2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Orucun hikmətləri

Moderlər Azerbaycanli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Azerbaycan - Türkiye

Orucun hikmətləri

Orucun hikmətləri

Oruc, eyni zamanda maddi və mənəvi pəhrizdir. Nəfs öz istəklərinə uyğun qidalandıqca insanın mədəsinə zərər vurur və halal-haram demədən hər şeyi yedikcə onun mənəvi həyatını zəhərləyir. Belə olduğu təqdirdə, qəlbə və ruha itaət etmək, onları mənəvi qida ilə təmin etmək nəfsə çətin gəlir və insanın idarə edilməsi tamamilə nəfsin əlinə keçir. Oruc isə nəfsi əmrə itaət etməyi öyrədir. Nəfsindən qurtulan insan axirətini daha çox düşünür.

Ramazan ayının ən böyük əhəmiyyətindən biri də orucun nəfsin qürurunu sındırmasıdır. Aclığa məhkum olunan nəfs əmrə riayət edərək Allahı (c.c.) tanımağa məcbur olur.
    Allah (c.c.) ilə nəfs arasında belə bir dialoq olub: Cənabi Haqq (c.c.) nəfsə dedi: “Mən kiməm, sən kimsən?” Nəfs cavab verdi: “Mən mənəm, sən sənsən!” Allah (c.c.) nəfsə əzab verdi, cəhənnəmə atdı və yenə soruşdu: “Mən kiməm, sən kimsən?” Nəfs yenə cavab verdi: “Mən mənəm, sən sənsən!” Allah (c.c.) ona yenə əzab verdi, ancaq nəfs qürurundan vaz keçmədi. Sonra Allah (c.c.) ona aclıqla əzab verdi. Eyni sual bir daha soruşulduqda nəfs: “Sən mənim Rəbbimsən, mən sənin aciz bir qulunam”, - dedi.

Zaman.az
    Dünyɑ üç grup insɑndɑn oluşur, sonuçlɑrı ortɑyɑ çıkɑrɑn küçük bir bɑşɑrılı grup, olup biteni seyreden oldukçɑ büyük bir diğer grup ve nelerin olup bittiğini bilmeyen muɑzzɑm bir kɑlɑbɑlık.

Bɑşɑrılı olmɑk isteyen her insɑn için iki kritik bilgi vɑrdır. Gücünü bilmek! Hɑddini Bilmek! Aslɑn oluncɑ kɑrɑnın krɑlı olduğunu bilmek gücünü bilmektir ɑmɑ suyɑ girip timsɑhɑ kɑfɑ tutmɑmɑsı gerektiğini görmek ise hɑddini bilmektir.

Moderlər
    Yer
    Azerbaycan

Re: Orucun hikmətləri

Allah razi olsun.
    Bir günah etsən əgər,
    Minbir gün aahh etmən gərək.
    Minbir gün aahh etsən əgər,
    Heç bir günahın yox sənin.

Yer imleri