Qapidan cixdiqda can veren usagin agrili sesleri canlanirdi qulaqlarimda.Bir cesed meni ozune sesleyirdi,bir ruh meni gozleyirdi.Beynimde canlanan bu seslerin sedalari altinda dumanli kucelerle vahime dolu yolla ilerleyirdim.Gecenin vahimeli sesleri meni agusuna almisdi coxdan. Sanki havanin qan qoxan soyugu beynimi dondurub,vucudumu ezirdi Her atdigim addimda kuce dahada daralir ve cehennemi mene yaxinlasdirirdi.Bosluqlarin icinde zulmet qaranligi qanla boyanmis kucelerde hiss etmek korpe usagin ezabli olumunden bele qorxulu idi.Sonunu harda biteceyini bilmediyim kuce ile ozume bir cennet axtarisina cixmisdim.Ilanlarin bir birine qivrilib cesedlerin uzerinde hereketi zamani menim ucun cennet yalnizliqdan qurtulmaq ola bilerdi.Cesedleri caynaqlarla esen qargalar menim cenhennemde cenneti yaratmaq isteklerimin uzerinden xett cekirdi.her attigim adimlarim bir mezarin qazilma ritmini canlandirdi.bu ne bosluqdu,bun e irgen bir menzere.usaqligimda cox istedim olumun menzeresini canlandirim siniq fircalarimla.fircani her elime almagim boyalarda iki rengi beyaz kagizda canlandirdi.bir qirmizi ve bir qara.beyaz kagizuzerinde zulmetlerle qaralmis gecenin sisli menzeresini yaratmisdim.qirmizini cox gommusdum men qarada.bu koprenin texeyyulu,bu korpenin qorxulari,bu korpenin isgenceli seslenisi idi.atam mene deli dedi,anam meni axmaq bildi.her qacisim bir tenhaliq,her tenhaliq bir qorxuydu.her qorxuda bir cehennem her cehennem bir tabloydu.qaralarla qirmizinin ag kagizda qovusmasi.bu sadece cehennemin tablodaki tesviriydi.ve bu usaqliq vaxtariydi.indi ise tamam ferqli.ne sekilin tablodaki tesviriydi ne xeyalda canlanisi.kucelerde inildeye sesler qan damarimin dondugunu gosterirdi.artiq olumun bir yazida oxumurdum,bir nagilda esitmirdim.oldum olum qehermani,cehennemin tek sakini.men yenede axtarirdim bir cenneti.bir insane sesinden cennet olar dusunurdum,bir gulusu qorulari eriderdi.ancaq onumdeki qanli golde qurumus insan kelleleri bir birine toxunduqca men ne cennet umid ettim ne de bir qurtulus.kim bilir belke menim de basim o golde uzecekdi.bir alovda yanacaqdim ,bir soyuqda donacaqdim.alovlarim hec sonmedi ne qeder meni ezib ,bogmaq isteseler.
Men yene de gozleyirdim.belke isiqlar canlandi,belke cesedler gizlendi.ruhlar mene cox gulurdu.bax biz seni iki defe qorxuzuruq.bir varliqla bir yoxluqla.hem ruhu ile hem vucudla.cansiz vucuddan cox qorxmusdu.o vucudun ruhlari ile novbeti defe qorxdun.
Ancaq yene ses gelmirdi.artiq qorxularim mezar qazmaga baslamisdi bos umide.mezardasi puc olmus xeyallar olacaqdi.uzerinde her umidin bir isgence yasatmisdi korpe qelbe.bu mezari yox edecek umidleri dirildecek balaca da olsa isare lazim idi.sen bir yuxu,negme oldun.her zaman qelbimde ve beynimde canlandi.ancaq bir defe de olsa bele yanima gelmedin,meni gormedin,ozunu mene gostermedin.belke qorxularimi bir insane varligi ile yox ede bildim.menimki bir sizofren arzusu idi bu cur bataqliqda.belke yer oz oxu etrafinda ters firlanardi ,ancaq bu cehennemde cetin men insane sesi esidib ,nefesinin istiliyini hiss edib ani de olsa sevine bilim.umidlerimi de soyurdum artiq.her seyde bir umid axtardigim ucun.
Bir vaxt heqiqetlere dusamisdim,insanliga,durustluye susamidim.ancaq indi ise cox baxaraq danisdigim saf suya da susamisdim.Eylirem su goturum ovucumda qan yigilir,buz baglayir.nece ki heqiqetler,insanliq ve humanizmin dondugu kimi.mecbur idim damla yasa,icmek ucun qurtum suya.caresizlik damarlardan axan qani icizdirdi,nece ki digger vaxtlar donmus heqiqetlerden qurtulmaq ucun axitdigim qanlar kimi.ne cenneti axtaracam ne cennetle yasayacam.bir kenarda yatmaq oldu dusunceler qazaninda.belke yuxu gordum,sevinc dolu usaqligim geri dondu.gunesin pariltili sualari uzumu desdiyi zamalrada menim bir sar dalinca qacdigim usaqligim.yalniz vucudun palciqda cirklendiyi usaqligimi gordum belke.neinki temiz paltrlar icinde cirkab vucudu dasidigim illeri gorum.
Men qaranliq yuxu yazdim.murekkebi qanla dolu,herifleri cox qorxulu.sehifeler ezilmisdi esblerden gerlierek.yuxu icinde yuxu gordum.cehennemli kabuslarda ,cennet dolu yuxu gordum.usaqligim ,sevinclerim,guluslerim,serhed bilmez arzularim.bu yuxunu kabuslarda gore bildim.kabuslarda yuxu gordum.belke cox gec ayilmisdim,terler hele qurumamisdi isti bedenimde.her zaman qisqirmazdim,ses cixardib aglamazdim.budur yene sesler gelir,yene meni cagirirlar .bu ferqli seslenisler arasinda yatagimdan qalxa bildim.belke yene mene deli kimi baxan insanlarin arasindaydim ancaq bu deli kimi baxilan nezerleri cox axtardim cox istedim.kabusdaki cehennemde.kabusda da yuxu gordum,cehennemde cennet tapdim.kabusularda yuxu gordum.