Konu: 6 Picasa da fotograf düzenleme - Picasa resim düzenleme
Fotografin orjinaline bakmak isterseniz, alttaki linkten bakabilirsiniz
[

Picasa 3.8 versiyonunda kücük fotograf islemelerini anlatmak istiyorum
Fotografi cektiniz ama bulutlar istediginiz form ve sekilde degil..
Bulutlari HDR teknigi gibi nasil yapabiliriz?
bir bakima picasa ile hdr yapmakta diyebiliriz..

Öncelikle picasa albümde fotografimizi bulalim

Fotografimizi picasada actik

Picasa sol menüde dokuzuncu sirada (9) Dereceli filtre yazan münüye tiklayalim

Picasada acilan menüde solüstte iki derece var, onlari otomatik ayarlarinda birakip , fotografin üstünde yesil renkte olan arti isaretini + bulutlarin bittigi yere kadar indirip, uygula butonuna basalim

Alttaki fotografta gördügünüz gibi, fotografta bulutlarin sekilleri ortaya cikmaya basladi

Bu uygulamayi tekrardan yapiyoruz, Dereceli bir filtre menüsüne tekrar basip ayni islemi yani arti isaretini bulutlarin bittigi yere kadar indirip, uygula butonuna basiyoruz.
Bu islemi 3 kere ardi ardina yaptim ve asagidaki gibi bulutlarin sekil ve formu ortaya cikti

Picasa´da farkli bir uygulamadan sonra simdi picasa´da rötüs nasil yapilir ona bakalim.
picasa´da önce fotografimizi acalim, ardindan sol menüde yedinci sirada (7) kusurlari, toz ve cizikleri düzelt butonu RÖTÜS yazan yere tiklayalim.

Picasa´da kusurlari, toz ve cizikleri düzelt butonuna bastigimizda ekranda sagda kücük bir ekran daha aciliyor.
maus ile ekrani büyütelim ve fotografta rahatsiz edici sekili bulalim, alttaki fotografimda, ufukta iki ördek var ve bunlar cok uzak oldugundan, fotografta leke gibi görünüyorlar
Picasa´da yuvarlak seklindeki isareti bu iki noktayi icine alacak sekilde yetirelim ve maur ile tiklayalim

Picasa´da yuvarlak icindeki lekelere tiklayip hemen yaninda bulunan lekesiz alana yetiriyoruz yuvarlagi ve maue ile ok yapiyoz

alttaki sekilde görüldügü gibi, mausa tiklayinca lekeler tamamen yok oldu, son islem olarak, sol menüde Düzenlemeleri uygula ve rötüs aracindan cik yazan yere tiklayarak picasa´da rötüs islemini bitiriyoruz

Simdi picasa´da resimleri keskinlestirmeyi görelim
Picasa menünün üstte EFEKTLER bölümüne bastigimizda cikan menünün 1. sirada KESKINLESTIR butonu var, maus ile üstüne geldigimizde, Fotografinizdaki kenarlari keskinlestirin yazisi cikar, ona tiklayin

acilan menüde MIKTAR yazan yeri ne kadar keskinlestirmek istiyorsaniz o kadar arttirin, ben cizelgede tam ortaya geldim.
simdi tekrar solda UYGULA yazan yere tiklayarak fotografimiza genel bir keskinlik verin.

Picasa´da en son olarak renk doygunlugu verip islemi bitirelim
menüde EFEKTLER bölümüne tiklayin ve acilan menüde yedinci sirada 7 bulunan Picasa doygunluk olan yere tiklayin. (doygunlugu arttirin)

Acilan münüde üstte MiKTAR yazan cubuk var, orda en sol siyah beyaz olarak görünür fotografimiz

Picasa´da MiKTAR yazan cubuk saga dogru gidildikce doygunluk artmaya baslar ve en saga dogru gelindikce renkler abartili bir sekilde artmis olur

Picasa´da ben MiKTAR yazan cubugu ortalarda birakarak sonuclandirdim
Picasa´da doygunluk istedigiiz kivamda oldugunda sol menüde degisikligi uygula butonuna basarak fotograf islemini bitirelim

Picasa´da fotograf veya resim uygulama bitmis oldu.
Son olarak picasa´da fotografi kaydetmeyi yaparak islimi sonlandiralim.

picasa´nin en üst kisminda DOSYA yazan yere tiklayin ve 13. sirada bulunan RESMi KLASÖRE AKTAR yazan yere tiklayin

Picasa resim kaydet adi altinda bir dosya acildi, burada fotografimi 800 pixel olarak ayarladim
ve kaydetme islemini yaptim

Picasa´da fotograf ve resim nasil kaydedilir adi altinda ayri bir forum acmistim orada cok daha detayli bilgi var, asagidaki linkten foruma ulasabilirsiniz

[

Picasa´da cok daha farkli uygulamalar elde edilebiliyor, ben sadece bir kac farkli uygulamayi gösterdim ve insallah sonuca ulasmistir.
Son olarak bu uygulama yaptigimiz fotografi yükledim oradan büyük haline bakabilirsiniz.

[

Bu konudaki grafikler ve anlatimin tamami gencer seri ye aittir
[
Gencer Seri Copyright © 2011
[