5 sonuçtan 1 ile 5 arası

XOŞBƏXTLİK.......

Junior Member

XOŞBƏXTLİK.......

Insanoglu....Qaranliqda formalashir ve ishiga gozunu acir.Boyuyur etrafindakilari derk etdiyi andan yashamaga bashladigini dushunur.Ve en chox da eshitdiyi soz xoshbextlik..Ad gunlerinde,toylarda,shad merasimlerde icrasi yalniz sozde qalan xoshbextlik..Kicik yashlarda bunu anlamir halbuki butun omrunu buna serf edeceyini de bilmir..Yellencekde yellenerken ilk xoshbextlik hissini kecirir goylerde uchdugunu hiss edir..Ozunden agilli hec kesi gormur...Lakin mekteb illerinde ondan da agillilari ola bileceyi qerarina gelib chixir..Artiq boyuyub ve indiye qeder yashadiqlarinin sadece muveqqeti sevinc hissi oldugunu derk edir..Artiq ozunu itirib..hedeflerini sehv salib..''Heqiqi xoshbextlik nedir?" suali onu zamanin sonsuz axarinda itirib.XOSHBEXTLIK-onun ushaqliq illerinden bu yana qelbine hebs etdiyi sevinc hissleri yoxsa hele irelide elde edeceyi beynindeki hedeflerdi?
    Bu suallar onu gemirdikce urek doyuntuleri artir.Eslinde bu onun qelbinin otaqlarina hebs etdiyi arzulardi- qelbinin divarlarini yumruqlayan..
    Artiq yasha dolub ve mektebi bitirdi.Amma hele dersler devam edir.HEYAT DERSLERI..O,artiq xoshbextliye bir addim yaxinlashib.Cunki artiq anlayir ki insan heyatin elinde cansiz bir taxta parcasi ve diger elindeki zaman ise bicaq..O insani bu bicaqla formalashdiracaq..YONTARAQ.
    Her defe aci hissi kecirecek amma yeni sheyler oyrenecek ve bu onu xoshbextliye bir addim daha yaxinlashdiracaq.Ve o anlayacaq,anlayacaq ki xoshbextlik pulla da elde olunmur..Basha dushecek ki pulla xoshbextlik tapmaq qaranliq bir otaqda tek kibrit copu ile iyne axtarmaga benzeyir..Zaman kececek,kececek ve o elindeki kibrit copunu bir terefe tullayaraq onu her terefli ishiqlandira bilecek ishiq menbeyini-esas xoshbextliyi axtarmaga bashlayacaq..Qaranliq otaq oldugu uchun bashi cox divara deyecek,chox engeller cixacaq onune....
    Ve o artiq xoshbextliyi tapdi...Hedsiz derecede sevinir..Amma artiq yashi 60-di..Heyat dersinin son deqiqeleri..O 60 illik bu mektebde chox shey oyrendi..Elindeki diplomun icinde ise tek bir soz yazilib-xoshbextlik.O xoshbextdi cunki butun ders boyu ailesine sadiq qaldi,cunki o artiq mueyyen bir biliye,eqle,zekaya ve en esasi fezilete sahibdi,Mudrik bir qocadi...Bu insanin en boyuk xoshbextliyidi...cunki hec neden asili deyil..Insanin eqli,zekasi,biliyi,fezileti hec neden asili deyil sen varsansa o da movcuddu..Dekartin dediyi kimi:"Dushunurem demeli,varam"
    Xoshbextlik hec neden asili olmayam muveqqeti yox sonsuz sevinc hissidir................Ve o yalniz senden asilidir....

Moderlər
    Yer
    Azerbaycan

Re: XOŞBƏXTLİK.......

Emeye hormet
    Bir günah etsən əgər,
    Minbir gün aahh etmən gərək.
    Minbir gün aahh etsən əgər,
    Heç bir günahın yox sənin.

Moderlər
    Yer
    Amerika

Bağışlayın ama cevabı türkçe yazacam-----------
    Sevgidir mutluluk , karşılıksız ve çıkarsız sevgi...Aşktır bazende...birine yürekten bağlanmaktır...Değer vermesini bilmektir mutluluk...sevilmeden de sevebilmektir mutluluk...sevdiklerin bir gün hayatından gitmeden kıymetini bilmektir...Seni seviyorum diyebilmektir...Annenin yavrusuna duasıdır kimi zaman...sevgiliye duyulan özlemdir bazende , en karşılıksız ve en çıkarsız...Dua etmektir mutluluk...duada ölçülemeyecek güç saklı olduğunu bilmek ve sığınmaktır Allah'a...hayatı bütün olumsuzluklarına rağmen sevebilmektir arsızca...sorgulamadan yaşamaktır kaderini...olacağı varmış deyip gülümsemektir geleceğe mutluluk...
    Paylaşmaktır mutluluk...hayatı , sevgiyi ve bazende küçük bir çikolatayı paylaşmak... kurumuş sonbahar yapraklarına basarken çıkan hışırtıyı duyabilmektir mutluluk...ayrıntıların farkına varabilmektir...yağmurun yağışını izlemektir pencerende , elinde kahven...en sevdiğin şarkıya eşlik etmektir mutluluk...bazende bağıra çağıra şarkı söylemektir , sesinin ne kadar kötü olduğunu söyleyenlere inat...kimsenin elini daldırmadığı kocaman bir paket cipsi tek başına yiyebilmektir mutluluk..kalori hesabı yapmadan dilediğini mideye indirmektir... Yeni yıkanmış mis gibi çarşafların içinde gerile gerile uyumaktır mutluluk...sarılmaktır sevdiğine sımsıkı...oda yoksa yastığa sarılmaktır...Damadın gelini öpmesidir alnından mutluluk...ve bir ömür boyu ondan vazgeçmeyeceğine and içmektir...

Hayatımızdaki o önemsiz sandığımız küçücük ayrıntıların farkına varmaktır mutluluk...
    mutluluk ayrıntılarda gizlidir...Ayrıntılarda hayatın içindedir...

Bunlar beni mutlu eden ayrıntılardı..Ben onlara ne kadar çok önem verirsem onlar da beni o kadar çok mutlu ediyorlar..

Senior Member
    Yer
    türkiye/trabzon

Alıntı suzi333 Nickli Üyeden Alıntı
    Bağışlayın ama cevabı türkçe yazacam-----------
    Sevgidir mutluluk , karşılıksız ve çıkarsız sevgi...Aşktır bazende...birine yürekten bağlanmaktır...Değer vermesini bilmektir mutluluk...sevilmeden de sevebilmektir mutluluk...sevdiklerin bir gün hayatından gitmeden kıymetini bilmektir...Seni seviyorum diyebilmektir...Annenin yavrusuna duasıdır kimi zaman...sevgiliye duyulan özlemdir bazende , en karşılıksız ve en çıkarsız...Dua etmektir mutluluk...duada ölçülemeyecek güç saklı olduğunu bilmek ve sığınmaktır Allah'a...hayatı bütün olumsuzluklarına rağmen sevebilmektir arsızca...sorgulamadan yaşamaktır kaderini...olacağı varmış deyip gülümsemektir geleceğe mutluluk...
    Paylaşmaktır mutluluk...hayatı , sevgiyi ve bazende küçük bir çikolatayı paylaşmak... kurumuş sonbahar yapraklarına basarken çıkan hışırtıyı duyabilmektir mutluluk...ayrıntıların farkına varabilmektir...yağmurun yağışını izlemektir pencerende , elinde kahven...en sevdiğin şarkıya eşlik etmektir mutluluk...bazende bağıra çağıra şarkı söylemektir , sesinin ne kadar kötü olduğunu söyleyenlere inat...kimsenin elini daldırmadığı kocaman bir paket cipsi tek başına yiyebilmektir mutluluk..kalori hesabı yapmadan dilediğini mideye indirmektir... Yeni yıkanmış mis gibi çarşafların içinde gerile gerile uyumaktır mutluluk...sarılmaktır sevdiğine sımsıkı...oda yoksa yastığa sarılmaktır...Damadın gelini öpmesidir alnından mutluluk...ve bir ömür boyu ondan vazgeçmeyeceğine and içmektir...

Hayatımızdaki o önemsiz sandığımız küçücük ayrıntıların farkına varmaktır mutluluk...
    mutluluk ayrıntılarda gizlidir...Ayrıntılarda hayatın içindedir...

Bunlar beni mutlu eden ayrıntılardı..Ben onlara ne kadar çok önem verirsem onlar da beni o kadar çok mutlu ediyorlar..

cox güzeldi
    EİTHER YOU APOLOGİSE OR I WİLL NEVER SPEAK TO YOU AGAİN....!!!!!!

Azeri.net Sevdalısı

emeye hormet

Yer imleri