Sayfa 6/7 İlkİlk ... 4567 SonSon
64 sonuçtan 51 ile 60 arası

Azeri Milleti ve Türk Milleti, Nedir Bu İki Milletin Hikmet

Moderator
    Sovet dönəmi... Bir sərcə Qərb ölkələrindən birinə uçur. Qərbli sərçələrdən biri Sovet İttifaqından gəlmiş sərçədən soruşur:
    - Məgər orada yeməyə bir şey tapmırdın ki, bura gəldin?
    - Tapırdım, insafən yeməyimiz, içməyimiz bol idi.
    - Bəs niyə orada qalmadın?
    - Heç, sadəcə, cikkildəmək istədim.

Düzdü ?
    [
    Ya da
    [

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Yerixo
    Alıntı fidan494 Nickli Üyeden Alıntı
    Ay Yeshu siz lap nostalji ilə yaşayırsızee , sizi başa düşürəm ancaq modern dövrümüzdə irəliyə gedirik yeni şeylər çıxır bunları da qəbul etməliyik.
    Keçmişi de yaddan çıxarmaq olmaz Fidan. Düzdür... çox şey değişir... Be'zileri müsbet, be'zileri de menfi... amma deyişir... 'deyişmeyen tek şey, deyişim'

Bunları yazmaq ve yazmanı istedim... çünkü be'zen insanlar fikirleşirler ki, öten iller çox 'pis' idi...

Bir az da şexsi nostalgiya onda!!!

Azerbaycana ilk defe gelende ilk satın aldığım kasseta Karvan grupunun idi... Hardasa bir il 'Sarı güller' mahnısına gulag asmışam...

İlk kitablarımı 'Nerimanov stansyası'nın oradakı kitapevinden almışdım... 25-30 kitab... Setka yox idi... İp ile bağlayıb vermişlerdi...

İlk defe 1 hefte 'cola' içmeden yaşamışdım! Gazlı içecek yox idi... amma sarı (ve qırmızı) renqde iki içecek satılırdı... Çox maraxlı idi menim üçün!

İlk yemeyimi Xazar Denizadamları binasının yanındaki yerde (Pizza) yemişdim... (Azerfransın qarşısı)...

Azeriler mene leqeb de tapmışlar idi: Don Kixot!

İlk gafım: 'Subaysan?' deye soruşulan da 'xeyr, neşriyyatçıyam' demişdim... İndi gülmeli gelir, amma o zaman çox ciddi cavab vermişdim...

hmmm... Bakı... ilk defe gelende de neft iyi gelirdi... indi de neft iyi gelir... Buna göre de burnuma neft iyi gelende, yadıma Bakı düşür!

İndi laplaplaplap nostalgiya olub!!!
    Şükr Allaha ki pişiklerin qənətləri yox... Olsa idi, göydə göyərçin qalmazdı... Allah kimə qənət verəcəyini bilir!

Junior Member
    evet kardeş yüzde 10-15 görünen ama biliyomusun bu millet hep kötü günde bir oldu tek yumruk oldu
    yine olur korkma
    görünen yüze 10-15 gerçekte tüm tük halkı bunu canı gönülden istiyor emin olabilirsin
    sen azeriyew benziyosun
    azarbaycanda durum ne istiyormu millet

Senior Member
    Yer
    Azerbaycan Baki

Re: Azeri Milleti ve Türk Milleti, Nedir Bu İki Milletin Hikmet

Salam Turk Xalqi...
    Fidan bacima ve Yeshu Qardashima derinden minnetdarligimi bildirirem ki,her seyi bu cure gozel tesvir edibler.
    Paradox kimilerine men demek isteyirem ki Bakinin bilmirem hansi terefinde olub ki,camileri gormeyib?Sen bir defe Bakiya gelende mene xeber ver sene Bakini ve onun etrafini hetta lazim gelse rayonlarimizi bele gostererem. Oradaki camileri gorersen,xalqin Turku ne qeder cox istediyini gorersen [email protected]
    Bilirsiniz men Turkleri cox sevirem cunki en azindan ozum de Turkem.(Azerbaycan Turku).Amma bele yazilari gorende cox qiriliram hem biz hemde siz Turklere.
    Ne ise yaxsi seylerden danisaq...

Senior Member
    Yer
    Azerbaycan Baki

Butun Azerbaycan ve Turkiye turklerini salamlayiram.
    Movzudan kenar olsada demeyim vacibdirki...Iranda Azebaycanli qardashlarimiza komek etmek lazimdir...
    [ saytinda hereye bir ses vermekle Qardashlarimiza azda olsa komek edek ki onlar da orada oz Ana dilimizde danissinlar.
    Evvelceden tesekkurler...

Junior Member

Azeri Milleti ve Türk Milleti, Nedir Bu İki Milletin Hikmet
    Başlığı tam olarak anlayamadım, "Azeri milleti" nedir?
    Azeri adında münferit bir millet mi var? Eğer varsa benim gibi bir tarix mualliminin neden bundan haberi yok?

"Azeri milleti ve Türk milleti" diye bir tanımlama olamaz,imkansız.Böyle bir laf ederseniz, işin ehli kimseler size güler.

TÜRK milleti vardır, bu milletin içinde Oğuz,Kırgız,Kazak,Tatar,Uygur v.s vardır.Kısacası "Azeri" bir milletin adı değil, bir milletin içinde bulunan bir oymağın,topluluğun adıdır.
    Öncelikle bu korkunç yanılgıdan kurtulalım, Pantürkizm düşmanı Rusların,Farsların ekmeğine yağ sürmeyelim.

TÜRKİYE ve AZERBAYCAN iki ayrı devlettir, ancak bu devletlere mensub milletin adı tektir,TÜRK.

Diğer yorumlarda bazı talihsiz sözlere tesadüf eyleyirem.
    Mesela "Irkçılık değil ümmetçilik" " Bütün müslümanlar kardeştir" gibi.
    Öncelikle TURAN ülküsüne "hayal,imkansız,saçmalık" diyenler bir düşünsün, din kardeşliği gerçek olabilir mi?
    Tarih bize olamayacağını söylüyor.
    Geçmişe gitmeye gerek yok,bugüne bir bakalım,acaba din kardeşliği mümkün mü?
    Filistin'i hatırlayınız,kaç müslüman ülke bu vahşete tepki göstermiştir?
    Yada arap ülkeleri,hem kendi dininden hem kendi milletinden olan filistin için ne yapmıştır?
    Hiçbirşey.
    Şimdi Tanrı aşkına söyleyin, bırakın aynı dinden olmayı,kendi milletini bile yalnız bırakan topluluklarla neyin kardeşliğini savunacaksınız?
    Bakın size bir örnek vereyim,vakti zamanında Türklerin gavur milletlerle yaptığı bir harpte, müslüman araplarda o gavur milletlerin yanında yer almıştı.
    Karşılıklı birbirlerine kurşun sıkan iki müslüman ordu, namaz saati aynı ezanı dinleyip aynı namazı kıldılar.Ezan bitince bu iki müslüman ordu tekrar birbirlerini öldürmeye başladılar,bu durum tarihe "arap ihaneti" olarak geçmiştir.
    Buyurun size,din kardeşliği.
    Sadece bir namaz süresi var olan din kardeşliği.
    Size farklı bir örnek vereyim.
    Yıl 1071,yer Malazgirt.Alpaslan'ın ordusu Avrupalılarla savaşıyor.Bu hristiyan ordusunda Uz,Kıpçak,Kuman Türkleride var,hristiyan Türkler.
    Bu hristiyan Türkler, savaş meydanında avrupalı hristiyan ordusunu terkedip Müslüman Türk ordusuna,soydaşlarının saflarına katılarak beraber zafere koşmuşlardır.
    Tarih,bunun gibi binlerce örnekle doludur.
    Buyrun size soydaşlık,ırkdaşlık.

Turan ülküsü tarihte bir kaç kez gerçek olmuştur,bu bir hayal değildir.
    Kaldı ki istatistikler gösteriyor ki, ileri ki yıllarda bu ülkü tekrar gerçek olacaktır.Dünya bir bloklaşmaya giderken,Türk milleti de bu blokların içinde kendi bloğunu,Turan'ı gerçekleştirecektir.Dünyanın en ciddi analizcileri,sosyologları ve beyin takımları bunun ileride gerçek olacağını söylerken, daha hangi üzyılda yaşadığımızı tam söyleyemeyen bazı kahvehane müdavimleri,sanki kırk yıllık sosyologlar gibi,siyasetçiler gibi atıp tutmayı pek seviyor.

Yapmayın,etmeyin eylemeyin,bilmiyorsanız boş yorum yapmayın.

Azerbaycan ve Türkiye kardeş devletlerdir.
    İki devlet TEK MİLLET!

Tanrı Türk'ü Koruyacaktır.

Junior Member

Alıntı bayberk1071 Nickli Üyeden Alıntı
    Azeri Milleti ve Türk Milleti, Nedir Bu İki Milletin Hikmet...

Arkadaşlar sizden sormat itediğim bir şey var? Azeri milleti ve Türk milleti mi? Yoksa bir kısmı Asyada kalmış ve şu anki devlet ismi Azarbaycan olan ülkenin Türk vatandaşları ve Türkçenin Azeri Lehçesini kullanan insanlar ve diğer tarafta Anadoluda kalmış şuan ki devlet ismi Türkiye olan ve Türkçenin Anadolu lehçesini kullanan Türkler. Bu iki millet gibi gösterilen ülke; aslında Türkçenin iki farklı Lehçesini kullanan Aynı milletin çocuklarından başkası değil.

Sovyetler birliğinin yıllarca uygulamış olduğu "Parçala-Ayrıtut" politikalarının bir ürünü olarak Azeri Türkleri ve diğer asyada yaşayan tüm diğer Türkler gelin birlik olalalım. Bizleri yok etmek isteyenlere karşı tek parça olarak karşılarında duralım.

Saygılarımla.

Mehmet GÜRBÜZ

SALAMLAR.MENCE EN PISI AZERI MILLETI VE TURK MILLETI SOZUNU SOYLEMKEDIR.NEDIR BU AYRMALAR?NEDIR BU FERQ QOYMALAR.AZERIDE TURKDUR,TURKIYEDE TURKDUR,KERKUKDE TURKDUR,TURKMENDE TURKDUR VE ELECEDE BUTUN TURKLER TURKDUR.YETER BU SIOZLERI SOYLEMEYINIZ.EYIBDIR BU SOZLER TURK XALQLARINA.MENIM HEYAT YOLDASIM TURKIYE VETENDASIDIR TURKIYE TURKUDUR MENSE AZERI TURKU AMMA NE BOYUK XOSHBEXLIKDIR KI AZARMIZDA AZERI MILLETI TURK MILLETI KIMI AYRISECMELER YOXDUR.TURKIYE UCUN VE AZERBAYCAN UCUN MUBARIZEDE BIZ EYNI ISTEKLERDEYIK.

VE SIZDE BUNU COX GOZEL QEYD ETMISINIZ BELI TURKLER TURKE DAYAQDIR! ALLAH TURKU QORUSUN VE UCALTSIN!
    Qorxma, sönməz bu şəfəqlərdə üzən al bayraq;
    Sönmədən yurdumun üstündə yanan ən son ocaq.
    O mənim millətimin ulduzudur, parlayacaq;
    O mənimdir, o mənim millətimindir ancaq.
    Haqqıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyyət;
    Haqqıdır, Haqqa tapan, millətimin istiqlal!

Junior Member

Re:

Alıntı paradox Nickli Üyeden Alıntı
    ya kardeşim siz hiç gidipte azerbaycanı gördünüzmü oranın insanını özelliklede bakünün insanını tanıdınızmı ne birleşmesi ne turanı ben onlarla birlikte su bile içmem kimse kusura bakmasın kardeşim bu kadar parayı seven bi millet görmedim ben.kimileride islam birliği falan demiş eğer orda islam varsa bende müslüman değilim 4 ay kaldım bir kez ezan sesi duymadım başkentinde sadece bir tane cami gördüm oda şehitlikteki türk camisi onlar türkden çok ruslara daha çok benzemişler.emlakçısı taksicisi ev sahibi öğretmenleri hepsi sizi soyma peşinde orda bi türk değil yürüyen dolarsınız inanmayan gitsin bi ay kalsın orda ne demek istediğimi anlarsınız ben genel olarak konuşuyorum.azerbaycanda türk dostu sadece köylerindeki bozulmamış insanlar.herşeye rüşver alırlar herşeyde sizi soymaya çalışırlar ben hepsini haram ediyorum.

Salam.Size cox agir cavab yazardim amma sende Turksen ve menim azeri exlaqim terbiyesizlik etmeye imkan vermir.Sadece yaziqlar olsun sene.eyib deyilmi?utanmirsanmi?senin Turk olmana subhe edirem.Menim heyat yoldasim Turkiyelidir amma Azerbaycan ucun canini bele verer.Cunku onun kimi Safqan Turk erkyi ancaq bele addim ata biler.Sizin konserde Ahmet SHafaqin konserinde 5000 Turkiye bayraqi icinde dava gucune o dalqalandirdi Azerbaycan bayraqini.Cunku senin kimi oz qaninda olan turku satanlar onlar.Ve senin kimileri Turk Adini dasimaqa layiq deyiller.O zaman ne durmusan get Ermenilerin qoynuna gir belke onunlar seninle bir qabda su icdilere.Belke Azerbaycanda rusvetxorluq ola biler veya her hansi bir catishmamazliq amma Sen Turk erkeyi olsan bu qeder aciq sekilde bunu yazmaqa vicdanin yol vermemelidir.Unutma her yerdepisde var yaxsida.Turk Turkun ayagini basmamali.Bizler dava edibde Turkiye Azerbaycan ucun mubarize aparirken senin kimliler neler edirdiler cox maraqlidir.Islam dedeiyinde o gozel din butun muselmanlarindi.eyer sen ezan sesi esitmemisense o zaman demek ki ezan verilirken basin basqa islere qarisiq olubda eside bilmemisen.Eyibdir xalqindan utan.Butun Turkler birdir.Allah turku qorusun ve ucaltsin!
    Qorxma, sönməz bu şəfəqlərdə üzən al bayraq;
    Sönmədən yurdumun üstündə yanan ən son ocaq.
    O mənim millətimin ulduzudur, parlayacaq;
    O mənimdir, o mənim millətimindir ancaq.
    Haqqıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyyət;
    Haqqıdır, Haqqa tapan, millətimin istiqlal!

Junior Member

ya bırakın artık şu azeri mi türk mü çıkmaz saçma tartışmasını
    bunun hüçbir önemi yok bunu tartıştıkça derinleşir
    ilerleyin artık ya parçala yut falan diyosunuz da hala bu saçma şeyleri tartışakdan zevk alıyorsunuz
    parçala yut politikasıyla bunu yapmaya çalıştılar işte yıllarca
    aha istediklerini veriyorsunuz onlara siz de
    benim bahsetmek istediğim başka bir şey var
    daha real ve aktiv meselelere toxunmaq lazımdı
    paradox-a bütün sözlerinde haqq verirem
    men özüm azerbaycanlıyam, azerbaycan türküyem, istanbulda yaşayıram
    heqiqetleri danmamalıyıq
    menim milletim dünyanın en acgöz milletlerinden biridi
    rüşvet, insanları soymaq bu ölke insanları üçün bir cür xeste 'psycho' bir zövqdü
    türkiyede insanlarda haqq hüquq qul haqqı anlayışı var
    elbette ki, heryerde olduğu kimi burda da xeste ruhlu defektli insanlar var
    mesele burasındadı ki burda ele insanlar ele olduqları kimi nece deyim haramzada insan olaraq da tanınırlar
    amma azerbaycanda bu çox normal bir hal alıb
    insanlar artıq bu günümüzde gelirler nisbeten daha yaxşı olmağına baxmayaraq
    yene de haram yollara el atmaqdan çekinmirler

sayın ceyda aramızı bozmak falan yok.
    bence çok haklı ve söylenmesi gereken her zaman söylenmeli
    her şeyi tartışıp sonuca varılmalı yanlışsa zaten yanlış olduğu anlaşıacak ve düzeltilecek
    doğruysa da doğruluğundan bir daha emin olunacak kısacası tartışmakdan zarar gelmez
    doğrusu türk milleti olarak yani normal insanlar olarak paradoxun sözlerini dikkate alsanız
    özellikle de azerbaycana gelecek olacak her bir türkin veya başka bir normal insan ırkının
    benim anormal ülkemin insanlarından haberdar olması kendi yararlarına olacaktır

vetenperversizse vetenin problemlerini gizlemeyin onları müzakire edin
    bugün azerbaycanda acgözlük xesteliyi yayılıb vehşi bir insan topluluğu var
    sadece pul yox bütün hal ve hereketleriyle azerbaycan milleti insan irqinin canileşmiş bir
    formasına çevrilir yeni bir canlı növü peyda olur
    heç olmasa bu meselenin ferqinde olan genc nesil olaraq buna mane olaq
    milleti insanlığa devet edek yeniden
    hamımız insanıq hamımız öleceyik faniyik nedi bu hırs bu pul düşkünlüyü
    nedi bu acgözlük qeyri insani xarakterler?????????????????

Moderlər

Menim milletim ücün ağır söz söylenmesine pazı ola bilmerem!!! Danişıqlariniza fikir verin zehmet olmasa!!!!Acgözlük her yerde her milletdte var.Pula herislik Amerikada avropa ölkelerinde yoxdu beyem??? olmasaydi nefte göre iraqı ereb dünyasini bu güne qoymazdılar...Qaldi türkiyedeki insanlara... başıma gelen bir ehvalati deyim. kecenlerde orda qalmali olmuşduq.Bir ev kiraladiq..hele taniş vasitesi ile tapmişdiq.Pulunu evvelceden vermişdiler ve getdik evi beyenmedik ..ev sahibini tapdiq ve eve girmeyeceyimizi söyledik hec olmasa pulun yarisin vermeyi istedik. Baxarken xanim birine benzeyen o xanim :yokk gitti paralar yok deye söyledi ..evinde bir saat bele qalmamişdiq ..Bu acgözlük deyilmi??7 Sözümün cani odu ki her yerde acgöz insanlar var....Memurlardan gördüyünüz hereketleri bütün millete calamayin.Rüşvet Türkiyedede var...Derdlerimizi catişmayan cehetlerimizi danişmaliyiq demeliyik.düzeltmeye calişmaliyiq.Amma kimlerinse bizi tehqir elemesine icaze vermerik..
    Yaşamaq istəyirsənsə, hərəkət et. Süküt ölümdür

Sayfa 6/7 İlkİlk ... 4567 SonSon

Yer imleri