7 sonuçtan 1 ile 7 arası

baca baca nevruz bayramınız mübarek.

Senior Member
    Yer
    Türkiye Cumhuriyeti.

baca baca nevruz bayramınız mübarek.

men bütün türk dünyasının nevruz bayramını kutluyuram.biz 20 martta baca baca meyvası topluyardık ama indi uşaqlar topluyur ot yakar üstünden atlıyarak,kırmızıya boyadığımız yumurtaları birbirine tokuşturarak kutluyardık.eski nevruzları özledim.hernekadar benim yazdığım yazılara pek katılım olmasada yazdım,türk dünyasında bizi gardaş sayanların nevruz bayramı mübarek olsun.

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Yerixo
    İstanbul'da büyüdüm ve hayatım boyunca hiç Nevruz kullamadım... Bu nedenle de geleneklerini, uygulamalarını, arkasındaki felsefeyi pek bilmiyorum. Sadece eşim ve ailesi kutladığı için biraz duydum... Ama aslında Nevruz'un tam olarak ne olduğunu pek bilmiyorum. Çocukluğumda hatırladığım bir şey var, o da Bahar Bayramı. Ama o da 1 Mayıs mıydı yoksa Nevruz muydu bilemiyorum. Bir de Hıdırrellez vardı. Birkaç çocukla birlikte çok istediğimiz şeylerin maketini yapıp bir ağacın altına gömmüştük (bize demişlerdi ki, bunu yaparsanız gerçeğine kavuşacaksınız)...

Belki sen biraz bilgi verebilirsin bu konuda. Mesela demir dövüyorlar... neden?
    Şükr Allaha ki pişiklerin qənətləri yox... Olsa idi, göydə göyərçin qalmazdı... Allah kimə qənət verəcəyini bilir!

Senior Member
    Yer
    Türkiye Cumhuriyeti.
    abi selam nasılsın;
    demir dövmek işi ergenekondan türklerin çıkışı ile alakalı.biz nevruz bayramında 7 çeşit meyva alırız,yumurtayı baş soğan kabuğu ile kaynatıp haşlarız böylece yumurta kırmızı olur.ama nevruzdan önce bizim bide kapı dinleme adetimiz vardır (axırtek).evimizde çeşit çeşit tatlılar yaparız,işin kısası bizde nevruz yılbaşı gibidir.

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Yerixo
    Yazdıkların için çok sağol. Ama biraz daha fazla bilgi lazım bana. Nevruz ne demek? Neyi simgeliyor? Bildiğim kadarıyla 'Nev' yeni demek... Demir dövmekle Nevruz'un alakası ne? Nevruz Türklere özgü bir bayram mı, yoksa başka kutlayanlar da var mı (birilerinin kutladığını biliyorum. TV'lerden her sene acayip kutlamalarını görüyoruz)? Mesela Farsiler de kutluyor mu? Yumurta neden boyanıyor? (Mesela biz Paskalya Bayramı'nda aynı şekilde yumurta boyuyoruz. İnanç değil, ama bir gelenek. Nedeni de, yumurtanın yeni hayatı ve dirilişi simgelemesi. Mesela bunun gibi bir nedeni mi var acaba?)

Vay çok soru sormuşum Zafercan... Tam adamına rast geldin ha... Bu konuyu tam öğrenmeden sana da rahat yok artık... Hadi bakalım... klavyene kuvvet...
    Şükr Allaha ki pişiklerin qənətləri yox... Olsa idi, göydə göyərçin qalmazdı... Allah kimə qənət verəcəyini bilir!

Senior Member
    Yer
    Türkiye Cumhuriyeti.
    ben size anlatmaya çalışacam ama elimden geldiğince kendi bilgimi sunmak istiyorum ;
    Demir dövmek ,demirden silah yapmak Türkler`in ata meslegidir.
    Ergenekon`dan da demiri eriterek cikmistik.

nev=yeni
    ruz=gün farsça bir kelimedir türkçede anlamı yeni gündür.
    kapı dinleme işimize gelince biz buna gara çarşamba diyerik nevruz bayramından bir önceki çarşamba günü yaptığımız bir adettir.

Nevruz yani Ergenekon’u Türkler Ergenekon’dan çıkış günü olduğundan ve baharın habercisi olduğundan dolayı her yıl mart ayının20- 21 veya 22 günü kutlanır. Ergenekon, her ne kadar bütün tarihçiler hemfikir olmasa da büyük çoğunluğu tarafından M.Ö. 3.yy’dan bu yana kutlanmaktadır. İslamiyet’ten önce 12 Hayvanlı Türk Takviminde Ergenekon yılın başlangıcı olarak kutlanmaktadır. Türklerin İslamiyet’i kabulünden sonra Osmanlı da vergi yılının başlangıcı olarak gelenekselleştirilmiştir. Hunlar her yıl 21 Mart da yemekleriyle kıra çıkarak bahar şenliklerini kutladıklarını tarihi kaynaklardan bilmekteyiz.

Türkiye tarihine baktığımızda Nevruz, Ulu önderimiz Atatürk’ün de büyük önem verdiği bir bayram olarak karşımıza çıkıyor. 22 Mart 1922 de Ankara da bizzat Ulu önder Atatürk’ün de katıldığı büyük ve görkemli bir Nevruz yani Ergenekon kutlanmıştır. Bizzat Atatürk o zaman bugünkü Türk Cumhuriyetlerinden temsilciler davet etmiştir, bu da Ulu Önder Atatürk’ün Ergenekon’a ne kadar önem verdiğinin kanıtı olsa gerek.

ayrıca yeshu abicim türkler müslüman olmadan evvelde nevruz bayramı kutlanmakta idi,şuan gürcistanda yaşayan hırıstiyan türk kardeşlerimizde nevruz bayramını aynı bizim gibi kutlamaktadırlar.

nevruz bayramının müslüman alemindeki önemine gelince , şahsen benim kendim h.z ali(a.s)ın tahta çıkışı olarak biliyorum.

o kendini bilmez bölücü topluluğa gelince,onlar kendilerine gün bulamadıkları için özellikle bugünü seçmişlerdir,karalamak ve lekelemek için.AMA HERŞEYE RAĞMEN NEVRUZ BİR TÜRK BAYRAMIDIR.

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Yerixo
    Zafercan sağolasın. Emeğine sağlık.

Aklınıza gelen şeyler olursa, ya da eklemek istedikleriniz... seve seve okuyacağım.

Senior Member
    Yer
    Türkiye Cumhuriyeti.
    sizden başka okuyan yok zaten abi teşekkür ederim,ilginiz beni mutlu etti.

Yer imleri