7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Sözün əsl mənasında ƏDƏBİYYAT

Junior Member

Sözün əsl mənasında ƏDƏBİYYAT

Gəlin ən yüksək səviyyəli ədəbiyyatdan danışaq.Dostoyevski,Hüqo,Höte,Nizami...Bu siyahını artırmağı sizdən xahiş edirəm.Hamı oxuduğu bədii ədəbiyyat nümunələrinin adlarını yazsın və onlar haqda öz şəxsi(heç bir kitabdan oğurlanmamış)düşüncələrini yazsın.(Çünki əsəri oxumaq yalnız onun sətirləri üzərində göz gəzdirməkdən ibarət deyildir.)

Moderlər GLAMOURKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Germany/Berlin

Re: Sözün əsl mənasında ƏDƏBİYYAT

Alıntı RaqfoR Nickli Üyeden Alıntı
    Gəlin ən yüksək səviyyəli ədəbiyyatdan danışaq.Dostoyevski,Hüqo,Höte,Nizami...Bu siyahını artırmağı sizdən xahiş edirəm.Hamı oxuduğu bədii ədəbiyyat nümunələrinin adlarını yazsın və onlar haqda öz şəxsi(heç bir kitabdan oğurlanmamış)düşüncələrini yazsın.(Çünki əsəri oxumaq yalnız onun sətirləri üzərində göz gəzdirməkdən ibarət deyildir.)
    Edebiyyat öz poetik ifadeləri, hikmetli sozleri ilə oxucunu yormadan, ona bir nov heyat dersi kecir.Azerbaycan edebiyyatinda Fuzuli,Nizami Gencevi,Ehmed Cavad,Almas Yildirim ve s dahilerin eserlerini oxuduqca insan doymur.Dostoyevskini de oxuyanlar bilir ki,nece yadda qalan gozel eserleri vardir.son oxudugum kitab FRANC KAFKANIN zamok(qala)romanidir.roman haqqinda etrafli yazsam barmaaqlarim qirilar.
    Yollar uzak, mevsim soğuk, hava kar...
    Yüzyüze gelmeden ölmek de mi var..?

Moderlər

hec uzağa getmiyek kecen esrin evvelerinde yaşamiş satirik dahimiz Sabir.daha ne deyim?
    indide aktualdı. Fehle özünü sende bir insanmi sanirsan?...Axmaq kişi insanlığı asanmı sanirsan?? ....
    Məmməd Araz... böyük sözün esil menasinda böyük şair. "Veten mene oğul dese ne derdim.. Mamır olub qayasında biterdim..."
    Əli Kərim...Ana bir oğul böyütdü....
    Azerbaycan yazıcıları şairleri deyende tekce kecmişlerden danişmayaq . Bu günde var hemişede olacaqlar....
    İsgender Coşqun meselen .. oxuyun ezizlerim oxuyun...
    Yaşamaq istəyirsənsə, hərəkət et. Süküt ölümdür

Junior Member

Frans Kafka haqda mən də maraqlanıram.MƏn bildiyimiə görə o,"Qəsr" romanını sona çatdırmıyıb.Dostoyevskiyə gəldikdə isə inanılmaz yazıçıdır.Bu yaxınlar da "İdiot"u qurtardım.Həmin gün və ondan sonrakl bir neçə günü özümə gələ bilməmişdim.Dialoqlar sanki sanki sayıqlamalardan ibarət idi və həmin insanlar sanki real həyatda ikən yuxuda idilər.Hüqonu da qeyd etmək lazımdır.Mən "Səfillər"i ədəbi əsərlər üçün etalon hesab edirəm.Sonra...Höteni və onun "Gənc Verterin iztirabları"nı qeyd edə bilərəm.Şərqdə isə mənim üçün ilk növbədə Rumi və Nizami dayanırlar.

Yer
    Germany/Berlin

Frans Kafka haqda mən də maraqlanıram.MƏn bildiyimiə görə o,"Qəsr" romanını sona çatdırmıyıb.Dostoyevskiyə gəldikdə isə inanılmaz yazıçıdır.Bu yaxınlar da "İdiot"u qurtardım.Həmin gün və ondan sonrakl bir neçə günü özümə gələ bilməmişdim.Dialoqlar sanki sanki sayıqlamalardan ibarət idi və həmin insanlar sanki real həyatda ikən yuxuda idilər.Hüqonu da qeyd etmək lazımdır.Mən "Səfillər"i ədəbi əsərlər üçün etalon hesab edirəm.Sonra...Höteni və onun "Gənc Verterin iztirabları"nı qeyd edə bilərəm.Şərqdə isə mənim üçün ilk növbədə Rumi və Nizami dayanırlar.
    "Qesr" romanini 22 yanvar 1922-ci ilde bashlayib yazmaga.11 senytabr 1922-ci ilde Kafka dostuna mektub gonderir ki,romani yekunleshdirmyacaq,yarimciq qoyacaq.amma dostu onu bu fikrinden yayindirir.1826-ci ilde Kurtom Volf terefinden neshr olunur.Umumiyyetle her edebiyyatshunasin,yazicinin oz yeri var.

Yer
    Germany/Berlin

Alıntı GLAMOURKA Nickli Üyeden Alıntı
    "Qesr" romanini 22 yanvar 1922-ci ilde bashlayib yazmaga.11 senytabr 1922-ci ilde Kafka dostuna mektub gonderir ki,romani yekunleshdirmyacaq,yarimciq qoyacaq.amma dostu onu bu fikrinden yayindirir.1826-ci ilde Kurtom Volf terefinden neshr olunur.Umumiyyetle her edebiyyatshunasin,yazicinin oz yeri var.
    oyyy cashib 1822 yazmaqdan 1922 yazmisham.

Moderator

Salam ushaqlar,

Oxuduqca fikirlerimizi paylaşmaq xoşdur
    cox sağolun

forumda evveller dünya edebiyyatından mövzular yerleşdirmişdik size altda onların linklerini verirem isteseniz tanış ola bilersiniz :

[, [, [, [, [

Sevdiyim eserlerden bezileri :

Viktor Hüqo : Notre Dame de Paris

Onore de Balzak : Vadideki zambaq

Jul Vern : 80 günlük dünya seyaheti

Con Milton : İtirilmiş cennet

Gustav Flober : Madam Bovari

Alber Kamu : Qara yara

Frans Kafkanın sevdiyim eseri Mataorfozadır (Deyişme)

Hazırda amerikalı yazıçı Jonathan Franzenin The Corrections eseri ile maraqlanıram

Yer imleri