2 sonuçtan 1 ile 2 arası

neyiz biz

Junior Member
    Yer
    ERZURUM

neyiz biz

Bu ben miyim bendolan
    Ya sen misin bendolan
    Bilmez o can aklolan
    Arz arş olur gönlolan

Ne hikmettir; Sana bakar kendimi görürüm, sen bana bakarsın kendini görürsün.
    Halbuki ben ben im, sen sen sin. Ben bana bakacağım ama; Bana baktıkça bende beni göremem. Ne zaman Yunus Emre Hz.lerinin "Bir ben vardır bende benden içeri" sözünü idrak ettim birde baktım ki bendeki ben olan ben değilim. Sendeki sen olan da sen değilsin!
    Zaten Kur-an'ı Kerim'de "venefahtüfihi minruhi" ayetinde Cenab-ı Allah size ruhumdan üfledim buyuruyor. Demek ki ceset olarak görünen bu suret ve onu hareketlendiren can da bize ait hiçbir şey yok. O üflenen ruh sayesinde Hayat, ilim, sem-i, basar, irade, kudret, kelam, tekvin sırları ve peşi sıra ESMA olarak bilinen tüm isimler, ef-al denilen işler vb. gibi bütün sırlarla donatılmış bir varlık zuhur ediyor. Ve adı ADEM oluyor.
    Ve o ADEM ne zaman ben diye bildiğini sandığı kendi varlığının olmadığını idrak edebildi ise o an AHSEN-İ TAKVİM olduğunu gördü. Ve hayret deryasının eşiğine adımını attı. Ondan sonra dalan dalabilsin VAHDET denizinin ummanına! İşte o zaman şahit olmanın ne demek olduğunu anlar!
    Hatta ariflerin söylediği şu söz bu konuda ne güzel mesaj verir. "sen çıkarsın aradan, kalır şeksiz yaradan" Kİ LAİLAHE İLALLAH kelimesindeki İLALLAH sözünde belirtilen varlığı BİLME ile gördüğüne şahit olur. LAİLAHE sözünde ALLAH diye inandığı varlığın kişinin kendisinde ki arzu, istek, vehim, duygu, düşünce, tasavvur, tasvir, büyüklük, küçüklük vb. gibi bütün şeylerden arınarak İLALLAH'ı bilir ve şahitliği buna olur. Halbuki İLALLAH harici olan bütün kafamızda türettiğimiz bütün herşeyin varlığı bizim ilah ve ilahlarımız, bunların yokluğu sonucunda meydana çıkan İLLALLAH tasdiki değil midir, LAİLAHEİLALLAH zikrinin manasını böylede anlayabilir miyiz?
    Zaten insanları uyarmak için görevlendirilen bütün nebi ve resuller bu hakikatı bildirmekteler, size göre de öyle değil mi?
    Alem ve kainat olarak görülen bu çokluk ve teklikler içerisinde muazzam bir sistem ve sistemler topluluğu olarak görülen şeylerin tamamının şüphesiz SÜNNETULLAH olduğu idraki.
    Kuran-ı Kerim'de "Ben kulumun zannına göreyim" buyuruyor Allah!
    Dikkat edersek bu hususa bizler hala LAİLAHE bile diyememişiz. Zannımızdaki vücuda getirdiğimiz varlığa ALLAH demek sakat bir inanç değil mi? Aslında söz yada kelimelerle anlatılacak durum değildir bu konular. Her kişi bizzat yaşayarak tadına varacak bu ilmin zevkine. HADİ olanın hidayetidir bu ilim. Allah talepte bulunanların taleplerini karşılıksız bırakmaz inşallah.
    Sevgilerimiz GÜNEŞ gibi etrafında bulunanların hepsine olsun.
    SELAM'ın SELAM'ında olalım.
    DÜNYA ÜZERİNDE HAYAT SAHİBİ OLAN HER İKİ AYAĞI ÜZERİNDE GEZEN insan LARDAN BİRİYİM. SEVGİSİ KAZANINDAN TAŞAN, ETRAFINI SEVGİ SELİNE BOĞAN DAĞI TAŞI BİTKİLERİ HAYVANLARI HELE HELE insan OLMUŞLARA SAYGI İLE EĞİLEN BİR GÖNÜL DOSTU.

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Yerixo
    Salam,

Gözel yazıdı, çox sağolun. Ancaq, meneviyyat ile bağlı yazıları 'meneviyyat' (maneviyat) sehifesine yazsanız, lap yaxşı olar.

Saygılar
    Şükr Allaha ki pişiklerin qənətləri yox... Olsa idi, göydə göyərçin qalmazdı... Allah kimə qənət verəcəyini bilir!

Yer imleri