2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Milli toy adət ən-ənələrimiz

Azeri.net Sevdalısı

Milli toy adət ən-ənələrimiz

Milli toy adət ənənələrimiz.

Yəginki artıq çoxlarınız bilirsiniz bunlar hansılardır. Amma mən bu dəfə başqa motivdən çıxış edəcəyəm.

İlk öncə mövzuya sualla başlayım. Niyə edirik biz bu milli adətləri? Ona görəki belə eləsək xoşbəxt oacağı, yoxsa adətdir hamı edir bizdə edirik deyəmi??

Yox əzizlərim. Məncə biz adətlərimizi bizə sərf edən sıraya görə edirik.

Bax düşünün, gəlini evdən çıxaran zaman onu lampanın başında fırladırlar. Bunun mənası qız evdən ruzi bərəkət aparır getdiyi yerə... Əzizlərim bu atəşpərəstlik dövründə hesab olunan adətdir. Od-alov ruzi bərəkət mənasını verir.

Keçək ikinci məsələyə, qızlar başlarına fata taxardı... qədimdə bunu belə edirdilər ki, guya qız oğlanı ilk dəfə görür fatanı açır və bir -birlərini görürlər... İndi fata taxanmı var??? Bəs hanı adət ənənəmiz??

Üçüncü məsələ,mən uşaq olanda çox görmüşən qızlar ata evindən gedəndə fatanın altında ağlayardılar.İindiki qızlar gülür ki, videoya yaxşı düşsün, hərdən də rəfiqələrinə deyirlər güzgünü düz tut görüm pis görünmürəm...

Dördünçüsü,gəlin oğlan evinə gələndə qapıdan keçəndə ayağı ilə boşqabı sındırır. Bunun mənası da gəlin hökmünü bildirir. Davanı elə indidən başladırlar kı, oğlan evi...

Beşincisi, gəlin toy həyətinə gələndə qurban kəsirlər.Əzizlərim bunun mənası sadədir, amma indi niyə yoxdu bu... şəxsən Bakıda görməmişəm bele şey.

Altıncısı, gəlin paltarı.Gəlinin paltarı gəlinə layiq olmalıdır, axı indi bütün gözlər ona gəlin olaraq baxır. Yoxsa indiki qızlar ay beli açıq olmasa geyinmərəm, dekotesini demirəm heç. Qız toyunamı gəlir, gözəllik podiumunamı çıxır,bilinmir.

Yeddinci, gəlin dediyin adət ən-ənəyə görə başı aşağı olmalı, hərdən qalxmalı, həzin həzin oynamalı, utanmalı, nazlanmalı oturmalı.Boooooy indikilər imkan versən REP deyərlər!!! Gəlin ortadan çıxmır ki, əccəb eləyirəm öz toyumdur oynayıramda və başlayır hopstop getməyə. Bəz adət ənənə hara getdi axı...

Yoox yoxx, mən bir azda yazsam klubdan çıxandan sonra qızlar mənə ya pomidor atar,ya da yumurta.
    [

Member

Re: Milli toy adət ən-ənələrimiz

Insallah siz boshqab sindiran,fatali,nazli oynayan qiz alarsiz.
    Baştan yaşama şansım olsaydı eğer; kusursuz olmaya çalışmaz rahat bırakırdım yüreğimi korkmazdım çok riske girip sana aşık olmaktan..

Yer imleri