Konu 2 : Rötus programi, Picasada Rötus, Resimli anlatim
Fotografin Rötüs yapildiktan sonraki halini görmek isterseniz asagidaki linkten bakabilirsiniz
[

Picasa da rötüs nasil yapilir?

Merhaba, bazi fotograflarda kisik diyafram ile cekildiginde Fotograf makinelerinin sensörlerinde bunanan lekeler fotografa yansir ,Fotografta bariz lekeler görülür, bunlar aynali yani DSLR fotograf makinelerinin en büyük dertlerindendir, her zaman sensör temizligide yapilamadigindan fotograflarda can sıkıcı bir görünüm olusur.
Bu konumuzda Fotograflarda bulunan lekeleri rötüs yani temizleme düzenlemeyi görecegiz, asagida bir lekeli fotograf sectim.

Asagidaki fotografta kisik diyafram cekim sebebi ile gökyüzünde lekeler olustu ve yesil alanda rahatsiz edici teller mevcut.
Picasa münüde TEMEL DÜZENLEMELER yazan kisimda 7. sirada RÖTÜS yazan yer var (KUSURLARI, TOZ VE CIZIKLERI DÜZELT)
Biz oraya tiklayalim.
Rötüs´e bastigimizda bize yeni bir bölüm acilacak, orada solda FIRCA BOYUTU yazan yer ile rötüs yapacagimiz lekenin boyutu kadar yuvarlagi büyütelim ve lekenin üstüne gelelim.Rötüs´te yuvarlagi lekenin üstüne getirip, maus ile tiklayinca fotografin sag veya sol tarafinda lekesiz ayni tonda bir yer secip, bir daha maus ile tiklayalim.
Görüldügü gibi fotografta olusan leke kayboldu.Fotografimizda birden fazla leke var ve bunlar icin her seferinde ayni islemi yapmamiz gerekecek.
Asagida ki resimde leke baska bir kisimdada var, orayada ayni islemi uyguluyalim.Görüldügü gibi gökyüzünde lekeler kaybolduFotografin diger bölümünde zemine yakin bir alanda direk ve teller var , eger fotografi rahatsiz ettigini düsünüyorsaniz bu islemi ordada kullanabiliriz.
Öncelikle diregi yuvarlak icine alalim.Picasa rötüs ´te dikkat ettiyseniz zeminde bir direk cikintisi kaldi , buna nasil yok edebiliriz?
Cemberimizi bu sefer zeminide icine alacak sekilde ortaliyalim


picasa rötüs´te fica boyu ayarlandiktan sonra diregi icine alacak sekilde getirip maus ile tikladik ve zeminin yan tarafinda direk olmayan yere egimi tam hizada olacak sekilde ayarlayalim ve gene tiklayalim, direk kayboldu..


Bir seferde Fotograftaki direk yok edilebilirmi?
picasa rötüs´te buda mümkün. FIRCA BOYUTUNU biraz daha büyük yaparak diregi tamamen icine aldim
Altta picasa rötüs´te görüldügü gibi mausa tiklayinca diregin oldugu yer bulanik hale geldi, bunda sorun yok..Bir önceki direkte yaptigimiz gibizeminin egimine yuvarlagi getirip tam birbirine esit olunca mausa tiklayalimArtik sadece bize teller engel oluyor, onlarida FIRCA BOYUTU nu daha kücük yaparak tek tek temizlyebiliriz


Bu picasa´da rötüs islemini portre, manzara, makro, Çiçek, Şehir & Mimari gibi cekimlerdede uygulayabilirsiniz.

Kolay gelsin..

Bu konudaki grafikler ve anlatimin tamami gencer seri ye aittir
[
Gencer Seri Copyright © 2011
[