Salam Qardaşlar.Men Ssenari Yazıram ve Onu Satıb Televiziya Kanalında Yayımlamaq İsteyirem.Yayımlamazdan Evvel Sizlere Bir Neçe Vaxt Teqdim Edeceyem.Buyrun Oxuyun ! Prikoldu Beğenseniz Çox Şad Olacağam Eger Forumda Başqa Ssenarist Varsa Menimle Çalışmağı Teklif Edirem

Aktyorlar :

Elmeddin Ceferov : Allahverdi
Yaşar Nuri : Dede (Bextiyar)
Ferda Xudaverdiyeva : İlkin
Ramin Hacıyev : Vasif
Mecid Hüseynov : Murad
ve Firengiz Mütellibova : Zeyneb
ve Terlan - Nur Yaşar : Müdür

Ssenari Müellifi : Eldar Hüseyinov

1.Bölüm ‘’Qonaqlıq’’

1-Səhnə

Allahverdi Markettə Oturub Telefonla İgra Oynuyar.İçəri Dədə Girər.
Dədə (Salam Oğul)
Allahverdi (Eleyküme Salam.Arvad Uşag Neterdi)
Deyer ve Dede Kasansın Yanında Oturub Oradakı Jurnalı Götürüb Allahverdini Vurarag (Heç Ne Avara Avara Oturub Oyun Oynayır)
Allahverdi (Ne Vurusan Ey Ay Ata.Vura Vura Jurnaldakı Qızların Şekili Üstüme Yapışıb Ey.Dünen Yolda Gedirem.İki Dene Oğlan Üstümdeki Şekillere Baxıb Dalımdan Gelirdi.İnanısan Gorxudan Çim Suya Batdım.İyim Alemi Götürmüştü)
Dede (Aa Bes Niye İylenirdin)
Allahverdi (E Demirem Qorxudan Çim Suya Batmıştım.Saxlayanmadım Da Özümü)
Dede (He… Başa Düşdüm,Başa Düşdüm.Vecine Alma Kişinin Başına İş Geler)
Allahverdi (Kişi Kişi Deyib Meni Esebleştirme Ey Sen.Bele Getse Qız Uşağı Hesretin Qurtarıb Gedecek)
Dede (Niye ?)
Allahverdi (Neter Niye.Gören Oğlan Düşür Dalıma,Gören Oğlan Düşür Dalıma.Eşi Bu Jurnallarnan Az Vur Da.Bezmişem Ey)
Dede Kasansı Açıb İçindeki Pulları Sayar ve Az Olduğunu Görer.
Dede (Allahverdi)
Allahverdi (Ha)
Dede (Bu Kasadan Beş Manat Hanı)
Allahverdi (Gettim Gabaqdakı Marketten Kalbasa Aldım Yedim)
Dede (A Bala Bura Market Deyil.Niye Gedib Pul Verisen Yalannan)
Allahverdi (Eşi Bütün Her Şeyin Suroku Keçib Xarab Şeyleri Doldurubsan Bura.İnan İyiden Markete Yaxınlaşmaq Olmur Ey.Bu Kalbasa Helede Yadımda Menim Beş Yaşımdan Burada Qalıb.Yiyim Zeherrenim.Danışısan Ey Sen Ele)
Dede Jurnalnan Allahverdini Vura Vura (E Eclaf Onun Üste İki Üç Dene Klent Var Ya Yoxdu.Onlarında Qulağına Çatar.Vapşe Acınan Ölerik)
Allahverdi (Eşi Olanı Deyirem Da)
Dede (Yaxşı De Görüm Kimse Gelib Markete)
Allahverdi (He Yaxşı Yadıma Düşdü.Tahir Gelmişti)
Dede (Ne Deyir)
Allahverdi (Heç Ne Deyir Qaynanam Ölüb.O Atana Denen Onu Ömürlük Tutturajam)
Dede (Niye ?)
Allahverdi (Neter Niye? Bizden O Gün Kalbasa Almıştı)
Dede (Bunun Bura Ne Dexli Var)
Allahverdi (Eşi Deyirem Kalbasanı Bizden Almıştı.Qaynanası Yiyib Zeherrenib Da.Na Smert Gedib)
Dede (E Qelet Eliyir O.Alanda Surokuna Baxsın Da.Bilmir Bu Yaxınnıxda Selime Bizden Su Alıb İçdi.Skoruya Zornan Çatdırdıq)
Allahverdi (Niye Ki,)
Dede (E Sen Deme Anan Su Qabını İçib Qurtarıb İçiede Kislata Goyub Ki,5-10 Qepik Qazanç Qalsın.Yazıq Selime Medesi Deşik Deşik Olmuştu Ey.Ele O Geden Getti)
Allahverdi (Bes Polisler Tutmadı)
Dede (Niye Tutmadı Ki,Reis Geldi Markete Ki,Meni Dama Bassın)
Allahverdi Sırtıxca Gülerek (Seni Nağarsın)
Dede Eline Jurnalı Alıb Allahverdini Döye Döye (E Terbiyesiz Terbiyesiz Danışma.Küçük Balası Küçük)
Allahverdi (E Yaxşı Yeke Kişisen Özüne Niye Küçük Deyirsen)
Deyib Güler.Dede Birde Allahverdini Jurnalnan Vurar.
Dede (Bir İmkan Ver Sözümüzü Danışaq.He Geldi Ki,Meni Dama Bassın.Dedim E Yeke Adamsan Otur Bir Söhbet Eliyek.Bilmemişem Olub.Başına Dönüm.Flan Yerini Öpüm Neyse Bunu Sakitleşdirdim.Oturub Söhbet Edirdik.Bunnan Geşeng Bir Sarımsaglı Xaş Yedik.Sonra Dedi E Marketten Bir Sakız Ver Ağzım İylenmesin Dana.İşe Gedirem.Men De Verdim.Ele Sakızı Açıb İki Dene Ağzına Goydu Ki,Birde Gördüm Yazığın Ağzından Köpük Gelir)
Allahverdi (Ne Oldu Ki,)
Dede (Eşi Heçne.Sen Deme Bu Naftaliniymiş.Sakkıznan Deyişik Salıb.Oxşuyur Axı Sakıza.He Ele Ondan Sonra Canım Gutardı.Ne Şikayet Ne Bir şey)
Allahverdi (Bes Sonra Seni Tutturmadı)
Dede (E Deyirem Sene Naftalin Yemişti.Bütün Orqanizmi Zeherlenmişti Da.İndi ne Yeriyir Ne,Qolu İşdiyir. Nede Ki Danışa Bilir.Ölü Kimi Bir Şeydi Da)

2-Sehne

İlkin ve Murad Ofisde Oturub İşleyer.İlkin ile Muradın İşleme Masası Üzbe Üzdür.
İlkin (Ay Murad)
Murad (Ha)
İlkin (E Soruş Gör Gardaşının Başına Ne Gelib)
Murad Telaşlıca (Ay İlkin Gadam Nese Olub Gardaşıma.E Qurban Olum Denen.Nese Bilisen)
İlkin (E Ne Şüenlik Salısan.Aşağı Otu Özümü Deyirem Sende)
Murad (E Bes Bele De Da)
İlkin (Demeli Yolda Gedirem Bir Dene Maska Gördüm)
Murad (Uşaq Maskasıydı İlkin.Bir Denede Menic Bacım Uşağına Alardın)
İlkin (Aye Maska Yanı Ki Qız Gördüm)
Murad (Heee)
İlkin (Qara Yaraaa Bir Qulaq As Da.Neyse Gördüm Ki,Bomba Şeydi.Yaxınlaşdım Buna Qiymetini Ey Bele Adını Soruştum)
Murad (Ne Dedi Bes)
İlkin (Dedi Ki 20 Manat Eh Bele Nazlı,Dedi Adım Nazlıdı)
Murad (Bes Sonra Noldu)
İlkin (Heç Ne Bunan Tanış Oldux.Gettik Restoranda Neyi Var Yemek Yedik.Axırdada Da Qız Camaatın Yanında Restoranın Ortasında Mene Bir Dene Şapalaq Qoydu)
Murad (Niye ?)
İlkin (Açığı Üstümde Pul Azıydı.Demek Olar Ki,Yoxuydu Senden Ne Gizledim.Qıza Dedim Qadası Şotu Sen Ver.Ele Bildi Zarafat Eliyirem.Sonra Elebildim Elbet Utanır.Dedim İstiysen Men Verim.Dedi Ver.Dedim Pulu Ver Ki Gedim Verim Da.Neyse Durdu Pulu Verdi Mene De Birdene Üreyin İstiyen Şapalaq.Çıxdı Getti.Eşi Variyantdı Da İşledirik.Senöl Neçe Gündü Ajınnan Ölürdüm.Sağolsun Onun Şotuna Neyi Var Yedim.Baxıram Ayaqqabımın Altı Cırılıb Goy Görüm Bu Gün Hansı Qıznan Tanış Ollam.Teze Bir Ayaqqabı Alardım)
Birden Ofise Otağından Müdür Çıxıb Geler.Heç Kim Ayağa Durmaz.
Müdür (Uşaqlar Belke Ayağa Durasız)
Murad (Eşi Miting Keçirmisen Ey Gel Söhbetini Ele Çıx Get Da.Gelek Ayağa Duraq)
Müdür (Neyse.Uşaqlar Teze Bir Sponsornan Danışmışam.Yanı Belime Bir Yük Götürmüşem)
Murad (Pis Sponsordu)
Müdür (E Ne Pis Sponsor.Demiremmi Yük Götümüşem Meni Novostroykada Sement Daşıyan Götürüb.Gerek İki Terefli İşleyim Bu İşde Pul Yoxdu)
Murad (Be Yaxşı Sen Siment Daşıysan Bunun Bize Ne Dexli Var)
Müdür (Size Dexli Odu Ki,Yanına İki Dene Fehle Lazımdı Gelin İşdiyin Da Bele Getse Maaşınızıda Vere Bilmeyecem)
Murad (Ne Deyirsen İlkin Yaxşı Fikirdi Ha)
İlkin (Pis Deyil)
Müdür (Eh… Uşaqlar Menim Çox Kasıb Günlerim Olub.Pul Üçün Çox Şey Etmişem.Demeye De Utanıram)
Murad (Valeh Bacı Üzr İsteyirem Valeh Müellim Ne Meseledi)
Müdür (E Sef Başa Düşmüyün Ey Başka Şey Deyirem.Delisiniz Ey And Olsun)
İlkin (E Söhbetini Ele Yaxşı)
Müdür (İnan Bunu Danışanda Her Defe Qardaşım Yadıma Düşür)
İlkin (Valeh Müellim Sizin Qardaşınızda Var)
Müdür (Varıydı)
İlkin (Bes Hanı)
Müdür (Öldürdüm)
Murad (Niye)
Müdür (Bir Gün Kasıb Günlerimdi.Hemişeki Kimi.Oturmuştum Evde Gazetden İş Axtarırdım.Birden Gördüm Ki,Kirelik Qatil Axtarılır.Mende Getdim.Qebul Elediler.İlk İşim İdi.Öldüreceyim Adamın Şeklini Verdiler.Bir De Gördüm Ki Qardaşım.Sen Deme Qardaşımdan Elli Ayaqlı Düşmeniymişler)
Murad (Siz Neynediz)
Müdür (Neyniyecem Vurdum Qardaşımı Öldürdüm.Xalx Beri Baştan Pulumu Vermişti.Tutub Adamı İt Kimi Çırparlar.Durub Üzüne Baxası Döyüldüm Ha.Anam Olsa Mecbur Onuda Öldürecekdim.İnanısan O Hadiseden Sonra Bütün Nesilimizde Ne Geder Kişi Var Hamsı Qaldı Qıraqda Arvadlar Üzüme Tüpürdü.Şaxta Babıya Dönmüştüm Ey)
İlkin (Bes Kişiler Niye Tüpürmedi)
Müdür (Eşi Qorxurdular Da Dediler Qardaşını Öldüren Bize Neler Elemez.Bir Balaca Arvadlarımızda Qeyret Varıydı)

3-Sehne

Allahverdi ve Dede Markettedir.Dede Cebinden Pul Çıxarıb Allahverdiye Verer.
Dede (Allahverdi Ala Bu Pulu Get Birdene Gazet Al Oxuyaq)
Allahverdi (A Kişi Mezelenme Öz Marketimize Ne Gelib.Gazetten Çox Gazet Götür Oxu Da)
Dede (Eşi Sarsaxlama Hamsı Niqalayın Vaxtından Qalan Qazetlerdir.Qoymuşam Ora.Dur Get Adam Kimi Gazet Al)
Allahverdi Pulu Götürüb Gazet Almağa Geder.Allahverdi Gazet Satanın Yanına Geler.
Allahverdi (Salam Ay Asef Dayı)
Asef (Salam Allahverdi)
Allahverdi Birdene Gazet Götürüb Gazetin Yanındakı Stola Oturub Gazeti Oxuyar.Oxuyub Qurtarıb Durub Gedende Asef (Ay Allahverdi Ne Oldu Bes Almısan)
Allahverdi (Eşi Yox Ottum Oxudum Da Gazete Pul Verejem.İşim Gücüm Qurtarıb.Davay Sağol Asef Dayı)
Deyib Geder.
Asef (Sağol Sağol.Cırt Cırt Cırt)
Allahverdi Markete Dedesinin Yanına Gelib Oturar.
Dede (Bıy Allahverdi Gazet Hanı Bala)
Allahverdi (Harda Olacaq Oxudum Geldim)
Dede (E Bes Sene Pul Verdim Ki,Get Oxu Yoxsa Al Getir)
Allahverdi (E Deyirem Seninde Qocaldıxca Axlın Azalır Ey.Pul Verib Aldığıma Oxudum Geldim Da.Gazete Birde Pul Verejeydim.İnan Men O Kağız Parçasına 50 Qepik Versem Elli Gün Yata Bilmezdim Ey.Ştahım Küserdi Acınan Ölerdin.Heyata Küserdim Men)
Dede (E Sarsax Köpek Oğlu Pulu Ver Onda)
Allahverdi (Ne Pul E.Men Gedib Senen Öteri İki Saat Gazet Oxuyuram Hele Pul Ver Deyisen Ey.Özü Mene Pul Vermekten Menden Pul İstiyir.Senöl Dedem Olmuyaydın Da Vurub Tişderini Qarnına Tökertim.Ama Hayıf Tişin Yoxdu Prates Taxısan)
Dede (E Küçük Bes Men Ne Oxuyum Başım Qarışsın.Onun Üste Markete Gelende Yoxdu Ki,Bir Şey Verim Zeherrensin.Adrenalin Zad Olsun)
Allahverdi (Bilmirem Ne Qayrısan Qayır Men İşe Gedirem.Axşam Yadıma Sal Gelende Gazettekileri Danışaram)
Deyib Çıxıb İşe Geder…

4-Sehne

Birden Allahverdi Ofise Geler Masasında Oturar.
Allahverdi (Salam Murad,Salam İlkin)
Murad (Salam Allahverdi)
İlkin (Allahvurdu.Haralardasan)
Allahverdi (Heç Getmiştim Kende)
İlkin (İştemeye)
Allahverdi (E Yox.Suroçnu Pul Lazımıydı Kenddeki Evi Sattım.Senöl Dedemin Xeberi Yoxdu.Bilse Xırıppadan Gedecek)
İlkin (Neçiye Sattın)
Allahverdi (Eşi Heç Neçiye.Tada Ziyana Düşdüm)
İlkin (Niye Ki,)
Allahverdi (Evi Almağa Gelen Borc Yiyesi Çıxdı.Borcun Evezinde Evi Aldı.Hele Üstündede İki Min Verdim)
İlkin (Evi Niye Ucuza Verdin Ki,)
Allahverdi (Hele Baha Vermişem Ey.Töyle Onun Yanında Novostroykadı.O Vaxtı Babam Goru Çatdamış Ucuz Başa Gelsin Deye Evin Her Yerini Çiy Kerpişten Tikib)
İlkin (Çiy Kerpişten Olanda Ne Olur Ki,Evdi Dana)
Allahverdi (Eşi Sene Deyirem Çiy Kerpiçleri Üst Üste Qoyub.Siment Zad Vurmuyub Ey.Baştan Sodu Eliyib Tulluyub Qırağa.Oda Vot Votuydu Ev Uçasınaydı.Evi Satıb Gelirdim Kişi Qapını Açıb Eve Girende Birde Gördüm Ev Uşdu Tepesine.Senöl Qoydum Qaçdım Ey.Dalımada Baxmadım)
İlkin (Niye)
Allahverdi (Üstüne Salıx Soyoqlamıştım Boynum Dönmürdü Ona Göre Dalımada Baxammadım.Öldü Qaldı Xeberimde Olmadı)
Allahverdi Eline Bir Qelem Bir Defter Götürüb Muradın Yanına Geder.
Allahverdi (Murad Qadası Üstünde Pul Var)
Murad (He Var)
Allahverdi İçinde (Yoldum Ey Seni)
Allahverdi (Murad Bir Dene Misal Var Onu Hell Eliye Bilmirem Kömek Eliye Bilersen Mene)
Murad (Elbette Qaqa Ayıb Deyimli De Görüm)
Allahverdi (Sen Mene Elli Manat Ver)
Murad (Niye)
Allahverdi (Eşi Sen Ver Da)
Murad (Yaxşı)
Deyib Elli Manatı Allahverdiye Verer.Allahverdi Qelimi Alıb Kağıza Misalı Yazar.
Allahverdi (Bax Murad.Ellinin Üstüne Elli Gelende Neçe Eliyir)
Murad (Yüz)
Deyer Allahverdi Cibinden Yüz Manat Çıxarıb Muraddan Aldığı Elliliyin Üstüne Qoyar.
Allahverdi (Düzdü Gadam ?.Düz Eledi ?)
Murad (He)
Allahverdi (Bax İndi Yüzden On Beş Çıxanda Ne Qalır)
Murad (Seksen Beş)
Allahverdi On Beş Manatı Cebine Qoyar.
Allahverdi (Düzdü Atam ?)
Murad (He)
Allahverdi (Bax İndi Seksen Beşin Üstüne İyirmi Beş Gelende Ne Qeder Eliyir)
Murad (Yüz On)
Allahverdi On Beş Manatı Seksen Beş Manatın Üstüne Qoyar.
Allahverdi (Fikir Ver Ey)
Murad (Ne Oldu)
Allahverdi (Düz Elemir.On Manat Çatmadı.Sen Bir Dene Mene On Manat Ver Tez)
Murad Cebinden On Manat Çıxarıb Verer.
Allahverdi (İndi Düz Oldu ?)
Murad (Düzdü)
Allahverdi (Onda Allah Xeyir Versin.Civin Dolu Olsun Atam)
Deyib Murada El Verib Görüşer.Sonra Keçib Yerine Oturar.
Murad (Allahverdi)
Allahverdi (Nedi Qadanalım)
Murad (Nağarısan)
Allahverdi (Yaxşıyam Qadam Sen Nağarısan)
Murad (E O Menada Demirem Ey Yanı Nağarısan Pulu Qaytar)
Allahverdi (Ne Pul Ölüm)
Murad (İnce Aldığın Pul)
Allahverdi (Qadanalım Misala Göre Aldım Da Onu)
Murad Bozararaq (Ma Ne Var E Tez Ol Pulu Ver)
Allahverde (Bozarma E Üstüme.Utan Ey Nesireddin Tusi Qaqadan Utan.İndi Bu Deqiqe Yazıq Kişi Qebirinde Brek Dans Oynuyur)
Murad (E Yeke Kişisen Bu Ne Hereketti)
Allahverdi (Bax Men Ölüm Demirem Sen Öl.Bele Çiynimde Get.İki Güne Pulunu Gaytarajam)
Murad (Deqiq)
Allahverdi (E Kişi Söhbeti Eliyirem)
Murad (Ele Ona Göre İnanmıram Da)
Allahverdi (İlkin,Murad Men Eve Gedirem.Axşam Bizde Olun Size Qonaqlıq Verejem.Papam Zad Gözleyecik)
Murad (Yemeye Ne Olacaq)
Allahverdi (Eşi Ne Yemek.Oturub Damnodan Zaddan Vurarıq)
İlkin (İşmeye Ne Var)
Allahverdi (Pürrengili Ağ Çay)
İlkin (Ağ Niye)
Allahverdi (Dem Almğa Pul Yoxdu.Ağ Su Qaynadajam Şerbet Evezi Vurun Bedene Getsin)
Murad (Bes Yemeye)
Allahverdi (Yemeye Qeşeng Şireli,Dilim Dilim Kesilmiş Limon Çayın Yanında Yemeye.Basarıq Getsin.Davay Di Çıxdım Men)
Deyin Ofisden Çıxar…

5-Sehne

Allahverdi Eve Geler.Anası Evde Oturmuş Televizora Baxar.
Allahverdi (Anaların En Gözeli Olmasada En Temiz Üreklisi.Anaların En Xod Gedeni.Sef Başa Düşme)
Deyib Üzünden Öper.
Allahverdi (Anacan Ne Var Yemeye)
Zeyneb (Qara Azzar)
Allahverdi (Pah Yene Xarici Metbexlernen Pişirib Düşürübsen Elemi.Kefdeyik Ta Denen.Erin Ne Yeyib)
Zeyneb (Oda Bir Kasa Zekkutun İçib İndide Eşek Kimi Yatır.Yatalıx Yatmış)
Allahverdi Elini Stola Vurub Qışqıraraq (Az Sen Ne İstiyisen Bizden.Besti Da Her Gün Dava Her Gün Şava.Ne İstiyisen Sen.Seni Aj Qoyur,Susuz Qoyur) Deyib Fikirleşer.Sonra Davam Eder (He Düzdü Goyur Neyse O Söhbeti Aşmağın Yeri Yoxuydu.Senin Derdin Nedi.İnan Başımı Götürüb Hara Gedim Bilmirem.Ölmüşem Ey Qonşularda Qalmaxtan.Camaat Uje Meni Evinede Bıraxmır.O Qeder Milletin Gece Pulunu Oğrayıram Ki,Milletde Pul Qalmayıb Ey.Üzümde Kesmir Gedib Qalmağa.A Balam Qoy Öz Xarabamda Qalıb Öz Pulumuzu Oğruyum Da.Ziyanı Niye Özgesine Vurub Söyüş Yiyesi Olum.Ne İstiyisen Sen.Vurub Ağzını Eyerem Bunun)
Deyib Dizine Döyüb Arvad Kimi Ağı Deye Deye (Ay Allah Dedemin Beli Qırılaydı Bunu Aldığı Yerde Ay Allah.Derdimi Kimlere Deyim Ay Allah)
Zeyneb Allahverdiye Qaramat Ataraq (Kül Başına)
Allahverdi Yumruğunu Sıxaraq (Az Yeri Get İşinden Meşgul Ol.Menim Başım Senden Öteri Kül Gabı Zad Deyil.Külü Get Erinin Başına Tök)
Birden Dede Belini Tuta Tuta Otağından Geler.
Dede (Ay Oğul.Bu Kravatın Setkası Hanı)
Allahverdi (Ferrux Yoxdu Makler.Ona Beş Manat Borcum Varıydı.Ele Beş Manata Setkanı Sattım Getdi)
Dede Bozararaq (E Senin Başın Xarab Olub.Kravata Uzandım Ele Bildim Setkası Var Dana İndi.Senöl Uzandığımnan Neter Yere Yapıştımsa Pol İki Çatdadı Ey.Ölürem Belimin Ağrısından)
Allahverdi (E O Ses Senen Gelmişti)
Dede (He)
Allahverdi (Camaatında Canına Vurha Vur Düşüb Ki,Bakıda Yeddi Bal Gücünde Zel Zele Oldu.Biraz Az Tıxa Da Ay Ata.Qoy Bizde Bir Loxma Şey Tapıb Yeyek Da Bu Xarabaya Gelende.Niye Nefsini Saxlıya Bilmisen.Niye Ac Gözlük Eliyisen.Menden Artıx Kişisen E Sen)
Dede Yazıq Yazıq (Ay Oğul Niye Qışqırısan Mende Deyirem Ki,Yaxşı Ol Da Niye Evin Her Şeyini Satısan.Bir Yolux Evi Sat Canın Qurtarsın Da.Bax Setkanı Satıbsan Mennen Xebersiz.Belim Öldürür Meni)
Birden Duyğusal Mahnı Çalar.Allahverdi Yazıq Yazıq Atasına Baxar.Reski Allahverdi (Pay Atonnan) Deyer ve Duyğusal Mahnı Kesiler.Allahverdi (Bilseydim Kravatıda Satardım.Daha Onsuzda Orada Yatmıyacaqsan Da)
Deyib Telefonu Çıxarıb Zeng Eder.
Allahverdi (Alo Ay Ferrux.Qadası Sene Beş Manata Setka Vermiştim Ey.Onun Kravatını Gel On Manata Apar Qadam.Yaxşı.Yaxşı Sağol)
Deyib Telefonu Bağlayar.Atasının Yanına Oturar.
Dede (Ay Oğul Bes Men İndi Harada Yatacam)
Allahverdi (Eşi Yayın Günüdü Altına Melefe Ser Yat Da.Özünü Niye Dartısan.Kendde At Tezeyinin İçinde Yekelen Bextiyar Döyül Ey Elebir Bu)
Dede (Yaxşı Yayda Melefe Salıb Yattım.Bes Qışda)
Allahverdi (Gör Neyi Fikirleşir Ey.Qışdada Toyoq Damında)
Dede (E Yeri Get.Toyoqların Arasında Yatajam Men Yekette Kişi)
Allahverdi (Toyoqlar Yoxdu Ki,)
Dede (Niye ?)
Allahverdi (Vasife Elli Manat Borcum Varıydı.Sattım Getdi Optavoydan.İndi Boşdu Gir Şellen Ey.Oyza Dön Buyza Dön.Düzdü Birez Pis İylenir.Ama Olsun Çetinlik Gör Birez.Alış Herşeye Alış)
Dede (Mezesen Ey)
Allahverdi Derdli Derdli (Eh Ay Papa.Bezmişem Ey Bu Borcun Elinden.O Gün Samir Zengeliyib Diriyir Ki,Borcunu Geti.Mende Gorxuzmaxtan Öteri Bir Litir Benzin Aldım.Tökdüm Dedim Yandırıram)
Dede (Bes Ne Dedi)
Allahverdi (Heçne Spiçkanı Çıxarttı Özü Yandırdı)
Dede (Bes Senin Heç Yanın Yanmayıb Axı)
Allahverdi (Eşi Benzini İlkinin Üstüne Tökmüştüm.Özüme Benzin Tökenem.Bax Yalan Deyiremse Seni Elimnen Yuyub Bastırım.İyirmi Yanvar Metrosundan Genclik Metrosuna Gaça Gaça Gedib.Yanırdı Ey Yazıq Uşaq.Yaxşı Yadıma Düşdü.Papa Uşaqlar Meni Gözdüyür Çıxmalıyam.Axşam Geleceyik Yaxşı Çay Demliyersiz Damnodan Çırparığ Ey)
Deyib Evden Çıxar.

7-Sehne

Allahverdi,İlkin,Murad ve Vasif Kafede Oturub Söhbet Eliyerler.
Vasif (Allahverdi Xeyir İş Var)
Allahverdi (Ne İş)
Vasif (Bacım Oğlunun Sünnet Toyudu)
Allahverdi (Bax Senöl Pul Salanmıyacam Elim Aşağıdı)
Vasif (Eşi Pul İstemirem Ey.Senin Kömeyin Lazımdı)
Allahverdi (Ne Kömek)
Vasif (E Bacım Oğlunun Kiçik Toyunda Ne Ki,Var Pul Yığılacaq Men Camaatı Güdecem Sende Uşağın Yastığının Altından Yığılan Pulları Götür.Yarı Yarı Bölüşek Da)
Allahverdi (Senöl Ela Fikirdi.Böyük Toyunu Göresiz)
Vasif (Sağol Gadam Sağol)
Murad (Uşaqlar Bir Dene Bomba İdeyam Var.Yaxşı İş Tapmışam.İsteyirsiniz Sizide Yanıma Götürüm)
İlkin (Ne İşti Ki)
Murad (Qızıl İşine Girmişem)
İlkin (Zergar Yeri Açısan)
Murad (E Yox.Gedebeyde Qızıl Mağarası Yoxdu Ordan Qızıl Çıxardacağıq.Fehle Kimi)
İlkin (Eşi O İşte Pul Yoxdu Ey)
Murad (Senin Başın Qaçıb.Niye Fikirleşmirsiniz.Gece Bizim Yanımızda Heç Kes Olmayacaq.Qızılları Götürüb Getirib Burada Satarıq Da.Bundan Yaxşı İş)
İlkin (Yox Ey Murad O Oğurluq Sayılır)
Murad (Ele)
İlkin (He)
Murad (Onda Bi Dene Adam Taparam Qızıl Mağarasının Özünü Satarıq Ne Oğurluq Olar.Ne Bir Şey)
İlkin (Allahvurdu Senin Kendde Tanıştarın Varıydı.Bize İş Düzüb Qoşanmasan)
Allahverdi (Yox Qaqa Men Birde O Kende Gire Bilmerem.Meni Diri Diri Öldürerler Ey)
Vasif (Niye Ki)
Allahverdi (Papamı Tutturannan Onlarnan Düşmanıx)
Vasif (Papanı Niye Tuttular Ki,)
Allahverdi (Bir Defe Bizim Kendde Çoban Varıydı.İşi Çıxdı Mene Dedi Ki Ay Oğul Bu Yetimçelere Yanı Bu Qoyunlara Baxa Bilersen İki Saatdıx.Menimde Hemişeki Kimi Elim Aşağıydı.Dedim He.Neyse Bu Qoyunları Mene Verib Getdi.Geldi Ki Qoyunlar Yoxuydu)
İlkin (Haradaydı Bes)
Allahverdi (Denesini Bir Manatdan Sattım Getdi.Senöl İyirmi Baş Qoyun Heresinde Elli Sürü Sat Sat Qutarmırdı)
Murad (Qoyunları Sen Satmısan Bes Atanı Niye Tuttular)
Allahverdi (Eşi Attım Dedemin Boynuna.Uşağıydım Dedeme İnanası Döyüldüler Ha.Sonra Tuttular On İl İş Verdiler.Yazıq Damlarda Çürüdü)
İlkin (Ta Denen İş Verenlik Elemişem Da)
Vasife Zeng Geler.Vasif Telefonu Açar.
Vasif (Alo.Tekcesen.Yaxşı.Oldu İki Deqiqeye Ordayam)
Deyib Telefonu Bağlıyar.
Vasif (Uşaqlar Dostumuydu Suroşnu Kömek Lazımdı.İki Deqiqeye Qayıdıb Gelirem)
Murad (Ne Olub Ki,)
Vasif (E Heç Qız Qaçırdıb Qızında Qardaşları Bunu Döymeye Gelib Meni Çağırır.İdmançı Oldun Beledi Da.Qelirem Bu Saat)

10-Deqiqeden Sonra

Vasif Tirpaş Tirpaş Gayıdar.
Vasif (Ay Dünya,Ay Dünya Dostumu Döydüler Mende Kömek Eliye Bilmedim)
Allahverdi (Niye Yanına Çatanmadın)
Vasif (E Yox Ey.Gördüm Çoxdular Qoydum Aranı Cırdım Da.İndi Zeng Elediler Ki,İt Kimi Çırpıblar Balnisa Yaxın Durmur.Ölüm Ayağındadı)
Murad (Balnisa Niye Yaxın Durmur Ki,)
Vasif (Qızın Qardaşları Medsestranın Cebine Pul Basıb Ki Oğlanı İçeri Bıraxmasınlar)
Murad (Bes Sen Niye Oğlanın Yanına Getmisen)
Vasif (E Qızın Qardaşları Xeste Xananın Yanındadı.Gedim Ağzımı Burnumu Qırsınlar)
İlkin (Ay Bratlar Dangratlar Baxıram Bayaqdan Hamı Öz İdeyasını Fikrini Deyir Men Deye Bilmemişem)
Murad (Niye)
İlkin (E Çünki İdeyam Yoxdu Da.Axlıma Heç Ne Gelmir.Bele Getse Ev Yiyesi Gözümnen Bir Tepik Vurub Meni Çöle Atacax.Mecbur Qalıram Ki El Açıb Dilenim.Dilenim Demişken Vasif Bax Gör Saat Neçedi)
Vasif (Altıya Galıb)
İlkin Telaşlıca (Uşaqlar Di Men Getdim Dilenmeye.O Birisi Dilençiler Altı Olan Kimi Gelir.Sağolun)
Deyib Kafeden Çıxar.

8-Son Sehne

Allahverdi,Dede,Zeyneb,Murad,İlkin,Vasif Allahverdinin Evinde Qonaqlıqdadır.Yeyib İçerler.
İlkin Toyoq Budu Yeyende Allahverdi Yumruğuyla İlkinin Qoluna Yavaşca Vurub Nervili Nervili (Az Ye E) Deyer.
Allahverdi Rumkanı Eline Alıb Ayağa Sağlıq Demeye Durar.
Allahverdi (Menim Ezizlerim Men Sizlere Sağlıq Demek İsteyirem.Xahiş Eliyirem Bir Deqiqe Qulaq Asın Yemekleri Basıb Yemeyin Yerden Çıxmır Onlar)
Hamı Yemeyini Yeyer Allahverdiye Qulaq Asmaz.
Allahverdi Stola Yumruq Vurar Herkes Ona Baxar.
Allahverdi (E Bir Qulaq Asın Da.Elinizden Alan Var.Üyüdüller Ey Elece)
Murad Başını Sallayıb Yemeyini Yeyer.
Allahverdi (Murad Bir Başını Qaldır Belke Doyubsan Ölüm)
Murad (Yox Hele Doymamışam Söhbetini Mene Göre Avara Olma)
Allahverdi (Ele ?)
Murad (He He Söhbetini Ele)
Allahverdi (Neyse Men Öz Sözlerime Davam Edirem.Bize Bu Gözel Neymetleri Bexş Eden.Qarnımızı Doyduran Saleh Emiye Öz Teşekkürümü Bildirirem Ki,Bize Bu Neymetleri Nisiye Verib.İndi Fikirleşmirik Basıb Yeyirik Ancaq Pulunu Nece Vereceyik Özümde Bilmirem.Mecbur Evi Gerek Sattığa Qoyum Hem Saleh Dayının Pulunu Verim Hem De Borclarımı Bağlıyım)
Allahverdi Kövrelib Ağlayaraq (İnanısız Borca Göre İnsan İçine Çıxa Bilmirem.Kimi Görürem Pulu Geti Kimi Görürem Pulu Geti.Bezmişem Temiz)
Hamı Allahverdini Sakitleşdirer.
Allahverdi (Vsyo Vsyo Ağlamıyacam Narahat Olmayın Vsyo)
Dede (Bala Hele İndi Görürem Ey Gözün Niye Göyerib)
Allahverdi (Heç Yüngül Meseledi.Uşaglarnan Gelende Zaprafkaya Girdik Benzin Vurdurdum)
Dede (Bes Gözün Niye Göydü)
Allahverdi (Benzine Pulum Çatmadı Vermeye.Orda İştiyende Gözümün Altından Neter Qoydusa Bir Anlığ Özümü Skazka Atarında Hiss Eledim Uçurdum Ey Elece)
Murad Veyşi Kimi Yemeyini Yiyende Allahverdi Elinden Muradın Eline Şille Vurar Yemek Muradın Elinden Düşer.
Allahverdi (Az Ye Da)
Zeyneb (E Otu Yerinde.Uşaqlar İsteyirem Size Bextiyar Dayınızla Nece Tanış Olduğumuzu Danışım.Demeli Bir Gün Men Kafede Oturmuşam.Bextiyarında Menden Xoşu Gelir.Düşüb Dalıma.Geldi Yanıma Oturdu.Çoxlu Söhbet Eledik.Kofe Zad İçdik.Çıxarttı Şotu Verdi.Telefona Zeng Geldi.Dedi Men Bura Çöle Çıxıram Gelersen.Çıxdı Çöle.Kafede İşleyende İyirmi Qepik Zdaçını Qaytardı.Mende Zdaçını Götürdüm Çıxdım Çöle Ki,Bextiyar Dayınıza Verim.Çıxdım Ki,Yoxdu.Qoydum Sumkama Dedim Görende Vererem.Bir Günde Bextiyar Meni Görer.Düşer Dalımdan.Mende Görmedim Da Avtobusa Minib Getdim.Düz İki Saat Dalımca Qaçdı.Düşdüm Avtobusdan Bir De Gördüm Bextiyar Çim Suyun İçinde Töşüyür)
Allahverdi (Çox Qaçıb Deye Terlemişti)
Zeyneb (Eşi Yox Ey Qaçanda Ayağı Yamıya İlişmişti Suya Düşmüşdü Yağışdı Aylarıydı Da.He Geldi.Ele Bildim Mene Göre Dalımdan Qaçıb.Bir Gördüm Bu Başı Batmış Bextiyar Deyir Ki,Ay Xanım Yadınızda Kafede Kofe İçdik Ey.Mende Pulu Verib Getdim.Dedim He.Dedi Ki O Pulun 20 Qepik Zdaçısı Sizde Qalıb.Zehmet Olmasa O İyirmi Qepiyi Vererdiniz.Mende Çıxartdım Verdim.Allahın Bir Sağolunuda Demedi.Qepiyi Götürdü O İten İtdi)
Allahverdi (Ata)
Dede (Nedi Bala)
Allahverdi (Senin Yaşın Ne Vaxtdır)
Dede (Bu Ay)
Allahverdi (Neçesi)
Dede (İyirmi Beşi)
Allahverdi (Gerek Pul Yığım Ey)
Dede Sevinib Gülümseyerek (Niye Ki,)
Allahverdi (Eşi Pul Yığım Borclarımı Bağlıyım Da)
Dede Üzünü Turşudaraq (Ona Göre Soruçdun)
Allahverdi (He Bes Sen Ne Bildin.Ele Bildin Hediye Alacam Sene)
Dede Gülümseyerek (He)
Allahverdi (Deyirem Allahın Arsız Bendesisen Ey.Men Deyirem Bunun Yaşından Yığılan Pullarnan Borcumu Bağlıyım Bu Deyir Mene Hediye Al.Utanıb Ölmür.Petle)
Vasif (Ay Millet Bes Demesizmi Başıma Dünen Ne Gelib)
Murad (Ne Gelib)
Vasif (Dünen Yolda Gedirem Bir Dene Qız Gördüm.Geldi Nömresini Mene Verdi)
Murad (Tanış Olmaq İsteyirdi)
Vasif (Eşi Yox Qız Çıxartı Nömresini Verdi Ki Ala Get Sat Cibine Pul Girsin.Ac Qarnını Doydur.Mende Götürdüm Sattım.Sağolsun Yaxşı Qızıydı)
Allahverdi (Ay Pa.Deyirem Belke Üstünde Xırda Pulun Ola)
Dede (Olmalıdı Qoy Baxım)
Deyib Cebini Axtarar ve Xırda Pul Tapmaz.
Dede (Bıy Bu Gün Cebimde Bir Manat Xırda Pul Varıydı Tapa Bilmirem)
Allahverdi (E Bu Gün Günorta Sen Yatanda Cebine Girib Götürdüm)
Dede Nervili Bir Sesle Qışqıraraq (E Küçüyün Biri Küçüy Dur Reddol Buradan)
Allahverdi Bozararaq (Qışqırma E Üstüme.Petle.Sen Öl Elimin Tersinden Sene Bir Dene Qoyajam Yerinde Lambada Oynayacaqsan)
Deyib Ata Oğul Bir Birlerine Girerler.Milletde Bunları Aralayar.Her Şey Bir Birine Qarışar…

…1.Bölüm Sonu…

1.Bölüm (Qonaqlıq)