Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Çaresizlik ...

Azeri.net Sevdalısı

Çaresizlik ...

Eminimki hepimiz bircok kez CARESIZ kalmısızdır. Belki bir iliskide, belki maddi olarak yada sadece sosyal hayatımızda.
    Caresizligin Nedeni, Sonucu,
    Gecici ve Kalici Cozumleri uzerine goruslerinizi bekliyorum...
    Caresiz kaldıgınızda ne yaparsınız?

Moderator
    Kimsesizlerin kimsesi ve çaresizlerin çaresi, Allah'a sığınırım.
    [
    Ya da
    [

Moderator
    ne olacaqsa olacaq deyerem çünki olacağa çare yoxdur ancaq yene de ümidimi itirmerem ele vaxt olur ki çaresiz sandığımız şeylerin bir möcüze ile çaresi tapılır heyat sürprizlerle doludur
    en böyük çaresizlik ölümdür onun qarşısında hamı acizdir
    bezen insan özü çaresizliye çaredir ağlından düzgün şekilde istifade eden düşdüyü çetin veziyyetden de çıxabiler bir de sebir lazımdır
    bezen çaresizliyin sebebkarı da ele insan özü olur
    Allah heç kime ne edim, hara gedim dedirtmesin

Senior Member
    Çaresiz kaldığımda 'olmuş olan ve olacak olan her şeyde bir hayır vardır' derim, çareyi her şeyi yaratan, her şeyi düzenleyen kainatın gücüne bırakırım. Bilirim ki Allah vardır, birdir ve her şeye kadirdir.

Senior Member adem52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    ordu fatsa istanbul türkiye
    hiç çaresiz kalmadım çok şükür allah dert verip dermansız bırakmasın inşallah
    herzaman doğruyu söyle ne dediğini hatırlamak zorunda kalmassın

Senior Member
    Yer
    Türkiye Cumhuriyeti.
    Çaresiz kaldığımda 'olmuş olan ve olacak olan her şeyde bir hayır vardır' derim, çareyi her şeyi yaratan, her şeyi düzenleyen kainatın gücüne bırakırım. Bilirim ki Allah vardır, birdir ve her şeye kadirdir
    ne güzel yazmışsın abim ya.ellerine sağlık.

Senior Member
    Alıntı zafercan Nickli Üyeden Alıntı
    Çaresiz kaldığımda 'olmuş olan ve olacak olan her şeyde bir hayır vardır' derim, çareyi her şeyi yaratan, her şeyi düzenleyen kainatın gücüne bırakırım. Bilirim ki Allah vardır, birdir ve her şeye kadirdir
    ne güzel yazmışsın abim ya.ellerine sağlık.
    Çok sağol Zafer kardeşim, senin iyi niyetin ve hoşgörün, Allah kimseyi çaresiz ve zorda bırakmasın...

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Yerixo
    Çaresiz kalan birisi nasıl çaresiz kaldığını yazsa keşke...

Şimdi kendime de soruyorum, acaba ben ne yapardım... Bilmiyorum... her olayda değişik davranırdım herhalde... Maddi olarak çaresiz kalsam, bir çözüm bulmak için kafamı ve bedenimi kullanmayı denerdim herhalde... Ama çaresiz bir hastalığım olsa, büyük olasılıkla benden sonrası için ailem adına hazırlıklar yapardım. Duygusal açıdan çaresiz kalsam, çevremden yardım isterdim sanırım. Tabii herkes gibi ben de Tanrı'ya sığınırdım ve dua ederdim... Bu arada, çevremde dost olarak gördüğüm insanları da çaresiz durumuma ortak ederdim... el elden üstündür, belki onlar bir çare bulurlardı... Olayın şekline göre sanırım cevaplar değişir...

Birisi için çaresizlik, diğeri için basit bir şey de olabilir... Örneğin evinin kirasını ödeyemeyen bir kişi için bu, çaresizlik sayılabilir, ama aynı parayı iyi bir akşam yemeğinde harcayan kişi için bu miktarın önemi yoktur.

Neyse, sonuç itibarıyla bildiğim bir şey var ki, dermansız dert olmaz... Herşeyin bir çaresi vardır... yeter ki zaman-kişi-yer-ortam dörtlüsünü aynı anda yakalayalım...

Haa bu arada, bize basit görünen, ama başkası için çaresizlik sayılan konularda elinizi uzatmayı unutmayalım...
    Şükr Allaha ki pişiklerin qənətləri yox... Olsa idi, göydə göyərçin qalmazdı... Allah kimə qənət verəcəyini bilir!

Azeri.net Sevdalısı
    Umudum.Öyle bakma yüzüme,
    Bakışların gönlümü dağlıyor.
    Bakma yüzümdeki sahte gülüşe;
    Gülerken içimde özüm ağlıyor.

Çaresizliğim.Söylenme öyle,
    Sözlerin benliğimde volkan oluyor.
    Sen de aldırma benim sözlerime,
    Söylerken içimde bir çocuk ölüyor.

Yağmurum.Yağma gözlerimden,
    Sen yağarken boranlar kopuyor.
    Damla damla vurunca camlara;
    Gökkuşağım boynunu büküyor.

Nefesim.Gitme benden öteye,
    İncinmiş yüreğimde umut bitiyor.
    Bilinmez çaresiz çarelerimle,
    Canım senden önce benden gidiyor...

Hava Köseoğlu

Herkes çaresiz kaldığını iddia eder herkes böyle durumlarla karşılaştığını söyler ama asıl olan durumun büyüklüğüdür.Herkezinde çaresizlik anlayışı farklı farklıdır.Ben geçmişe dönüp baktıgımda çaresiz kaldıgım bir anı hatırlamıyorum Allahta yaşatmaz inşallah.

Senior Member
    Bacanak, senin yazdığınıda okudum, mystreyinkinide ikinizinde yazdıklarında çok haklı ve doğru şeyler var.

Öncelikle insan zorluklar karşısında elinden geleni yapmalı, tamamen kaderci bir teslimiyetle her şeyi Allah'tan beklememeli yazdıklarınıza katılıyorum ancak çaresizlik, bir durumdan çok bazen bir duyguda olabilir. İnsan çaresizlik duygusuna kapılabilir. Her şeyin çaresi vardır diye düşünsekte her şeyin çaresi insanın tamamen kendi elinde değildir ama sizlerinde yazdığı gibi başkalarından destek alarak bu çaresizliğini aşabilir ama çaresizlik bir durumdan çok bir duygu hali de olabilir ki bazı durumlarda da çaresizlik duygu değil bir gerçektir. Yapacak hiç bir şey yoktur. Sizin yapacağınız bir şeyde yoktur, tanıdığınızı bir başkasının yapacağı bir şeyde yoktur. Böyle durumlarda hiç tanımadığınız ve ummadığınız biri çıkıp derdinize derman olabilir. Fakat öyle durumlar da vardır ki tanıdığınız tanımadığınız hiç kimsenin yapacağı bir şey yoktur. Ölüm bunlardan biridir. Ölümcül bir hastalığa yakınınızdaki bir insanın yakalanması bunlardan biridir. Ev kirasını ödeyememekte bazı insanlar için ölüm gibi olabilir - eğer hiç kimseden yardım isteyemeyecek yada hırsızlık yapamayacak yapıda biriyse -

Ben şunu öğrendim ki hayat büyük konuşmayı kabul etmiyor. Ama hayat öyle büyük sürprizlerlede dolu ki kendinize güveninizi ve inancınızı kaybetmezseniz en zor ve imkansız durumlarda size yeni fırsatların kapısını açıyor.

Sonra herkesin çaresizliği çok farklı olabilir mesela bir insan karısı ve annesi arasında çaresiz kalmış olabilir, mesela bir insan çok sevdiği birine yardım edememe konusunda çaresiz kalabilir, mesela bir insan evine ekmek götürmek için hiç sevmediği bir işte çalışmak çaresizliğinde kalabilir, mesela bir insan sevdiğine sevgisini söylemek konusunda çaresiz kalabilir...

Çaresizlik genel olarak bir duygusal durumdur, ama bazı durumlarda (ölüm karşısında olduğu gibi) çaresizlik reel bir gerçektir.
    Diyebilirsiniz ki ölüm doğal bir şeydir. Evet bazı durumlarda çaresizlikte, ölüm gibi doğal bir şeydir...

Ve hiç birimiz evrenin akışını değiştirme gücüne sahip değiliz hatta bazı durumlarda kendi davranışlarımızı bile kontrol etmekte aciz kalırız, ama gizli bir el gelir ve her şeyi yoluna koyar..

ne duygusal nede reel anlamda çaresizlik yaşamamanız ve çaresizliklere şahit olmamanızı dilerim...

çaresizlik -ği
    isim

Çaresiz olma durumu:
    "Çaresizlikten Anadolu'ya giden bir saz heyetinin peşine takılıyor."- R. N. Güntekin

çaresiz
    sıfat

1 . Çaresi bulunmayan, onulmaz:
    "Çaresiz dert."- .
    2 . Çare bulamayan (kimse), biçare:
    "Viranelerde yemek için ot toplayan çaresiz kadınlarla konuştu."- Ö. Seyfettin.
    3 . zarf İster istemez:
    "Bu olmayınca da işi çaresiz komisyonculuğa dökmüştü."- H. Taner.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Yer imleri