3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Hər deyilənə inanma, yoxla

Moderlər GLAMOURKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Germany/Berlin

Hər deyilənə inanma, yoxla

Qədim Yunanıstanda Sokrat böyük biliyi və dərrakəsi ilə məşhur idi. Bir gün bir tanışı onu görüb deyir, "Bilirsən sənin dostun haqda nə eşitmişəm?

"1 dəqiqə," - Sokrat deyir, - "dayan sənə 3 sual verim, nə demək istədiyini anlamaq üçün".

Tanışı anlamasa da, razılaşır.

"Birinci sual, DOĞRULUQ sualıdır. Sən bu xəbəri eşidəndə, əmin oldun ki, bu 100% doğrudur?"

"Yox, mən elə 5 dəqiqə bundan əvvəl eşitdim, və..."

"Anladım," - Sokrat deyir, - "deməli, 100% bilmirsən doğrudur ya yox. Oldu, ikinci sual YAXŞILIQ sualıdır... Bu dediyin söz, mənim dostluğumun yaxşılığınadır? Yaxşı xəbərdir?"

"Ay kişi yox, tərsinə, a...."

"Aha, deməli, mənim dostum haqqında, 100% doğru olub olmadığını bilmədən nə isə pis şey demək istəyirsən. Anladım. Amma bilirsən nə var? 3-cü sualdan asılı olaraq, mənə yenə deyə bilərsən istədiyini"

"Nədir o 3-cü sual?"

"3-cu sual VACİBLİK, DƏYƏRLİK sualıdır. Mənə deyəcəyin bu söz, mənə dəyərli olacaqmı? Mənə vacibdirmi bunu bilmək?"

"Məncə yox, elə də dəyərli deyil"

Onda, Sokrat tanışına deyir, "Deməli, sən mənə dostum haqqında nə isə 100% doğru olmasını bilmədiyin, gərəksiz pis söz demək istəyirsen. De mənə, mən dediklərimin hamısı doğrudursa, onda mənə bunu deməkde məqsədin nədir?"

Tanışı söz tapmır, gedir...

Bunu sizə yazmaqda məqsədim, bütün dostlar, əzizləri haqqında deyilənləri, söhbətləri eşidəndə, bu üç sualdan, "filtrdən" keçirəsiniz... Ola bilər ki çox da olmasa bir qədər xeyri olar..
    Yollar uzak, mevsim soğuk, hava kar...
    Yüzyüze gelmeden ölmek de mi var..?

Moderlər

Re: Hər deyilənə inanma, yoxla

Bir defe yoxlamaq istedim ve yoxladim. Sora ona dedim de seni yoxladim deye.Amma o anlamadi deyesen ve küsdü Halbuku meni de eynen dahada keskin şekilde yoxlamişdilar ama ... neyse bax bele
    Yaşamaq istəyirsənsə, hərəkət et. Süküt ölümdür

Azeri.net Sevdalısı

Re: Hər deyilənə inanma, yoxla

TESEKKUR COX GOZEL BIR MOVZU

Yer imleri