ARDI.. Belece geldik catdiq Bakiya ve hemen gunude ordan texris olunduq, Sebine ise soz verdiyi kimi qarşiladi meni, Amma hec elimi bele sixmadi, dedi incime senin halalin oluncaya qeder ellerimizde toxunmamalidi bir-birine, onun bu hereketi eksine cox xoşuma gelmişdi.Neyise esger yoldaşlarim şenlenmeye gedirdiler, men ise onlara qoşula bilmeyeceyime gore uzur isdeyib, vidalaşib Sebine ile orani terk eledik, evvelceden danişdiqimiz kimi yoldanda gul alib birbaşa şehitler xiyabanina, ILHAM VE FERIZEnin qebirini ziyyarete getdik, Mence bu her bir AZERBAYCANLI genclerin, sevenlerin borcudu.Oradada oturub xeyli sohbet elediki, tebiyiki Sebinenin hediyelerin verdim, hemen desmali cox beyenmişdi.Belece gunler kecirdi yene evvelki kimi danişib, arada imkan olduqca goruşub sohbetleşirdik.Ona planlarimi danişanda o, buna razi olmadi cunki men AZERBAYCANI TERK ELEMELIYDIM, hele mekdebde oxuyarken planlaşdirmişdim harda yaşayib, harda tesil alib, harda heyatimi quracaqimi.ora ise Sankt-Peterburq idi..((ora getmeyime gore meni helede qiniyanlar varki, vetenini ele cox sevirsense niye orda yaşayirsan, ele veteninde yaşa da, amma cox az adam başa duşurki her bir insanin oz secimi, oz isdeyi, oz arzulari var ve bunlar ucun mubarize aparmaq lazimdi, qaldiki vetene, Mence insan qiraqda daha xeyirli ola bilir vetene, qiraqda yaşiyanda 5-10 nefere, ne qeder insana mumkundu oz medeniyyetini, oz exlaqini gosdermekle, milli mintalitetini, adet-enenelerini, qonaxperverliyini gosdermekle, tanitmaqla MILLETIN, VETENIN haqqinda musbet fikir yaradib, tanida bilirsense bunun neyi pisdi???Her qiraqda yaşayan AZERBAYCANLI bu cur duşunseydi, inaninki indikinen daha cox sevilerdi bizim milletimiz, vetenimizede hormet beslenerdi, yoxsa inandirim siziki Coxlari Eşidende AZERBAYCAN, odeqiqe fikirleşirlerki he Qafqaz, He Musalmanlar, he veşilik, nebilim daha neler, ele bilirler burda veşi insanlar yaşayir, bu cur fikirleri deyişmek ise her bir qraqda yaşayan AZERBAYCANLININ borcudu, odurki VETENINI qiraqdada sevmek mumkundu amma tesufki yalniz pul, bazar, alver duşunenler daha coxdu))Neyise movzumuza qayidim.Men Sebineye herşeyi danişib başa salandan sonra konulsuzde olsa razilaşdi menimle amma bir şerti vardiki Ne vaxt desem gel, geleceksen.cunki qorxurduki men olmayan muddetde onu mecbur vererler, hem şuphe eleyirdiki men gedib ora Nataşalari gorub onu unudaram birdenMen razilaşdim ve SOZ verdimki ne vaxt desen gelecem ve emin olki eger sen meni deyeceksense ne olur-olsun seni hec kime vermeyecem.Ve belece 2006 ci ilin yanvarinda SEBINE ile saqollaşib Peterburqa yola duşdum, meni yola salanda dediki seni yola ozum saliramki bir gunde seni ozum qarşilayim.Amma ozaman hardan bileydim, hardan bileydimki? Bu Sebinenin meni ilk ve son yola salişidi, hardan bileydimki birdaha onu ayaqusde gormeyecem.. ARDI VAR