Sayfa 3/3 İlkİlk 123
28 sonuçtan 21 ile 28 arası

AZERBAYCAN MÜZİĞİ NİÇİN BOZULDU?

Junior Member
    Yer
    Bursa
    Bozuldu demek yanlış olurdu -türlendi diyebiliriz. Yani dünya değiştikçe kişilerin konuşurken seçtikleri sözcüklerden dinlediği ezgiler de değişiyor. Azeri Müziği'nde neden türlülük olmasın? Azeri Müziği'nin ilk ve özgün temsilcileri müziklerini sürdürsünler, ama başka tarzlar da çıksın. Türk müziği bozulmadı - her müziğin, ülke müziğinin kötü temsilcileri vardır - Pop müzik kötü deyip işin içinden çıkmak doğru değil. Ama ne yalan diyeyim, Günel gibi şarkıcıları sevmiyorum. Şimdi eski birkaç azeri şarkısını yeniden söylemiş sanırım. İş, nitelikli yapıldıktan sonra her türe saygı duyulması "lazımlı"

Elektronik müziği çok seviyorum - onun yeri ayrı, gerçek çalgılarla yapılanlar ayrı.
    Ne yani, Juno Reactor'u dinleyen Nezaket Teymurova'yı dinleyemez mi?
    Kim çok bağırırsa, ilgiyi o çeker.

Senior Member
    Yer
    türkiye/trabzon
    türküler mizim müzigimizin özüdür
    EİTHER YOU APOLOGİSE OR I WİLL NEVER SPEAK TO YOU AGAİN....!!!!!!

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Türkiye/Adana

Re: Türkü

Alıntı TURAN2023 Nickli Üyeden Alıntı
    Bazıları Türkü dinlemeyi kendine yakıştıramıyor,yani civciv yumurtasını beğenmiyor.Müziğimizi bitiren başta bu insanlar sonra da rock ve pop müziktir.
    bu konuda haklısınız
    1 numaranın Türkü olması gerekir tabii
    BiRi BeNi DurDurDrsNNN ! !!

Junior Member
    Yer
    Eskişehir
    azerileri bilmem ama türkler türk sanat müziğinide günümüze uyarlıyolar mesela çok bilinen bi şarkı en son sana vuruldum diye bi şarkı sanat müziğiymiş ama rock havası verilmiş insanlar ve zevkleri değişiyor hiç birşey yerinde durmuyor haliyle türkünün yerini metal rock lar punk rocklar yada rap ler alıyo (:
    Allahım Yarat Beni Baştan
    Yeniden Sevdirme Beni...

Junior Member

Re: AZERBAYCAN MÜZİĞİ NİÇİN BOZULDU?

Evet ya eski tas plakları dinleyeniniz varmı bilmem Sanki sarkıyı cennette dinliyorsun bu kadar sade ve canlı yanında söylüyorlar sanki ama şimdi hersey gitti sarkıları sıkıstırılıyor enstrümanlar zaten hepsi digital yani tamam onlarda olucakta birazda kendi müzigimizi ortaya cıkarmalıyız.

Junior Member

Azerbyacan Muziğinin Bozulduğu filan yok lütfen kendinizden* element uydurmayın ve böle saçma sapan başlıklar açmayın(orda kendinizden kelimseinin yerine orjinalde ne geldiğini biliyorsunuz sanırım)

Senior Member
    Yer
    üsküdar-istanbul

herkese selamlar...iyi icra edilen,içeriği,melodisi,sözleri ve ritmi insanın gönlünü okşayan dejenere olmamış müzik eserlerini ben de seviyorum...azerbaycan müziğini de cana yakın ve bizden olduğu için beğenerek dinliyorum...sanatçılarımızı internet ortamında moral vererek aşk ve şevklerini harekete geçirecek güzel yorumlarla destekleyelim...korsan yayınlara internet ortamında ve gerçek hayatta da prim vermeyelim...Allah korusun kul hakkının vebali büyüktür...saygı,sevgi ve selamlarımla...

Member
    Yer
    Antalya

Buna sadece müzik olarak bakmayalım. Dijital teknoloji pek çok sanat dalını etkiledi. Gördüğünüz bir fotoğrafın gerçek mi sahte mi olduğunu düşünür hale geldik. Ya da bir müziği şarkıcı gerçekten tiz bir tondan okumuş mu, yoksa stüdyo marifeti miydi... Ben kendi adıma, dijital müzikte kullanılan sampling seslerin armoniklerini duyamıyorum ve bunun için hatasıyla sevabıyla anolog kayıtları dinlemeyi daha çok seviyorum.
    Aslında müzik dünyada kötüye gidiyor. Çünkü müziği müzsyenler değil, DJ ler yapmaya başladı. Çıpı tıs ,çıpı tıs , çıpı tıs ....tamam da , nereye kadar? Bununla diskoda eğlenirsin ama 'müzik dinledim' diyebilir misin? DUYGU olmadan müzik olur mu? Bir takım abuk slogan lafları tekrarlamakla da şarkı sözü olmayacağı gibi.
    Tamam, bu teknolojik , dijital müzikleri diskolarda tüketin ama 'müzik dinleyicisiyim' diyebilmeniz için klasik, caz ve ülkenizin, hatta diğer ülkelerin folklorik müziklerini dinlemeniz gerekiyor.
    Her lisanın bir müziği vardır. Azeri ya da Türkçe folklörik müziklerin İngilizce söylenirse nasıl komik olacağını bir deneyin. (Yıllar önce burda biri 'I love you ı love you, do you love me do you love me ' diye komik bir şarkı yapmıştı. Allahtan sonraki şarkıları öyle devam etmedi) Bunun gibi Rock ve Blues kalıpların da İngilizcenin dışında Türkçe , Arapça hatta Fransızca falan söylendiğinde hiç olmadığını görüyoruz. Çünkü kelimeler İngilizceye benzesin diye iğilip, bükülüyor ve ÇİRKİN oluyor. Halbuki müzik ESTETİK değilmidir? Kelimeleri başka bir lisanın saunduna uydurmaya çalışmak bu estetiği bozmuyor mu?
    Konu biraz dağılır gibi oldu ama Azeri dostlar üzülmesin. Durum bütün dünyada bu aralar oldukça karışık. Son olarak , folklorik müzikleri tabii ki korumak gereklidir. Ama bunun yaparken diğer müzik türlerini karşımıza almamalıyız. Evrensel sanat müziklerini iyi bilip, folklor kaynaklarını bu sanatların disipliniyle harmanlayıp tüm insanlığa mal etmeli ve sevdirmeliyiz. Tıpkı Chopin'in , Lizst'in ,Borodin'in, Brahms'ın yaptığı gibi.
    Yaşasın Türk Birlikteliği
    EYLEME GEÇEN CEHALET KADAR ÜRKÜTÜCÜ HİÇBİR ŞEY YOKTUR.

[img][[/img]

BİZ BİR DALA KONMUŞ ÜÇ ARKADAŞIZ. BİRİMİZİN ADI DÜRÜSTLÜK, DİĞERİMİZ BİLGELİK, BİR DİĞERİMİZ CESARET. İÇİMİZDEN BİRİ BİLE UÇUP GİDERSE KALANIMIZIN İŞE YARAMAYACAĞIN FARKINDAYIZ. ONUN İÇİN ÇOK İYİ GEÇİNİYORUZ.

Sayfa 3/3 İlkİlk 123

Yer imleri