Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

türkler deyince

Junior Member
    Yer
    kocaeli

türkler deyince

bende foruma yazayım dedim herkese selam azerbaycan sana selam tüm arkadaşlar merhaba dünyada global bir çizgi varken sadece türkler demek hata olur rus. laz gürcü ,abaza ,kürt, çeçen ,arap ,türkmen ,macır ,,manav, anlaşabilmek güzel bence herkes böyle baksa sorunlar belki aza iner ne dersiniz bu güzel bir konu olabilir diye düşünüyorum,paylaşan arkadaşlar olursa şimdiden çok teşekkür ederim ,,,,,,,,,,,,,,,,salim
    teşekkürler

Junior Member
    Yer
    Kocaeli-Rize
    sana katılıyorum hemşerim salim................
    """""""Bir yerin adına denince Türk ülkesi,gözüm bayrak arar,kulağım ezan sesi""""""""

Junior Member
    Yer
    Erzurum/TURKEY
    Hayal kuruyorsun..! Ben de bir zamanlar öyle düşünürdüm....

Junior Member
    Yer
    kocaeli
    bende tanıstıgıma mennun oldum kazakistan ve türkmenistanda kaldım bahsi gecen konu hakkında yorum yaparken bu tecrübemi paylaşmak adına temennimdir bu basit örnek dadaş arkadaşlarımı öne çıkarsın fark ne olur size göre bende karadenizliyim ama çok dadaş arkadaşım var
    teşekkürler

Junior Member
    Yer
    istanbul

olmalımı olmamalımı..?

sevgili kardesim salim...
    Bu mesajımda senın adına hareketle global yasam dusunde olan belkı yuzlerce kardesımede bır uyarıda bulunmus olmak dusuncesındeyım..olur yada olamaz takdır rabbımızın olsun...sakın benden ıncınme ve alınma..her ne kadar surci lisan eder isem affola..senden ve bu mesajı okuyan dostlarımdan simdiden ozur diliyor kısa bir tarih turunu birlikte yapmak istiyorum...izninizle....

sevgili kardesim..yakın tarihimize ısık tutan "su cılgın turkler"i okmanı tavsiye ediyorum..yok eger bunu basaramazsan baku de sehitler bagını gez...bilemiyorum gidebilirmisin ama saki deki sehitligi gez...nedenmi..? gercek orada...

Medeni dunyanın uygar ve medenı devletleri el ele vererek ulkemi topragımı bayragımı namusumu ayaklar altına almaya calıstıklarında "dunya kardesligi" nerdeydı...batıda ingilizler yunanlılar anzaklar fransızlar...akdenizde italyanlar...doguda fransızlar ve ısbırlıkcı arablar...tum guclerıyle anadoluya saldırırken ınsanlık global kardeslık nerdeydi..?

anadolu medenıyetler besıgıdır sevgılı kardesım...anadolu turklerı cerkezler tatarlar gurculer lazlar kırgızlar turkmenler arablar kürtler birlikte el ele bir cografyada yasamıyorlarmı..? bu cografyanın adı turkiye...anadolu turklerının yurdu...sevgi baris kardeslik ve ihanetten uzak duslu ınsanların yasadıgı yurt....

Canakkaleye gitmeni onerırım...
    orada bir sehitligimiz var...biliyormusun...burası azerbaycan baku..burada sehitlerimiz huzurda yatıyor...nedenmi...? o zor cetin olumcul zamanda azerbaycan kardes turkleri canakkalede kanlarının son damlasına kadar anadolumu savunmuslar...global kardeslık nerdeydi..?

Pakistan dan...hindistan dan..afganistandan...ozbekistandan..kırgızıstan dan..kırım dan...abhazyadan...dagıstan dan...kazakıstandan..turkmenıstandan...cecenista ndan asyanın bir koselerınde yasayan soydaslarımızdan cocuklarının sut parası kendılerının kefen parası taze gelınlerın ceyızlıklerı..dedelerın ninelerin ahiretlikleri anadolu turklerının savasında kursun olarak dusmanın tepesıne sıkılırken global kardeslık nerdeydı..?

1960..1968...1974..yavru vatan kıbrıs ta kıbrıs turku soydaslarımız hunharca katledılırken muratlı da atlılarda sandallıda gecıtkalede turkelinde guzelyurt da magosada toplu mezarlara kefensız gomulurken global kardeslık nerdeydi...?

Daha dun....acısı hala yureklerde...
    Hocalı da katledılen azerbaycan turku sehitlerimiz katledilirken...sag kalanlar yurtlarından surulurken global kardeslık nerdeydı..?

sevgili kardesim....
    milleti olmayanın vatanı...vatanı olmayanın bayragı..bayragı olmayanın kimligi...kimligi olmayanın onuru ve gururu olamaz...onursuz ve gurursuz bır ınsanında namusu olmaz...

sevgili kardesim..global kardeslik yalanına bir cevap ta bir sairimizden yazayım...

ozgurluksuz hıc ıbadet olurmu..?
    bir sehide dil uzatma sebepsız..
    sen anandan yine dogardın ama.........
    baban kimdir bilemezdin serefsiz...

burada sehit vatan ve bayrak ugruna olen yuce ınsanları anlatmaktadır..bıraz agır ıfadeler kullanılmıs ozur dılerım...

Gectigimiz gunlerde azerbaycan baku de yanı bu dost ve kardes ulke topraklarında turk diasporası yapıldı..lutfen ıcerıgını oku ve bılgılen...

Türkün türkten baska dostu yok kardesim..bizlerin bu sarsılmaz ınancını hedef alan dusuncelerden arınmanı vatan mıllet ve bayrak sevgısıne sarılmanı vatanları ugruna sehıt olan onbınlerce mukaddes ınsanımıza saygıda olamanı canı gonulden dılıyorum....
    Allaha emanet ol dostca kal sevgıyle yasa azız kardesım...allah hepımıze vatan ugrunda sehıt olmak nasıp etsın...

NE MUTLU TURKUM DIYENE.....

Acizane kardesiniz ersal...

Member
    Yer
    Turkiye / istanbul

Re: türkler deyince

Alıntı salim Nickli Üyeden Alıntı
    bende foruma yazayım dedim herkese selam azerbaycan sana selam tüm arkadaşlar merhaba dünyada global bir çizgi varken sadece türkler demek hata olur rus. laz gürcü ,abaza ,kürt, çeçen ,arap ,türkmen ,macır ,,manav, anlaşabilmek güzel bence herkes böyle baksa sorunlar belki aza iner ne dersiniz bu güzel bir konu olabilir diye düşünüyorum,paylaşan arkadaşlar olursa şimdiden çok teşekkür ederim ,,,,,,,,,,,,,,,,salim
    Arkadaşım Türk'ün Türk'ten başka dostu yok. Fransız, İngiliz, Alman, Yunan bunların hepisiniz Türklere kini var. Osmanlı imparatorluğu yüzyıllarca dünyaya hükmetti herkese adil davrandı. Dini, dili, ibatetinde baskı uygulamadı. Oysa onlar kancıktı, en zayıf anı bulunca ülkemizi parçalamış kendilerine harita çıkarmışlardı. Aralık 1920 de ermeniler Kars'ı işkal ettiklerinde binlerce vatandaşımızı işkenceyle öldürmüş son bir müslüman kalmayıncaya kadarda öldürmeye yemin etmişlerdi. Cukurova - Adana - Kadirlide, kasabanın halkını aç bırakıp beşikteki çocuğu suda haşlayıp acıkan büyüklerine kuzu kavurduk diyerek yedirdiklerini nasıl unutabiliriz. Ege'yi yunalar işkal ettiğinde küçük yaşta kız çocuklarına neler yaptıklarını siz daha iyi bilirsiniz. Ülkemizin dört bir yanı işkal edilmişken ulu önder Atatürkün önderliğinde ve milletimizin, cesur ve kararlı mücadelesiyle düşmanları topraklarımızdan attık.
    Fakat unutmayın su uyur düşman uyumaz.
    Halen kinleri var, halen onlar için savaş devam ediyor.
    Drekt olarak birşey yapamıyorlar fakat dolaylı yönden yapıyorlar. Terörü besleyerek, maddi ve manevi zararlar veriyorlar.
    Türkiye hakkında suçlayıcı yazı yazanlara ödüller veriyorlar. Soruyorum sizce bunlar dostmu?
    Musul, Kerkük kimin? neden? niçin? gibi çok sorular var fakat arkadaşlar sadace bunu bilinki samimiyetle söylüyorum.
    Türk'ün Türkten başka dostu yok.
    Bir arkadaşın bir sözü var söylemmin tam yeri (biz bize kurban el bize kurban).
    NE MUTLU TURKUM DIYENE...

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Yerixo
    Sanırım bu bakış açısıyla düşünürse Almanların da vatandaşlarımızı tehlike olarak görüp 3 milyon Türkü Almanya'dan geri göndermesi gerekiyor... Fransa'nın yaklaşık yarım milyon insanı... Hollanda'nın 250 bin kişiyi... Yaklaşık 18 milyon turistin de bize gelmemesi gerekir... Eğer herkes böyle düşünse, demek ki, ertesi sabah Avrupa ülkelerinden 5 milyon Türk vatandaşının 'düşman' diye geri gönderilmesi gerekirdi. Kulağa nasıl geliyor?

Açıkçası Almandan, İngilizden ya da Yunanlıdansa, vergi kaçıran, soygun yapan, insan öldüren, tecavüz eden, yalan söyleyen, fırsatını bulunca namahreme elini uzatan, 'aman' diyene bir tekme atan insanlar daha tehlikeli.

Saygılar
    Şükr Allaha ki pişiklerin qənətləri yox... Olsa idi, göydə göyərçin qalmazdı... Allah kimə qənət verəcəyini bilir!

Junior Member
    Yer
    istanbul

Fasizm Baska bir sey....

sevgili yeshu...Bir milleti bir cografyayla sınırlamaktan ote biraz genis dusunelim...savasmak baska bırlıkte yasamak baska...sanırmısınkı almanya yada hollanda yada fransa yada bır baska dunya devletınde yasayan o devletın vatandası olmadan soydası olmadan yasayanlar o ulke ınsanları kadar rahat ve huzurdadır..? Sosyo ekonomik nedenlerle kendi ulkemız ıcınde ıc goc yasamıyormuyuz..? ve ulkemız dısında yasayan ınsanlarımız hep memleket ozlemı vatan ozlemı ıcınde degıllermı..? BU BASKA BIR DUYGU DEGILMI...
    caglar boyunca anadoluda bızımle yasayan degısık mıllet ve dıne mensup ınsanlara bız zulummu yapıyoruz..? onlara hep potansıyel suclu dusman olarakmı bakıyoruz..? bunun dogru olmadıgını herkes bılıyor....Ancak....
    Ulkeler arasında yasanan en ufak bır sıyası krızde yurt dısındakı ınsanlarımıza ne gozle bakıldıgı ne adla hıtap edıldıgıde bılınmıyormu..?BU BASKA BIR DUYGU DEGILMI...
    Bır gercek varkı dunyanın neresınde yasıyor olurlarsa olsunlar soydaslarımız kımseyle dusmanlık ıcınde olmamakla bırlıkte ıclerındekı vatan sevgısını mıllet sevgısını asla unutmadılar unutamazlar...bununla birlikte cok hos sartlarda yasamıyor olsalarda hic kimseyi kendilerine dusman gormediler...taki o eller vatanımıza bayragımıza uzanana kadar.....Bu siiri istersen birlikte bir okuyalım...

Ben küçükken düşmüşüz gurbetin yollarına, sene 1973 hayal meyal aklımda

Kardeşim ali yeni doğmuş, minicik bir bebekti kundakta

Ve ağlayışları, ağlayısları sanki isyandı zalim gurbet ocağına

Babam bizden önce gitmiş almanyaya, iki sene sonra bizide aldırdı yanına

Gözüm arkada kalmasın, etrafımda olsun çocuklarım dermiş anama

Mercedeste işciydi babam, yüregi bileği kuvvetli delikanlı bir adam

Benim gibi oda severdi hayal kurmayı, kendinden büyüktü belkide umutları

Söz vermişti hepimize, kitabın üzerine yemin etmişti, alacaktı kırmızı mercedesi

Kız gibi araba derdi babam, önce gıcır gıcır yıkycaksın, sonra bide pasta cila çekeceksin

Atacaksın çocukları arkaya, koyacaksın ferdinin son kasetini

E tabi birazda açıcaksın teyibin sesini , sonra ver elini TÜRKİYE

Zavallı annem, annem hep evdeydi korkardı sokağa çıkmaya

Dil bilmem, yol bilmem der gece gündüz ağlardı

Babamın iş dönüşleri bayramımız olurdu, daha o gelmeden soframız kurulurdu.

Kokusu hala burnumda, buğusu gözümde, kaynayan çorbamızın

Ah derdi anam yetmezdi.. sonra durur derin birde of cekerdi.

Köyün tarhanası olacaktı bey, köyün ekmeği...

Her sofrada gözleri dolardı, ve hasretle kabaran yüreği.

Bi gün hepimize müjde verdi babam, bu bayram TÜRKİYEDEYİZ dedi

Içim içime sığmadı, sabaha kadar uyumadım

Peki ya mercedes hani kırmızı arabayla gidecektik köye

Şaşıracaktı herkez, katırcıların Yusuf küçük dilini yutucaktı

Şapkası ucucaktı muhtar eminin, bizim Kamil bi zenginlemiş ki görme diyecekti Salim ağaya

Ağ yutkunucak, başını öne eğicekti

Meraklı Hüsniyenin ağzı bi karış açık kalicak, çatlıyacaktı hasetinden

Nazlı bir gelin gibi köyün yollarında gezerken bizim araba,

köyün çocukları çığlık çığlığa koşucaktı peşimizden, vay be arabaya bak diyecekti bi tanesi

Bütün köy, bütün köy bizi konuşacaktı, nazara geliriz vallahi demişti anam, kurşun döktürmeli

Arabasız nasıl gideriz köye, Annem önce ev istemiş, araba her zaman alınırda ev alınmazmış

Ahirette iman, dünyada mekan derlermiş TÜRKİYEDE, zavallı babam, herzamanki gibi fedakardı

Umutlarını ertelemiş, en büyük düşünü birakmıştı zamana

Annem ilk defa birşey istemişti ondan, geri çevirmedi, yere düşürmedi sözünü

Annem mutlu, babam umutluydu, alıcaktı mercedesi, alıcaktı...

Amcamın çocuklarına çikolatalar alıcaktı babam, dedeme gözlük, nineme çicekli pazen

Muhtar marlboro ısmarlamış, kahvede kağıt oynarken tütürürmüş bazen

Ne çok istiyorum köyüme kavuşmayı, bu kavuşma bitimi olacak acılarımın

Yıllarca çektiğim sancılarımın keyifli intiharı

Kimse AUSLÄNDER demiyecekti bana, kimse YABANCI

Ve bethovenin 9. senfonisini çalmıyacaktı sokaktaki kemancı

Frau Bäckere ve Herr Müllere inat, türküler dinliycektik doyasıya

Türküler dinliycektik, türküler

Arife günü yollara düştük, trendeki herkezde talihsiz bir heyecan var

Bense giderek dahada sabırsızlanıyorum, geçmiyordu dakikalar

Kimbilir kaçıncı kez saati soruyordumki anneme, öfkeli bir ses böldü heycanımı

Homurdanarak elindeki gazeteyi uzattı yaşlı bir amca

Bu kadarda olmaz, yazıktır, ayıptır, günahtır dedi, neye kızmıştı acaba

Gözüm büyük puntolarla yazılmış habere takıldı, ev fiyatları artacak, ALMANCILAR yollarda

Bi anda gözleri doldu babamın, yumruğunu sıktı, ağlamadı, sustu, almancı ha almancı dedi yavaşca

Yüreği kan kustu, sızladı burnunun direği, cız etti içi ve bir anda, bir anda ateşe vermek istedi tüm geçmişi

ALMANYADA YABANCI; TÜRKİYEDE ALMANCI

Bi anda yaşlar boşaldı gözünden, biz kimdik, kendi VATANIMIZDA bile yabancımıydık yani

Ben ALMANCI değilim amca, ben YABANCI değilim; benimde ciğerim yanık, EZAN sesine hasret yüreğim

Benim hücrelerim türkü söyler, ağıt yakar gözlerim, sen görmesende kınalıdır ellerim

Ve tenim, tenim memleket kokar alabildiğini, benide gozlaklar ağlatır, yakar memleket şiirleri

Hüzün benide soldurur, ve bu dert, bu dert beni iflah etmez, ÖLDÜRÜR

Ben ALMANCI değilim, ben ALMANCI değilim amca, ben YABANCIN değilim

VATANIMA varır varmaz, önce toprağı öpeceğim

VE YEMİN OLSUNKİ DOĞDUĞUM TOPRAKLARDA ÖLECEĞİM,

DOĞDUĞUM TOPRAKLARDA

(Şebnem Kısaparmak)

sabrına tesekkur edıyor mutlu ve guzel gunlerın senınle olmasını dılıyorum....

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Yerixo
    Turkopol selam,

Yazın ve Kısaparmaktan alıntıladığın değerli satırlar için teşekkür ederim. Bir dönemi çok güzel anlatmış.

Almanya'ya yılda iki-üç kez iş için giderim. Ayrıca bir iki de ilk kuşak işçi yakınım var. Dolayısıyla Almanya konusuna uzak değilim. Bununla birlikte Hollanda, Belçika vs gibi civar ülkeleri de bilirim. Vatandaşlarımızın oralarda geçmişte nasıl yaşadıklarını, şu andaki sorunların ne olduğunu oraya her gittiğimde dinlerim. İlk giden insanların nasıl da hiçbir elemeden geçirilmeden köylerinden kopup gittikleri açık. Türkiye'de bile büyük bir şehri görmeden Almanya'nın büyük şehirlerine nasıl gittikleri, Türkçe'yi 250 kelimeyle konuşurken, gittikleri yerde tamamen farklı bir dille nasıl başa çıkamakdıklarını biliyorum. Bunda onların bir suçu yok tabii ki. Ülkemizde bile küçük bir kasabadan İstanbul'a gelen bir insanın nasıl şoke olduğunu - karmaşıklık yaşadığını hepimiz biliyoruz. Gerçekten bu konuda -duyguların dışında- çok şey biliyorum.

Birinci kuşak, ikinci kuşak, üçüncü kuşak ve şimdiler de yavaş yavaş dördüncü kuşak oluşmaya başladı oralarda. Birinci kuşak ile dördüncü kuşak arasında bir benzerlik var mesela. İlk kuşak 250 kelimeyle Türkçe konuşuyordu, son kuşak da 250 kelimeyle konuşuyor (çünkü Almanca daha iyi biliyorlar). Ya da farklar... ilk kuşak çok çalışkandı... ikinci kuşak Sosyal'den (Almanya'nın SSK'sı) geçinmeyi öğrendi... (Bir tanıdığım var 7 çocuklu... ayda 250 Avro para alıyor Sosyal'den. Hiç çalışmıyor!) Çoğu Türkiye'de yaşamak istemez... duygusal olarak özlerler... orada düzenlenen konserlere hasret gidermek için giderler, ama geri dönmeyi istemezler... isterlerse bu hasreti bitirip dönebilirler, ama kendileri de istemiyorlar... çünkü burada az maaşla çok çalışmayı göze almaları pek gerçekçi değildir... vs vs vs... bu konuda yazılacak çizilecek çok şey var... Zaten orada da Uyum Birimleri bu konuda yazıp çizip kafa yoruyor. Yani bu, başlı başına karmaşık bir durum...

Neden bu konuya girdik... hah... konu, düşman vs konusuydu. Almanya'da çok (gerçekten çok az) insan, Türklere kötü davranıyor. Bu münferit olayların da bazıları haklı tepkiler çerçevesinde değerlendirilebilir. Yani genel olarak Almanlar, ülkelerinde yaşayan Türkleri sever, onlara gerçekten de değer verir. Onları asla potansiyel tehlike olarak görmez. Tamam bazıları 'Turken Raus' demiştir, ama bizim Laleli'de de bir zamanlar bazı dükkanlarda 'İşçi aranıyor. Nahçivanlı olmasın' ibareli iş ilanları vardı (kendim görmedim, ama bazı dostlarımdan işittim).

Demek ki, bir kez daha altını çizmek lazım... Kötü insanlar yüzünden koca bir ulusu 'kötü' saymak doğru değil. Herkesi düşman görmek de doğru değil... Bizler rahat olalım... kendimize biraz güvenelim...

Turkopol kardeşim yazıyı sabırla okuduğun için ben de sana teşekkür ederim. Allah'a emanet ol.
    Şükr Allaha ki pişiklerin qənətləri yox... Olsa idi, göydə göyərçin qalmazdı... Allah kimə qənət verəcəyini bilir!

Senior Member

Re: Fasizm Baska bir sey....

Alıntı turkopol Nickli Üyeden Alıntı
    sevgili yeshu...Bir milleti bir cografyayla sınırlamaktan ote biraz genis dusunelim...savasmak baska bırlıkte yasamak baska...sanırmısınkı almanya yada hollanda yada fransa yada bır baska dunya devletınde yasayan o devletın vatandası olmadan soydası olmadan yasayanlar o ulke ınsanları kadar rahat ve huzurdadır..? Sosyo ekonomik nedenlerle kendi ulkemız ıcınde ıc goc yasamıyormuyuz..? ve ulkemız dısında yasayan ınsanlarımız hep memleket ozlemı vatan ozlemı ıcınde degıllermı..? BU BASKA BIR DUYGU DEGILMI...
    caglar boyunca anadoluda bızımle yasayan degısık mıllet ve dıne mensup ınsanlara bız zulummu yapıyoruz..? onlara hep potansıyel suclu dusman olarakmı bakıyoruz..? bunun dogru olmadıgını herkes bılıyor....Ancak....
    Ulkeler arasında yasanan en ufak bır sıyası krızde yurt dısındakı ınsanlarımıza ne gozle bakıldıgı ne adla hıtap edıldıgıde bılınmıyormu..?BU BASKA BIR DUYGU DEGILMI...
    Bır gercek varkı dunyanın neresınde yasıyor olurlarsa olsunlar soydaslarımız kımseyle dusmanlık ıcınde olmamakla bırlıkte ıclerındekı vatan sevgısını mıllet sevgısını asla unutmadılar unutamazlar...bununla birlikte cok hos sartlarda yasamıyor olsalarda hic kimseyi kendilerine dusman gormediler...taki o eller vatanımıza bayragımıza uzanana kadar.....Bu siiri istersen birlikte bir okuyalım...

Ben küçükken düşmüşüz gurbetin yollarına, sene 1973 hayal meyal aklımda

Kardeşim ali yeni doğmuş, minicik bir bebekti kundakta

Ve ağlayışları, ağlayısları sanki isyandı zalim gurbet ocağına

Babam bizden önce gitmiş almanyaya, iki sene sonra bizide aldırdı yanına

Gözüm arkada kalmasın, etrafımda olsun çocuklarım dermiş anama

Mercedeste işciydi babam, yüregi bileği kuvvetli delikanlı bir adam

Benim gibi oda severdi hayal kurmayı, kendinden büyüktü belkide umutları

Söz vermişti hepimize, kitabın üzerine yemin etmişti, alacaktı kırmızı mercedesi

Kız gibi araba derdi babam, önce gıcır gıcır yıkycaksın, sonra bide pasta cila çekeceksin

Atacaksın çocukları arkaya, koyacaksın ferdinin son kasetini

E tabi birazda açıcaksın teyibin sesini , sonra ver elini TÜRKİYE

Zavallı annem, annem hep evdeydi korkardı sokağa çıkmaya

Dil bilmem, yol bilmem der gece gündüz ağlardı

Babamın iş dönüşleri bayramımız olurdu, daha o gelmeden soframız kurulurdu.

Kokusu hala burnumda, buğusu gözümde, kaynayan çorbamızın

Ah derdi anam yetmezdi.. sonra durur derin birde of cekerdi.

Köyün tarhanası olacaktı bey, köyün ekmeği...

Her sofrada gözleri dolardı, ve hasretle kabaran yüreği.

Bi gün hepimize müjde verdi babam, bu bayram TÜRKİYEDEYİZ dedi

Içim içime sığmadı, sabaha kadar uyumadım

Peki ya mercedes hani kırmızı arabayla gidecektik köye

Şaşıracaktı herkez, katırcıların Yusuf küçük dilini yutucaktı

Şapkası ucucaktı muhtar eminin, bizim Kamil bi zenginlemiş ki görme diyecekti Salim ağaya

Ağ yutkunucak, başını öne eğicekti

Meraklı Hüsniyenin ağzı bi karış açık kalicak, çatlıyacaktı hasetinden

Nazlı bir gelin gibi köyün yollarında gezerken bizim araba,

köyün çocukları çığlık çığlığa koşucaktı peşimizden, vay be arabaya bak diyecekti bi tanesi

Bütün köy, bütün köy bizi konuşacaktı, nazara geliriz vallahi demişti anam, kurşun döktürmeli

Arabasız nasıl gideriz köye, Annem önce ev istemiş, araba her zaman alınırda ev alınmazmış

Ahirette iman, dünyada mekan derlermiş TÜRKİYEDE, zavallı babam, herzamanki gibi fedakardı

Umutlarını ertelemiş, en büyük düşünü birakmıştı zamana

Annem ilk defa birşey istemişti ondan, geri çevirmedi, yere düşürmedi sözünü

Annem mutlu, babam umutluydu, alıcaktı mercedesi, alıcaktı...

Amcamın çocuklarına çikolatalar alıcaktı babam, dedeme gözlük, nineme çicekli pazen

Muhtar marlboro ısmarlamış, kahvede kağıt oynarken tütürürmüş bazen

Ne çok istiyorum köyüme kavuşmayı, bu kavuşma bitimi olacak acılarımın

Yıllarca çektiğim sancılarımın keyifli intiharı

Kimse AUSLÄNDER demiyecekti bana, kimse YABANCI

Ve bethovenin 9. senfonisini çalmıyacaktı sokaktaki kemancı

Frau Bäckere ve Herr Müllere inat, türküler dinliycektik doyasıya

Türküler dinliycektik, türküler

Arife günü yollara düştük, trendeki herkezde talihsiz bir heyecan var

Bense giderek dahada sabırsızlanıyorum, geçmiyordu dakikalar

Kimbilir kaçıncı kez saati soruyordumki anneme, öfkeli bir ses böldü heycanımı

Homurdanarak elindeki gazeteyi uzattı yaşlı bir amca

Bu kadarda olmaz, yazıktır, ayıptır, günahtır dedi, neye kızmıştı acaba

Gözüm büyük puntolarla yazılmış habere takıldı, ev fiyatları artacak, ALMANCILAR yollarda

Bi anda gözleri doldu babamın, yumruğunu sıktı, ağlamadı, sustu, almancı ha almancı dedi yavaşca

Yüreği kan kustu, sızladı burnunun direği, cız etti içi ve bir anda, bir anda ateşe vermek istedi tüm geçmişi

ALMANYADA YABANCI; TÜRKİYEDE ALMANCI

Bi anda yaşlar boşaldı gözünden, biz kimdik, kendi VATANIMIZDA bile yabancımıydık yani

Ben ALMANCI değilim amca, ben YABANCI değilim; benimde ciğerim yanık, EZAN sesine hasret yüreğim

Benim hücrelerim türkü söyler, ağıt yakar gözlerim, sen görmesende kınalıdır ellerim

Ve tenim, tenim memleket kokar alabildiğini, benide gozlaklar ağlatır, yakar memleket şiirleri

Hüzün benide soldurur, ve bu dert, bu dert beni iflah etmez, ÖLDÜRÜR

Ben ALMANCI değilim, ben ALMANCI değilim amca, ben YABANCIN değilim

VATANIMA varır varmaz, önce toprağı öpeceğim

VE YEMİN OLSUNKİ DOĞDUĞUM TOPRAKLARDA ÖLECEĞİM,

DOĞDUĞUM TOPRAKLARDA

(Şebnem Kısaparmak)

sabrına tesekkur edıyor mutlu ve guzel gunlerın senınle olmasını dılıyorum....
    Sevgili kardeşim 'Turkopol'....
    Senin yazdıklarını okuyunca,aklıma,almanyadan kızımla izine gelmiştik.Bir gün,evde annemle oturuyoruz 'kızım' yanımıza koşarak geldi.Nefes nefese,anneee bak'amca türkü söylüyor dedi,'Tabi'ki hepimiz kakkahayla güldük.Çocuk 'hiç ezan sesi duymamış,ezan sesini türkü zannetmiş.İşte''alamancılarının hali'diyceğim 'o' ki alamancıların haline, gülermisiniz, ağlarmısınız.Canım kardeşim,yazdıklarını okuyunca bu 'anımı'sizinle paylaşmak istedim.Saygılar.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Yer imleri