Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası

Yeni dil öyrenerken........

Senior Member

Yeni dil öyrenerken........

Yeni dil öyrenerken bezi vacib amillere diqqet ve riayet etmek mütleqdir.

Yeni dili öyrenmenin en vacib amilleri (yolları) dedikde, çox vaxt fikirleşirik ki, yeni bir dil öyrenmek üçün sadece çoxlu yeni sözler ve qrammatika öyrenmek kifayetdir. Elbetde ki çoxlu yeni sözler ve qrammatika öyrenmek lazımdır, amma tam olaraq kifayet deyil.
    Eslinde yeni bir dili çox eziyyet çekmeden ve qısa zamanda öyrenmenin bir neçe sade yolları vardır.

1.Öyrenerken yüksek sesle tekrarlamaq lazımdır. Unutmayin - hem ezberleyin, hem de qulağınızın eşideceyi qeder yüksek sesle tekrarlayın. Bu üsul hem de daha tez öyrenmenize kömek edecekdir.

2.Öyrendiklerinizi mütleq yazaraq öyrenin. Cümlelerde de istifade etmeye çalışın. Çox faydası vardır.

3.Sadece oxuyaraq öyrenseniz, bu sadece görme yaddaşınızı işleder, amma eyni zamanda sesli tekrarlama hem de eşitmenizi de işledecek ki bu da yeni dil öyrenmek üçün en faydalı üsuldur. Belelikle cümle qura bilme bacarığınız da inkişaf edecekdir.

4.Yeni materialları öyrenerken, evveller öyrendiklerinizi de tekrarlamağa çalışın. Belelikle de temelinizi möhkemlendirmiş olacaqsınız ki, yeni dil öyrenerken bu çox vacib amildir.

5.Yeni dil öyrenmeyin en vacib yollarından biri de davamlı olaraq öyrenmekdir. Her gün mümkün olduğu qeder vaxt ayırın ki, ondan önceki öyrendiklerinizi de unutmayasınız, eksine möhkemlendirmiş olasınız. Davamlı tekrarı da unutmayın. Qısacası dil öyrenerken davamlılıq çox vacibdir.

6.Danışarken sehv etmekden qorxmayın. Öyrenmekde olduğunuz dilde sehv danışaraq gülmeli veziyyete düşe bileceyinizi fikirleşmeyin. Yeni dil öyrenenler üçün normal haldır. Eks halda yeni dili çox çetinlikle öyrene bileceksiniz.

Sadece öz ana dilimizi sehv danışmaqdan çekinmeliyik!!!

Moderator
    Çox sağol Manolita faydalı meslehetlerdi.

Men Azerice öyrenerken hamına uymuşum bunların.
    [
    Ya da
    [

Senior Member
    Alıntı Elif Nickli Üyeden Alıntı

Sen de sağ ol...
    He, onların hamısına riayet etmeyin azeri dilini yaxşı bilmeyinden bellidir

Moderator
    Alıntı Manolita Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı Elif Nickli Üyeden Alıntı

Sen de sağ ol...
    He, onların hamısına riayet etmeyin azeri dilini yaxşı bilmeyinden bellidir
    Sağol Manolita
    Pratik yapmak da lazımdır. Mesela Azerice'de çok ses farkı var. Yaza bilirem amma danışa bilmirem. Onlar da çox çox danışmaqla olar. Qulaq asmaqla olmur axı
    Gerek Azerbaycana gelib Azerice danışım.
    Bütün dilleri öyrenerken danışmaq (pratik yapmak) lazım.
    [
    Ya da
    [

Senior Member
    Yer
    Sensizliğin sokağından...
    Cox duz meslehetlerde...Birde men yazim dil oyrenerken calisin birisyle munasibet qurun ve onunla sohbet edin bu yolla siz hec kitab zad acmagada ehtiyac yoxdur...Meselen men 3 il qabaq moskvada olmusham 3-4 ay hec rusca bilmirdim orada tercumelere zadada baxmirdim televizora baxa bxa arkadaslarlar sohbet ede ede oyrendim..Yani men orada sadece ruscaya konsantire oldum kimseyle azirce konusmadim bile..Yani dedigim budur eger dil oyrenmek isteyirsense calistigin qeder munasibet yoxsa cumle qurabilmemeqden sonsa sozleri ezberlemeyin ne yeri varki Me indi ingilisce bilirem ama bir inglis adam ile sohbet edebilmerem ama sadece yazi ile sohbet edebilerem ama gedib londonda 3-4 olsam su kimi bilerem getmek fikrimde var Ugurlar size...

Moderator
    Manolita yazıların üçün teşekkürler, Şükran siz de düz deyirsiz dili tebii muhitde öyrenmek çox faydalıdır aşağıda buna bir az elaveler isterdim.

Ümumiyyetle xarici dili öyrenmenin iki esas yolu vardır : "tedris" ve "tebii yol". Birinci yol mektebde, Universitetde öyredilen dilin edebi standart formasıdır, ikinci yol sosial integrasiya ile elaqeder olaraq dilini öyreneceyin ölkeye mühaciret etmek yolu ile. Alman psixolinqvistikasına göre 1 il xaricde yaşayıb dili tebii şekilde öyrenmek 18 il tedris şeraitinde öyrenmeye beraberdir, orada yaşadığın müddetde limitsiz olaraq tam serbest şekilde daha geniş bir çerçivede tedris boyu öyrene bilmediklerini de öyrenirsen.

Senior Member
    Yer
    From the hell
    birazda insanın kendinde olması lazım azim ve bu verdiğiniz tüyolarla çabucak öğrenir

Junior Member
    Yer
    Türkiye/İstanbul
    Men azeri diline çok meraklıyam.Ele bele anlıyabilirem fakat ben bu dili tamamen öğrenmek istirem.gerekirse seherden aqşama kadar çalışirem.Bana bu konuda yardımcı olmanızı istirem.İndiden cox sağolun...
    Çanakkale Askerine Rütbe Gerekmez!

Moderator
    Alıntı 8969 Nickli Üyeden Alıntı
    Men azeri diline çok meraklıyam.Ele bele anlıyabilirem fakat ben bu dili tamamen öğrenmek istirem.gerekirse seherden aqşama kadar çalışirem.Bana bu konuda yardımcı olmanızı istirem.İndiden cox sağolun...
    Men de Azeri.Net'de öyrenirem Azericeni. Sen de öyrenersen :razz:
    Bu foruma qoşulub bilmediklerini soruşa bilersen :

[
    [
    Ya da
    [

Junior Member

kiçik bir rica

selam.. azerice okunabilecek kitap tavsiye edebilir misiniz? siyaset, aktüel, roman tarzında ve türkiyede bulabileceğim bir kitap olsun lütfen! bu dili oyrenmek istirem
    ecmeL`

Sayfa 1/2 12 SonSon

Yer imleri