2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Uşaq dili

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    I Am From Azerbaijan

Uşaq dili

Mən uşaq dili kimi bir anlayış deyəndə, çoxları mənimlə razılaşmır və mənə gülürlər. Amma, inanın ki, elə mən özümdə özümə gülürəm. Həm də düşünürəm, əgər insanların üzündə təbəssüm oyadıramsa, nə yaxşı mənə..
    Allaha, yaratdığı hər şeyə görə şükr edirəm və yaradanın yaratdığı bütün gözəlliklərə heyran oluram. Uşaqlar dünyanın ən şirin varlıqlarıdır. Mən onları o qədər çox sevirəm ki... Hər addımlarında bizə sevinc, fərəh bəxş edirlər.

Onlar dünyaya göz açırlar, imləkləməyə başlayırlar, diş çıxarırlar, yavaş-yavaş başlayırlar dil açmağa. Körpələr öz aləmlərində nəyi necə görür, necə başa düşürlərsə elə də ifadə edirlər. Bu onların dilinin inkişafının ilk, başlanğıc mərhələlərindəndir. Əzizləri tərəfindən uşaqların anladığı dildə, uşaqlara deyilən sözlər, uşaq dilinin əsasını təşkil edir. Hər bir ailədə, uşaqda bu fərqli olur. Buyurun, siz də xatırlayın:

Buvva (su)
    Qaqqa (qənd, şirin bir şey)
    Əppəy, əppəş (çörək)
    Cızza (cərəyan, od, alov)
    Appa (yemək)
    Oppa (gəzmək, park)
    Xoxan (cin)
    Ğın (maşın)
    Qav, hav (it)
    Moo (inək)
    Am etmək (yemək yemək)
    Və s.

Hələ o qədər bilmədiyimiz var ki... Maraqlıdır elə deyilmi. Bu yazdıqlarım nə qədər gülünc olsa da, nə olar ki, uşaq dili və ya uşaq lüğəti kimi bir anlayış olsun?!
    [

Moderlər GLAMOURKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Germany/Berlin

Re: Uşaq dili

Ushaq dili yoxdur.Sadece valideyinler qelizleshdirirler ushaq dilini.Ushaga buvve evezine su deseler daha asand olar.buvve 5 herfden,su ise iki herifden ibaretdir.ushaga oppalara gedek deyince,gezmeye gedek desler daha yaxshi olar.Onsuz ishag sozu ilk defe nece eshidirse elede danishmaga bashlayir.Men oz ushaglarimi -en qeliz dilde danishdiracam.
    Yollar uzak, mevsim soğuk, hava kar...
    Yüzyüze gelmeden ölmek de mi var..?

Yer imleri