Konu 4: picasada çözünürlük düşürme, Fotoğraf nasıl küçültülür?, resimli anlatim
Fotografin orjinaline bakmak isterseniz lttaki linkten bakabilirsiniz.
[

Bir cok arkadasimiz Fotograf paylasim sitelerine fotograf yüklerken sorun yasiyor.
Fotograf ebatlari paylasim sitelerine belli bir boyutta yüklenebildiginden (300 ila 400 kb) yüklemede sorunlar olusuyor.
800 pixel ile 950 pixel arasi yükleme yapmak istiyoruz ama fotografin MB olarak cok büyük olmasi sorun oluyor.
Acizane olarak picasada nasil fotograflari kücültebiliriz onu anlatmaya calisacagim.
elimdeki grafikler ile anlasilir sekilde izah ediyorum
ilk önce picasa yi acalim ve altta görüldügü gibi klasördeki fotografimizi secelim ve fotografa tiklayalim

Fotograf acilinca solda üstte KES yazan yeri tiklayarak fotografimizi kesebiliriz, diger adi ile croplayabiliriz.

acilan pencereden manuel croplama (elle kesme) bölümüne tiklayarak fotografimizi istedigimiz kadrajda kesebiliriz.
kesme islemi bitince UYGULA butonuna basmaliyiz.

Simdi sira fotografimizi nasil istedigimiz ölcüde kopyalamaya geldi.
picasada sol üstte dosya yazan yeri tiklayin,
beyaz bir pencere acilacaktir

Gri pencerede yukaridan asagiya dogru 13. sirada bulunan RESMI KLASÖRE AKTAR kismina tiklayalim

Altta görüldügü gibi RESMI AKTAR adi altinda yeni bir bölüm acildi.
Bu bölümde disa akrarilacak klasörün adi olan yere istedigimiz adi verebiliriz.
Resim boyotu olan yerde iki farkli yazi var , orjinal boyutu kullan ve suna göre yeniden boyutlandir kisimlari var.
Biz picasada suna göre boyutlandir bölümüne tikliyoruz.
picasada altta PIXEL olan yer fotografimizin boyutu orda büyüklük olan 900 pixelde resim kalitesi yazan yeride 100 olarak biraktim..

arkadaslar 950 pixel boyut sitede nasil görünüyor ona bakalim önce, benim bir fotografimi göstereyim 950 pixel olan
bu fotograf 950 pixel boyutunda
[

buda 800 pixel boyutunda olan fotografim
[

simdi fotografimizi PiXEL yazan yerdeki olana maus ile tiklayip ordaki hafizada bulunan 900 yazisini silip elle 800 pixel yazalim
resim kalitesi yazan yeride 95 yapalim, eger fotografin KB büyüklügü 300 KB den cok az ise o kismi 100 olarakta birakabiliriz.
siz 100 olarak koplayalayin ve bakin, eger cok büyük ebatta ise 95 yapin hatta hala büyük geliyorsa 90 yapin.

Picasada resmi altta disa aktara tiklayarak kopyalama islemini sonlandiralim
Fotografimiz kisisel fotograflar bölümünde yeni bir klasör ile yani pisaca exporte adi altinda kopyalandi

Artik fotografinizi istediginiz siteye istediginiz ölcülerde yüklüyebilirsiniz.
Acizane benden bu kadar arkadaslar kolay gelsin..

Bu konudaki grafikler ve anlatimin tamami gencer seri ye aittir
[
Gencer Seri Copyright © 2011
[