5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Dünyanın İlk Eşq Məktubu

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Azərbaycan.Bakı

Dünyanın İlk Eşq Məktubu

Philadelphia Universiteti professorlarından Hilprecht, 1889-1900 illəri arasında Mesopotamiyanın Niffer Vadisində bir qazıntı etdi. Bu vaxt torpaqdan çıxarılan əhəmiyyətli bir vəsiqə, məzmununun nə olduğu bilinməyən mismar yazısı ilə yazılmış digər minlərlə lövhə ilə birlikdə, qazıntı edilən yerin sahibi olan Osmanlı Hökumətinə təslim edildi. 70 min lövhənin içinə sıxışmış olan bu tarixi vəsiqə; 58 il sonra, dünya tərəfindən məşhur Sümerolog Muazzez Uçqun və Xədicə Qızıl aypara tərəfindən ələ alındı. Bu daş lövhə üzərindəki yazının nə məna ehtiva etdiyi həll edilincə, mütəxəssislər heyrətlər içində qaldılar. Çünki bu daş lövhə, dünyanın ilk eşq məktubu idi. Həm də Sümer Mədəniyyətinin ən böyük kral və kraliçasının eşqini izah edən bir məktub...

Miladdan əvvəl 2300 2500 illəri arasında Mesopotamiyada yaşayan və şahanə bir gözəlliyə sahib olan Enlil adında Sümerli bir rahibə, Kral susuna aşiq idi. Sümerlilerin yeni il bayramında, təsadüfən kralın gözünə çarparaq onunla evlənməyə müvəffəq oldu. Evləndiyi gün də eşq atəşi ilə, sevgilisi krala bir şeir yazdı. Gerçək sevginin simvolu olan şeir sarayda o qədər bəyənildi ki, daha sonra o dövrün ən məşhur musıki ustadları tərəfindən bəstələndi və qısa zamanda xalq arasına qədər yayılaraq əbədiləşdi... Eşqini daşlara qazıntıdan gözəl rahibə Enlil, məktubunda belə yazır:

Ögey oğulu, ürəyimin sevgilisi,
    Sənin gözəlliyin çoxdur, bal kimi şirin
    Məni ovsunladın,
    Sənin qarşısında titrəyərək dayanım,
    Ögey oğulu, səni oxşayım,
    Mənim qiymətli okşayışım baldan xoşdur,
    Bağışla mənə okşayışlarını,
    Mənim bəyim Tanrım,
    Mənim bəyim huşsuzluğum,
    Enlilin ürəyini məmnun edən Su-Si’nim,
    Bağışla mənə okşayışlarını.

Gözəl bir rahibənin 4500 il əvvəl bir krala mismar yazısıyla yazdığı dünyanın ilk eşq məktubu, İstanbul Arkeoloji Müzeyinde saxlanilmaqdadir.

Azeri.net Sevdalısı

Re: Dünyanın İlk Eşq Məktubu

sen ,be s ne ne zaman yazmisam ilk sevgi mektubunu ve indiye onlarin sayi necedir

Azeri.net Sevdalısı

Alıntı Xeyallarim Nickli Üyeden Alıntı
    sen ,bes sen ne zaman yazmisan ilk sevgi mektubunu ve indiye onlarin sayi necedir

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Azərbaycan.Bakı

sen ,bes sen ne zaman yazmisan ilk sevgi mektubunu ve indiye onlarin sayi necedir
    bilmediyin şeyi danışma men sevgi mektubu bir tek esgerlikde olanda yazırdım oda sevdiyime ondan sonra heçkime mektub zad yazmamışam yeni sevgi baresinde

Azeri.net Sevdalısı

Yer imleri