Sayfa 4/7 İlkİlk ... 23456 ... SonSon
64 sonuçtan 31 ile 40 arası

Azeri Milleti ve Türk Milleti, Nedir Bu İki Milletin Hikmet

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    İsTaNbUl//TüRkİyE
    Alıntı paradox Nickli Üyeden Alıntı
    ya kardeşim siz hiç gidipte azerbaycanı gördünüzmü oranın insanını özelliklede bakünün insanını tanıdınızmı ne birleşmesi ne turanı ben onlarla birlikte su bile içmem kimse kusura bakmasın kardeşim bu kadar parayı seven bi millet görmedim ben.kimileride islam birliği falan demiş eğer orda islam varsa bende müslüman değilim 4 ay kaldım bir kez ezan sesi duymadım başkentinde sadece bir tane cami gördüm oda şehitlikteki türk camisi onlar türkden çok ruslara daha çok benzemişler.emlakçısı taksicisi ev sahibi öğretmenleri hepsi sizi soyma peşinde orda bi türk değil yürüyen dolarsınız inanmayan gitsin bi ay kalsın orda ne demek istediğimi anlarsınız ben genel olarak konuşuyorum.azerbaycanda türk dostu sadece köylerindeki bozulmamış insanlar.herşeye rüşver alırlar herşeyde sizi soymaya çalışırlar ben hepsini haram ediyorum.
    tamam arkadaşım sen yanlış insanlarla birarada olmuş olabilirsin ama
    bunu bütün azerilere mal etmen çok yanlış bence sanki istanbulda
    yabancı olsan hatta yabancıyı bırak seni biraz saf görseler buradada
    rüşvet alınır burdada kapkaç mağduru olabilirsin anında soyarlar
    adamı ayrıca herkes dinine çok mu bağlı türkiyede sen beş vakit
    başını seccadeden kaldırmayan bir insanmısın bence olayları çok
    abartıyorsun vede burası bir azeri sitesi ve burda azerilerle türklerin
    çok iyi bir dostlukortamı var bir türk vatandaşı olarak buraya böyle
    şeyler yazarak aramızı bozmaya çalıştığını düşünüyorum nedense
    ve seni bu sebeple kınıyorum böyle şeyleri git başka yerde yaz
    insanların huzurunu kaçırma lütfen

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Yerixo
    Alıntı ceyda Nickli Üyeden Alıntı
    ya kardeşim siz hiç gidipte azerbaycanı gördünüzmü oranın insanını özelliklede bakünün insanını tanıdınızmı ne birleşmesi ne turanı ben onlarla birlikte su bile içmem kimse kusura bakmasın kardeşim bu kadar parayı seven bi millet görmedim ben.kimileride islam birliği falan demiş eğer orda islam varsa bende müslüman değilim 4 ay kaldım bir kez ezan sesi duymadım başkentinde sadece bir tane cami gördüm oda şehitlikteki türk camisi onlar türkden çok ruslara daha çok benzemişler.emlakçısı taksicisi ev sahibi öğretmenleri hepsi sizi soyma peşinde orda bi türk değil yürüyen dolarsınız inanmayan gitsin bi ay kalsın orda ne demek istediğimi anlarsınız ben genel olarak konuşuyorum.azerbaycanda türk dostu sadece köylerindeki bozulmamış insanlar.herşeye rüşver alırlar herşeyde sizi soymaya çalışırlar ben hepsini haram ediyorum.
    tamam arkadaşım sen yanlış insanlarla birarada olmuş olabilirsin ama
    bunu bütün azerilere mal etmen çok yanlış bence sanki istanbulda
    yabancı olsan hatta yabancıyı bırak seni biraz saf görseler buradada
    rüşvet alınır burdada kapkaç mağduru olabilirsin anında soyarlar
    adamı ayrıca herkes dinine çok mu bağlı türkiyede sen beş vakit
    başını seccadeden kaldırmayan bir insanmısın bence olayları çok
    abartıyorsun vede burası bir azeri sitesi ve burda azerilerle türklerin
    çok iyi bir dostlukortamı var bir türk vatandaşı olarak buraya böyle
    şeyler yazarak aramızı bozmaya çalıştığını düşünüyorum nedense
    ve seni bu sebeple kınıyorum böyle şeyleri git başka yerde yaz
    insanların huzurunu kaçırma lütfen

Paradoks kardeşim yazınız bazı gerçekleri barındırsa da 'dili' ağır olmuş. Savaş yaşadılar, topraklarının bir bölümünü kaybettiler, 70 yıl içinde kaldığıkları sistem çöktü, sanayi yoktu, demokrasi deneyimi yoktu, bankalar battı, para birimi değişti, alfabe değişti... o kadar çok şey yaşadı ki Azerbaycan halkı... Aylık ihtiyacı 200 USD iken, 30 USD maaş kazanabilen bir babanın ya da annenin ne yazık ki rüşvete bulaşmaması mümkün değildi. Bunu ben de onaylamıyorum, ama ne yapsalardı... Yani Paradoks, bazı şeyleri anlamanız da gerekiyor... Onaylamayın, ama nedenleri üzerine düşünün. Ben düşünüyorum... acaba ben bu tür bir değişim ve dönüşümün arasında kalsaydım ne yapardım? Bütün bunlara rağmen mutlaka ve mutlaka Azerbaycan'a ilişkin güzel anılarınız da olmuştur... Belki dengeyi sağlamak için birkaç da güzel şeyden söz edebilirsiniz.

Selamlar&Saygılar
    Şükr Allaha ki pişiklerin qənətləri yox... Olsa idi, göydə göyərçin qalmazdı... Allah kimə qənət verəcəyini bilir!

Moderator
    [
    Ya da
    [

Junior Member
    sorun bi azeriye baküde kaç tane cami varmış cuma namazını kılmaya cami bulamazken nasıl yaşıycaksın müslümanlığı.şehitlikteki türk camisinin ezan sesinden rahatsız olup şikayet ettiler kaç gün okunmadı ezan bunu azeriler bilirler siz gidip görmeden kendinizi kandırıyosunuz.ben türkiyeyi yüceltmek
    için söylemiyorum ama bazı gerçekleri görün eskiden bende sizin gibi düşünüyodum ama oraya gitikten sonra türk dostluğunun sadece dilde oldugunu anladım.hangi müslüman ülke islam bayramlarında 2 gün tatil verip hristiyan bayramında (yılbaşında) bi hafta tatil veriyo.orda ne islam var ne adalet nede cumhuriyet var.aşiret ülkesi gibi bişey paran varsa adalet karşısında haklısın rüşvet en yüksekten başlıyo.sınır kapısından rüşvet vermeden geçtiysem dua ediyom böyle bir ülkeyle ben birleşmek istemem şunada emin olun oranın yarısı rus hakimiyetini istiyo çünkü durumları o zaman daha iyiydi ben gördüklerimden bunu öğrendim

Junior Member
    Yer
    izmir
    Arkadşlar konunun seçimi gerçketen çok akıllıca, burda bişeyşeri paylaşarak fikir alışverişi yapmakta oldukça keyifli. Sanırım hepimizin istediği bir gün olupta tüm Türklerin birleşmes,i oldukça güzel bi fikir bu ama unutmamak gerekir ki bunun gerçekleşmesi kolay bi iş değil. İlk önce yöntenlerin bunu benimsemesi lazım oysaki biz halen avrupabirliğinde ısararcıyız( neden ısararcı olduğumu anlamakta güçlük çekiyom ) avrupa birliği dedikleri ; üye ülklerin kendi aralarında yaptıkları ekonomik ilişkilerden başka birşeyden ibaret değil, tabi bu birliğe girecek olan bi müslüman devletinide kendi çıkarları doğrultusunda asimile etmek için ellerinden geleni ardlarına koymayacak olan kısacası bi hıristiyan klubü. bu hiristiyan klubü bize ne verebilir cevap kolay hiç birşey, belki başlarda parayla göz boyamaya sinsice kanımaza girip bizi etkilecekler ama sonra ne olcak .....
    olacaklar basit yavaş yavaş milli benliğimizi kaybetçez yani onalrın istedikleri olcak. sözün özü kendimizi kendi ellerimizle ateşe atmak yerine kendimizi kardeş ülklerele birleştirip herşeyi ile olağan üstü bir birlik oluşturmak.DAHA İYİ YARINLARA KAVUŞMAK İÇİN TÜM TÜRKLER EL ELE

Moderator
    paradox adlı istifadəçi, xoş gəlmisiniz
    Deyəsən Bakını yaxşı gəzməmisiniz
    Göy camini, Bibi Heybət camisini, Təzə Pir camilerini və s. görmədiniz?
    Bunları görmək üçün Türk camisindən bir az aşağı baxmağınız yeterliydi
    Bəli rüşvət var, onun da səbəblərini yuxarıda Yeshu göstərib və ona qarşı hal - hazırda mübarizə gedir rüşvəti aradan qaldırmaq üçün. Soygunla da dünyanın hər yerində rastlaşa bilərsiniz.

Xahiş edirik ön yarqı göstərməyin

Senior Member
    Azerbaycaqni cok merak ediyorum ya.
    ShenAy

Bir Gúlúsún Var Senin,
    Gøkteki Ay Karanlik Olur,
    Bir Sevincin Var Senin,
    Ismin Shen´ligini Unutur!!!

Shen´imsin,
    Sen Benim Canim,
    Kanim Herseyim,
    Biricik Ablamsin!!!

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Yerixo
    sorun bi azeriye baküde kaç tane cami varmış cuma namazını kılmaya cami bulamazken nasıl yaşıycaksın müslümanlığı.şehitlikteki türk camisinin ezan sesinden rahatsız olup şikayet ettiler kaç gün okunmadı ezan bunu azeriler bilirler siz gidip görmeden kendinizi kandırıyosunuz.ben türkiyeyi yüceltmek
    için söylemiyorum ama bazı gerçekleri görün eskiden bende sizin gibi düşünüyodum ama oraya gitikten sonra türk dostluğunun sadece dilde oldugunu anladım.hangi müslüman ülke islam bayramlarında 2 gün tatil verip hristiyan bayramında (yılbaşında) bi hafta tatil veriyo.orda ne islam var ne adalet nede cumhuriyet var.aşiret ülkesi gibi bişey paran varsa adalet karşısında haklısın rüşvet en yüksekten başlıyo.sınır kapısından rüşvet vermeden geçtiysem dua ediyom böyle bir ülkeyle ben birleşmek istemem şunada emin olun oranın yarısı rus hakimiyetini istiyo çünkü durumları o zaman daha iyiydi ben gördüklerimden bunu öğrendim
    1) Ezan sesinden rahatsız olunup kısılması ile iki ülke arasındaki dostluğun arasındaki ilişkiyi anlayamadım. Ama size söz veriyorum, bir iki ay sonra Baku'ye gittiğimde konuyu gerekli yerlere soracağım. Bakalım asıl gerekçe nedir? Acaba sonuna kadar açılmış ses sistemi mi?

2) Müslüman Bayramlarında 2 gün tatil yapılması ile yine iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşliğin ilişkisini anlayamadım. Aslına bakarsan, çok çalışması gereken bir halkın, bizdeki 9 güne çıkan bayram tatillerine sahip olmaması iyi. Azerbaycan halkının herkesten çok çalışması gerekiyor. Allah çalışanı sever.

3) Rüşvet konusunda haklısınız; oldukça yaygın, ama önlenmeye çalışılıyor. 16 yıldır Azerbaycan'a gider gelirim benden kimse doğrudan doğruya rüşvet alamadı. Hatta 'ovir'de 1 ay bekledik, ama rüşvet vermedik. İnançlı kişi rüşvet vermez. Sorunlar olmadı mı... oldu tabii ki... Ama rüşvet vermedim... İnşallah yenik düşüp ben de bir gün bu günaha bulaşmam. Eğer herkes biraz inat etse rüşvet vermeme konusunda, sorun hafifleyecek zaten.

4) Siz büyük olasılıkla orada iş yaptınız, ya da iş denemesi yaptınız. Kuralları henüz oturtulmaya çalışılan iş hayatında sorunlar var ve henüz bazı şeyler tam işlemiyor. Zamanla olacaktır. Ama gidip iş kuran ve başarılı olan insanlar da var. Hem de rüşvet vermeden ve sıkıntı çekmeden. Kiminle iş yaptığınıza bağlı bazı şeyler. Ben de iş yapıyorum, ama işin ucunda çok para da olsa, bazılarıyla iş yapmam (ister Azeri olsun, ister Alman ya da Rus).

5) Paran varsa?: Aslında bizim ülkemizde de bu böyle. Paranız yoksa, tuvalete bile gidemezsiniz. Büyük kentlerde 'açım' deseniz, kimseleri inandıramazsınız. İstanbul'un göbeğinde yaşıyorum ve bir gün parasız kalsam, bu kentin beni parçalara ayırıp yiyeceğini biliyorum. Allah'ın kulu da bir tabak yemek vermez.

6) Rus hakimiyeti: Valla Azerbaycan SSR'e ilk gittiğimde gördüğüm çevre temizliği, disiplin ve işleyişi hatırlayınca ben de eski zamanları özlüyorum.

7) Belki buradaki herkes fiziki olarak Azerbaycanı ziyaret etmemiş olabilir, ama gidenlerle bol bol sohbet edip neyin ne olduğunu iyi bilirler.

Paradoks kardeşim daha önce de dediğim gibi... Mutlaka oralarda yaşadığın güzel ve iyi şeyler de vardır... Bize onları da anlat... anlat ki, herşeyin kara olmadığını, orada güzelliklerin olduğunu da bilelim.
    Şükr Allaha ki pişiklerin qənətləri yox... Olsa idi, göydə göyərçin qalmazdı... Allah kimə qənət verəcəyini bilir!

Junior Member

Birlik Kurmak Kolay mı sandın arkadaş

Elin gavurunun dili başka dini başka, ama asırlarını verip birleşiyorlar.Türk Birliği yatarak kurulmaz.Fakat bu birliğin tesisi dünyada Türkiyenin kurabileceği ve akla mantığa en uygun olan birliktir.Baküde kalınca böyle duygulara kapılmanızı anlamamak mümkün değil.fakat siz de şunu anlayın ki bu insanlar 70 sene ana okulu çağında evlerinden alınarak ateist olarak yetiştirilmişler hem de dünya ile tüm haberleşmeleri kesilerek.Bak bizim başımıza böyle bir şey gelmediği halde Türkiyenin durumu berbat.

Bunların da damarında o asil Türk kanı var bize düşen eğiterek -hem onları, hem Türkiye Türklerini,geleceğimizi kurmalıyız.
    Şunları unutmayı:

Yanlış: Doğru:
    Azerice Azerbaycan Türkçesi
    Kazakça Kazak Türkçesi
    Kırgızca Kırgız Türkçesi
    Özbekçe Özbek Türkçesi
    ......... .....................

Azeri Azeri Türkü
    Kazak Kazak Türkü
    Özbek Özbek Türkü

Böyle yaparsan ne değişir:

Kardeş Türk halklarında bir şey değişmez hemen ama, bizim ağzımız alışır.
    Hepimiz Türküz

Moderator

Re: Birlik Kurmak Kolay mı sandın arkadaş

Alıntı osmanli800 Nickli Üyeden Alıntı
    Elin gavurunun dili başka dini başka, ama asırlarını verip birleşiyorlar.Türk Birliği yatarak kurulmaz.Fakat bu birliğin tesisi dünyada Türkiyenin kurabileceği ve akla mantığa en uygun olan birliktir.Baküde kalınca böyle duygulara kapılmanızı anlamamak mümkün değil.fakat siz de şunu anlayın ki bu insanlar 70 sene ana okulu çağında evlerinden alınarak ateist olarak yetiştirilmişler hem de dünya ile tüm haberleşmeleri kesilerek.Bak bizim başımıza böyle bir şey gelmediği halde Türkiyenin durumu berbat.

Bunların da damarında o asil Türk kanı var bize düşen eğiterek -hem onları, hem Türkiye Türklerini,geleceğimizi kurmalıyız.
    Şunları unutmayı:

Yanlış: Doğru:
    Azerice Azerbaycan Türkçesi
    Kazakça Kazak Türkçesi
    Kırgızca Kırgız Türkçesi
    Özbekçe Özbek Türkçesi
    ......... .....................

Azeri Azeri Türkü
    Kazak Kazak Türkü
    Özbek Özbek Türkü

Böyle yaparsan ne değişir:

Kardeş Türk halklarında bir şey değişmez hemen ama, bizim ağzımız alışır.
    Ateistləşdirməyə çalışslar da xalqın inancı sönməyib və İslam hal - hazırda Azərbaycanda öz gücünü qorumaqdadır.

Sayfa 4/7 İlkİlk ... 23456 ... SonSon

Yer imleri