4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Palçıq nədir?

Azeri.net Sevdalısı

Palçıq nədir?

Palçıq deyəndə çoxlarının ağlına bataqlıqlar və çirkab yığınları gəlir.

Ancaq bu bir həqiqətdir ki, palçıq olmasaydı nə elektronika elmi olar, nə də qitələr və peyklərarası rabitə meydana gələ bilərdi. Hətta XX əsrin ən böyük uğurlarından biri olan komputer də kəşf edilməzdi. Çünki, elektronikanın əsasını təşkil edən yarımkeçiricilər palçıqdan başqa bir şey deyil. Rabitədə yeni bir cığır açan superkeçiricilər də həmçinin.

Palçıqla bağlı möcüzələr bununla da bitmir. Palçıq həm də ən yaxşı katalizatordur. Neftayırmada palçığın əvəzi yoxdur. Digər tərəfdən, palçıq zəhərli maddələrdəki zəhəri özünə çəkərək onları neytrallaşdırır. Palçığın başqa mühüm xüsusiyyətlərindən biri də radioaktiv elementlərdəki radiasiyanı neytrallaşdıraraq onların ətraf mühitə zərər verməsinin qarşısını almasıdır.
    [

Senior Member

Re: Palçıq nədir?

Uşağliqda o qədər palçiqla oynamişam ki.. Məni evə gətirmək olmurdu,yaziğ anam o qədər çağrğrdi evə gəl deyə..Mən amma çayin kənarinda palçiqla toplar hazirlayirdim,görürdüm axşamdi evə gəlməyə qorxurdum üst-başimi görüb,bilirdim ki,evə getsəm pis olacaq..Mən də evin podvalinda gizlənirdim,guya evə getməyəcəm..looool

Ölmək dəhşət deyil, dəhşət yaşamaqdır

Moderator

Alıntı canbell Nickli Üyeden Alıntı
    Uşağliqda o qədər palçiqla oynamişam ki.. Məni evə gətirmək olmurdu,yaziğ anam o qədər çağrğrdi evə gəl deyə..Mən amma çayin kənarinda palçiqla toplar hazirlayirdim,görürdüm axşamdi evə gəlməyə qorxurdum üst-başimi görüb,bilirdim ki,evə getsəm pis olacaq..Mən də evin podvalinda gizlənirdim,guya evə getməyəcəm..looool
    decel

Senior Member

Alıntı canbell Nickli Üyeden Alıntı
    Epey muzurmuşsun anlaşılan
    Kahvenden bir yudum bile almamışsın, korktunmu beni 40 yıl sevmekten.

Yer imleri