Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
23 sonuçtan 11 ile 20 arası

TÜRK BİRLİĞİ İÇİN ÖNCE NE YAPILMALI SİZCE?

Junior Member
    Yer
    Bakı
    öncə Qarabağ erməni, Güney Azərbaycan fars işğalından azad olunmalıdır. sonra türk dövlətlərininmədəni, iqtisadi, ardınca isə hərbi birliyi yaradılmalıdır. Türkiyə Avropa birliyi iddiasından çəkilməli, Azərbaycan neft pullarını ingilislərə yedirməkdən əl çəkməlidir.
    imzada link vermek qadağandır

Junior Member

selam

Bir kere Türk topluluklarının aralarındaki gönül bağının bir şekilde gelişmesi, Bir İstanbullu Türkün Özbekistanlıyla, Bir Güney Azerbaycanlının Kuzeyliyle, Türkmenistanlının Iraklı Türkmenle bir şekilde dostluk kurması bence Türklük bilincini geliştirmek adına önemli. Bunun için internet grupları vb. etkili olabilir ama daha geniş çaplı şeyler de yapılmalı, Türk Dünyası ülkeleri ve Türk topluluklarından gençler arasında düzenlenecek yarışmalar veya festivaller filan gibi...
    İkinci olarak, dünyanın her yanından Türklerin, soydaşlarına yardım etmek için her yolu değerlendirmesi lazım.Esir Türk topluluklarına (Güney Azerbaycan Türkleri,Uygur Türkleri) yardım etmek için her yol denenmeli, imza kampanyalarından protesto gösterilerine kadar.
    Bağımsız olmayan Türk topluluklarının ve eski sovyet cumhuriyetlerindeki Türklerin dillerini unutmaları ve asimiliasyona uğramaları MUTLAKA engellenmeli.
    Örneğin Türkçeyi doğru dürüst konuşamayan,Farsçayı ana dili sayan bir çok Güney Azerbaycanlı var. Aynı şekilde Kuzey'de hala kendi aralarında Rusça konuşan Azerbaycan Türkleri var, Kazakistan gibi bağımsız cumhuriyetler ve hala Rusya Federasyonuna bağlı özerk Türk cumhuriyetlerinde de Rusça'nın etkisi aynı.
    Ayrıca bağımsız Türk devletlerinde Türklük bilincine sahip insanların iktidara gelmesi gerek, tabii bu yine seçimlerin demokratik olmasına ve halkın bilinçli olmasına dayanıyor.

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Türkiye/Adana
    dediğiniz gibi dil çok önemli bizim burda da ingilizce konuşan çok bilmişler var
    BiRi BeNi DurDurDrsNNN ! !!

Junior Member
    Yer
    Konya
    Türk birliği için öncelikle her Türk nerede yaşıyorsa,her ne işi yapıyorsa farketmez,yaptığı işi en iyi şekilde yapmalı,çalıştığı alanın en iyisi olmak için gayret göstermelidir.
    Türkiye diğer Türk Cumhuriyetlerinde okullar açarak başta dil birliği olmak üzere çalışmalar yapmalıdır.
    Her Türk yaşadığı ülkede Türk düşmanı olmayan,Türk birliğinden yana olan yöneticileri seçmek için gayretli olmalıdır.
    Askeri,ekonomik,teknolojik ve kültürel olarak ne kadar güçlü olursak bu birlik o kadar kısa zamanda kurulur.

Member
    Yer
    Antalya

Re: TÜRK BİRLİĞİ İÇİN ÖNCE NE YAPILMALI SİZCE?

Kesinlikle ortak bir Türkçe formülü bulunmalıdır. Türk Dünyası Kurultayından bu işi hızlandırmasını ve yaygınlaştırmasını

bekliyoruz. Bizler de bunun bir an önce yapılması için zamanımızı ayırıp gönüllü olarak bu çalışmalara elimizden geldiği kada

yardımcı olmalı, sahip çıkmalıyız. Bildiğiniz üzere Türkçemizdeki kavram sayısı gelişmiş batı dillerine göre 1/10, 1/12 gibi bir

oranla daha az. Bu eksikliği gidermek için yeni kavramları isimlendirirken Kurultayın belirleyeceği bir komisyonun saptadığı

kelimeleri kullanırsak dil birliğimizi gerçekleştirebiliriz diye düşünüyorum. Pr. Dr. Talat HALMAN' ın tespitine göre İngilizce,

Almanca ve Fransızca'da bu kavram sayısı 550-650 bin arası ; Türk dilinde ise 60 bin kadarmış.

Özetle , TDK ve diğer Türki ülkelerin muadil kurumlarından oluşturulacak bir akademik komisyon eksik kavramları

Türkçeleştirip bunların bütün Türk Dünyasında aynı (ortak) sözcükler olmasını sağlaması iyi bir çözümdür.

Dil birliği sağlandıktan sonra gerisi kendiliğinden gelir.
    Yaşasın Türk Birlikteliği
    EYLEME GEÇEN CEHALET KADAR ÜRKÜTÜCÜ HİÇBİR ŞEY YOKTUR.

[img][[/img]

BİZ BİR DALA KONMUŞ ÜÇ ARKADAŞIZ. BİRİMİZİN ADI DÜRÜSTLÜK, DİĞERİMİZ BİLGELİK, BİR DİĞERİMİZ CESARET. İÇİMİZDEN BİRİ BİLE UÇUP GİDERSE KALANIMIZIN İŞE YARAMAYACAĞIN FARKINDAYIZ. ONUN İÇİN ÇOK İYİ GEÇİNİYORUZ.

Member
    Yer
    Antalya

[

Umarım 2017' ye Kallmaz.
    Yaşasın Türk Birlikteliği
    EYLEME GEÇEN CEHALET KADAR ÜRKÜTÜCÜ HİÇBİR ŞEY YOKTUR.

[img][[/img]

BİZ BİR DALA KONMUŞ ÜÇ ARKADAŞIZ. BİRİMİZİN ADI DÜRÜSTLÜK, DİĞERİMİZ BİLGELİK, BİR DİĞERİMİZ CESARET. İÇİMİZDEN BİRİ BİLE UÇUP GİDERSE KALANIMIZIN İŞE YARAMAYACAĞIN FARKINDAYIZ. ONUN İÇİN ÇOK İYİ GEÇİNİYORUZ.

Junior Member

bi kere türkiye olarak şerefsiz pkk işine bir nokta koymak zorundayız birde bazı insanlara özümüzün bir olduunu göstermek zorundayız çünkü türkiyede bazıları azeri türklerinin türk olduğunu bilmiyo acayip şaşırdım buna birlik beraberlik düşünüyorsak dediğiniz gibi yabancı kelimeleri arındırıp dilden atalarımızın alfabesine falan döneriz uygur olur göktürk alfabeleri olur bir şu şerefsiz pklıları ve yandaşlarını halletmeliyiz t ürkiye olarak daha sonra şerefsiz ermenileri azeri kardeşlerimizle aradan çıkardıp karasal bütünlüğü sağlamalıyız daa sonra türmenistan tacikistan kırgız kazak derken orta asyaya geliriz büyük türk birliğini kurarız ama bence bunu yapmalıyız ciddi çaba gösterelim bence ermeniler soykırım diye diye inandırdılar milletleri bizde bu fikrimizi heryerde söyleyelimki zamanla alıştıralım yaaa müthiş olur valla

Junior Member

Bence bu konuda cok gec kalındı.Ve sunuda söylemek istiyorum, türki devletlere baktıgımızda zaten hepsinin eli kolu baglanmıs durumda.Bu konuda ilk önce bence dil birligi saglanmalı ve bu en basta bir cok ülkeyi geride bırakıcak veya karmasayı getiricek.Yazılıcak cok sey var ama ben inanın kalbimden böyle birsey olmasını isterim ama dikkatlice baktıgımdada üzülerek söylüyorum imkansız gibi geliyor.

Senior Member

YAZDIKLARINIZDAN COK ETKILENDIM. AZERILERIN TURK OLDUGUNU BAZILARININ BILE BILMEMESINI ILK DEFA DUYDUM.BEN KENDIMI BIR TURK OLARAK GORUYORUM.BEN BI AZERI TURKUYUM. VE BUNDAN BUYUK QURUR DUYUYORUM. COK GUZEL FIKIRLERINIZ VAR. KESHKE HEPISI GERCEK OLSA .NE MUTLU TURKUM DIYENE.

Senior Member
    Yer
    Azerbaycan Baki

Bu cox murekkeb bir proses olsa da mumkun ola biler.
    Amma hamimiz yani butun Turk dovletleri geriye Goyturk ve ya Uygur elifbasina qayitmali ve ilk novbede dilimizi berkitmeliyik.
    Kecmisine baxmiyan geleceyini qura bilmez.Eger parcalanmis Turk dovletlerini bir arada gormek isteyirikse kecmisimize baxmaliyiq bu mutleqdir.
    Her hansi bir dovleti tutub istila ede bilersen,onu oz esaretinde saxlaya bilersen amma onun kimliyini yox ede bilmezsen!
    Amma bir milletin ki dilini elinden aldin o yox olub tarixe cevriler.(mesela iranin Guney Azerbaycan Turklerine dil baximindan qoydugu qadagala kimi)
    DILIMIZI QORUMALIYIQ,HAMIMIZ BIR NEFER KIMI rus,fars sozlerine YOX DEMELIYIK HAMIMIZ BIR NEFER KIMI.

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon

Yer imleri