size japonyada geçmiş bir olayı anlatacağım.bir çocuk 10 yaşlarındayken
bir trafik kazası geçirmiş ve sol kolunu kaybetmiş.Oysa çocuğun büyük bir ideali varmış..büyüyünce iyi bir judo ustası olmak!
sol kolunu kaybedince bu hayali yıkılan çocuğun depresyona girdiğini
gören babası japonyanın ünlü bir judo ustasına gidip yapılacak bir
şeyin olup olmadığını sormuş.
hoca getir şu çocuğu bir bakalım demiş.ertesi gün baba oğul dikilmişler hocanın karşısına.çocuğu şöyle bir süzen hoca tamam demiş yarın
eşyalarını getir,çalışmaya başlıyoruz
ertesi gün erkenden gelen çocuğa hocası bir hareket gösterip bu hareketi
çalış demiş çocuk bir hafta çalışmış aynı hareketi.sonra hocasının yanına
gidip bu hareketi öğrendim hocam demiş.başka hareket göstermiyecekmisiniz.
hocanın cevabı çalışmaya devam et olmuş. 2 ay 3 ay 6 ay derken çocuk okuldaki bir yılını doldurmuş ve bu süre içinde o hareketi tekrarlayıp durmuş.sıkılmış tabi hocanın yanına tekrar gidip hocam demiş bir yıldır
aynı hareketi yapıyorum bana başka hareket göstermeyecekmisiniz.
sen aynı hareketi çalış oğlum zamanın gelince yeni harekete geçeriz.
2 yıl 3 yıl 5 yıl derken çocuk judoda 10 uncu yılını doldurmuş.
birgün hocası yanına çağırıp hazır ol demiş ona.seni büyük turnuvaya yazdırdım yarın maça çıkacaksın.
delikanlı şokta tabi hem sol kolu yok hemde judoda bildiği oyunun hepsi
tek bir hareket.ünlü judocuların katıldığı turnuvada hiçbir şansının
olmayacağını düşünmüş ama hocasına saygısından ses çıkarmamış.baş
üstüne deyip ayrılmış hocasının huzurundan.
turnuvanın başladığı gün delikanlı ilk müsabakasını yapmış.rakibine bildiği
o tek hareketi uygulamış ve maçı kazanmış.ikinci üçüncü maç derken
çeyrek final yarı final ve final
finalde rakibi ülkenin son on yıldır yenilmeyen şampiyonu tam bir üstat
delikanlı dayanamayıp soluğu hocasının yanında alıp hocam demiş hasbelkader buraya kadar geldik ama rakibime bir bakın hele taş gibi bende ise bir kol eksik ve topu topu bir hareket biliyorum.buraya kadar aldığım başarı bana yeter rezil olmak istemiyorum izin verin turnuvadan çekileyim.
olmaz diye hiddetlenmiş hocası kendine güven çık ve dövüş.yenilirsen namusunla yenil.
çaresiz çıkmış müsabakaya.maç başlamış delikanlı yine o bildiği tek hareketi yapmış ve tak devirmiş rakibini şampiyon olmuş.
kupayı aldıktan sonra hocasının yanına koşmuş hocam nasıl oldu bu iş?benim bir kolum yok ve bildiğim tek bir hareket vardı.nasıl olduda ben kazandım
bak oğlum demiş hocası 10 yıldır o hareketi çalışıyordun.okadar çok çalıştınki artık yer yüzünde o hareketi herkesten iyi yapar hale geldin.senden daha iyi yapan hiç kimse yok.bu bir ikinciside o hareketin tek bir karşı hareketi vardır.rakibinin senin sol kolundan tutması gerekir.
alıntıdır................