Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
37 sonuçtan 11 ile 20 arası

azericeyi anlamis degilim

Junior Member
    Yer
    Sinop/Türkiye
    Merhabalar.Ben de yeni üyelerdenim, Türkiye'den.Evet bazen zorlanıyorum ama çoğu şeyi anlıyorum.Ben Azeri müziklere hayranım.Yanlış yazabilirim ama Faik Ağayev 'i dinledim ve çok beğendim.Herkese selsmlar.

Junior Member

azerice

Bende Türkiyeden yazıyorum.ve azerice hiç de türkçe-ingilizce karışımı değil...sen anlamıyorsan o senin sorunun...burda alay eder gibi konuşman yanlış...

Junior Member
    Yer
    Turkiye

Re: yaw. bu azerice nasıl bi şey anlamadım!

Alıntı td_ahmet_21 Nickli Üyeden Alıntı
    Selam
    Ben türkiyeden yazıyorum.
    YA ben sizin dilinizi çok merak ettim. Ne de garip ingilizceyle türkçenin karışmışı gibi bişey:!:
    hasta mısın kardeşim turkiye turkçesinin hemen hemen aynsı

Junior Member
    Yer
    IĞDIR/TÜRKİYE
    ığdırlı bir türkiye azerisi olarak söylüyorum kulak dolgunluğunuz yok diye size öyle geliyor yoksa türkiye türkçesi ile azerbaycan türkçesi* arasında hiçbir fark yok

*:azeri kelimesi yerine ya türk kelimesini yada azerbaycan türkü kelimesini kullanın azeri kelimesi farslarla rusların bizi türklükten koparmak için dediği bir kelimedir.

azer bir ateş tanrısı,azeri ise azere tapanlar anlamına gelmektedir.

Guest
    [size=18]herkes başka bi şeye benzetiyo azericeyi. oysa bazı dönemlerde türklerde azerice konuşuyorlardı. türkiye kendini geliştirince azericeden sadece esintiler kaldı. demek istediğim bir zamanlar türklerde azerice konuşuyolardı. yani o kadarda anlaşılmayacak bi şey değil azerice...

Junior Member
    Yer
    BAKI
    Yazılanlara bakıyorumda kimisi ingilizceye benzetmiş kimisi rus alfabesinden kaynaklanan problemler var demiş.Ben Baku de okuyan bi ögrenci olarak buradaki insanlarla daha rahat konusuyorum.Kimse nin zoruna gitmesin ama Türkiyede dilimize zorla yabancı kelimeleri deyimleri zoktular bizler yani gençler saf dilimiz yerine batı egomonyasında kalmıs Türkçeyi kullanmaya başladık.Kimse kusura bakmasın ama şu an gerçek Türkçe Türkiye de değil Azerbaycan da kullanılandır.Bu yazdıklarıma kızanlar Anneannelerinin ve Dedelerinin konusmalarına dikkat etsinler.Herkese SAYGILAR
    ADİU WoRLd_of_the_one_universty

Junior Member
    Yer
    kas ki Baki olardi!!!
    [img]Salam...
    men bele seyle hec bir zaman qarsilaslmamisdim...Anlamiram Azerbaycan dilinin ingilis diline ne dexli var?????????????
    Men burda bir dostumuz var adi duygu_ist-di menim ona sözum var
    Menden incimeyin amma siz butun Azerbaycanlilari tehqir elediniz onlar rus elifbasiyla yazir deyerken! Sexsen men heyetim boyunca rus elifbasinda yazmamisam!!! Hec fikrim de yoxdu!!!! Biz artiq iller ötub ki latin elifbasinda yaziriq. Sizin bu sözunuz meni cox incitdi!!! Biz "sh" ona göre yaziriq ki keyboard- da o herf yoxdu, ona göre coxlari hele men de ele yaziram. Azerbaycanda o insanlar rus elifbasinda yazir ki onlar geride qalmisdilar!!!!!! Emin olun bu saat Azerbaycanda hec o elifbani isletmir isleden Azerbaycan Turku deil demekdir!!!!
    Men bir seyi de demek isteyirem ki XAHIS EDIREM BIZE AZERI DEMEYIN!!!!! Bize AZERBAYCANLI deyin!!! Bir dostumuz cox duzgun bildirib o adi farslar ve ruslar bizi turklukden qoparmaq ucun deyirler. Umud edirem bu xahisimi Turkiyede yasayan Turklere de bildirersiniz ki bize Azeri demesinler!!! Diqqetinize göre cox sag olun.
    [/img]
    YASASIN VETEN,
    QIRILSIN DUSMEN
    AZERBAYCANA ESQ OLSUN!!!!!!!!!!

Junior Member
    bende azerbeycan dılının ıngılızcedene bayabı esınlendıgını dusunuyorum arkadaslar ben fılılojı(dıl bılımı) egıtımı aldım turızm cıyım 5 dıl bılıyorum ancak demıskı bır arkadas bız latın alfabesını kullanıyoruz latın alfebesınde hıcbır zaman x yer almadı bu sedace eskı kokenlı dıllerde ve ıngılızcede olan bır harf eskı dıller bugun kullanılmamakta olduguna gore demekkı azerı turkcesınde bayabı ıngılızlesme var ama bu turkıyenınde sorunu hatta bırcok gelısmekte olan ulkelerın sorunu bız turkıyede kurtlerle ermenılerle yunanla amerıkalıyla ugrasırken emınım azerbeycendakı kardeslerımız kımlerle ugrasmakda ve bazı tavızler kayıplar olcaktır ama dılınızı kulturunuzu koruyun 5 dılı mecbur kalmadıkca kullanmam sızde oyle yapın herkez kendı kulturune sahıp cıksın turke turkden baskası dost olmaz bosyere burda tartısmayın...

Junior Member
    qardash azerice gunumuzde en temiz turkcedi. turkiyenin isletdiyi dil son zamanlarda cox deyisdi azerice osmanlicaya coox yaxindi.

Junior Member
    Yer
    TURKIYE / IZMIR
    Yaşasın Türlçe Yaşasın Azerice..! Azerbaycanlıların dilini çok seviyorum ve dünya üzerinde neredeyse tamamen aynı dili konuşup anlaşabildiğim bir dil ve millet olduğu için çok mutluyum!..
    Yahya Duran

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon

Yer imleri