konuda dikkatli olun ve ekstra bi arastırma yapın)

4,yasam sartlarının turkiyeye gore biraz daha ucuz oldugunu düsünürseniz sizin icin bi artı olabilir bu... ev kiraları,evin tamiri, semti ve merkeze olan yakınlıgına gore (2 yada 3 odalı ve butun evler esyalı) 250-400 dolar arası.. gıda ucuz, giyim 3 asagı 5 yukarı aynı,ulasim cok ucuz...(su,telefon(sehirici) ve dogalgaz turkiyeye nazaran neredeyse bedava elektirik ucuz)

5,burada universiteler biraz farklı.. bir ornekle acıklamaya calısırsak bizdeki egitim fakultesi burada pedegoji universitesi olmus matematik ügretmenligi bolumu ise fakulte.. yani bolum yok en alt birimi fakulteler olusturuyor... ve bu universitelerin ikincisi bulunmuyor bakude.. yani tek bir fen-edebiyat,egitim ve tıp fak. var... her universite aslında bizim bildigimiz tek bir fakulteden olusuyor..

6,universitelerde egitim gercekten kaliteli ama sosyal yasam sıfır. fun club,cafe,kampüs,konser ve etkinlikler malesef yok. tek sosyaliteniz arkadas cevreniz ve hayal gucunuz.. bunun dısında lise yasamına bi anlamda devam edeceksiniz,tek fark aileden ayrı bir evde ogrenci hayatı yasamanız

son olarak sahsi fikrim,eger sadece geleceginizi düsünecek ve okumak icin gelinecekse baküde okumanızı tavsiye ederim...

detaylı bilgi icin msn ve e-mail adresim: [email protected]

Junior Member
    arkadaşlar benim için YÖK'ün denkliği olmasa da olur.
    daha sonra yök denklik sınavına girerek kazanabilirim.
    ben ne olursa olsun orada okumak istiyorum.
    okuyan arkadaşlar var bana aylık 400 dolar harcarsın dediler maalesef buna gücümüz yetmeyeceğinden gelemedim.
    iç mimarlık okuyacağım orada.bu bölümü istemiyorum aslında eczacılık veya bilgisayarm mühendisliği istiyorum.
    ama bu bölümden başka seçenek sunmadılar bana.
    diğer bölümlerin denklikleri yok zaten eczacılık..v.s.
    benim için denklik inanın önemli değil
    ne kadara gelirim?
    aylık ne kadar masrafım olur?
    bana yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı?

msn & mail:

[email protected]

telefon:

+9 0543 826 83 46

yardımlarınızı bekliyorum...

Sayfa 1/5 123 ... SonSon

Yer imleri