4 sonuçtan 1 ile 4 arası

ButoV AzerbaycaN

Moderlər Deli_UREK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Latvia Riga

ButoV AzerbaycaN

Bütöv Azerbaycan

1813-1828-ci ile qeder Azerbaycanın sahesi texminen 410 min kv.km idi.1813-1828-ci illerde iğşal edilmiş Azerbaycan erazileri,Iran esareti altındakı Cenubi Azerbaycan-sahesi texminen 280 min kv.km idi.Rusiya esareti altındakı Şimali Azerbaycan-sahesi texminen 180 min kv.km oldu.
    1918-ci ilde Rusiyanın tezyiqi ile ermenilere verilmiş Irevan xanlığı-sahesi 9 min kv.km,Rusiya esareti altında olan Derbend xanlığı-sahesi 7 min kv.km idi.
    1918-1920-ci illerde Azerbaycan Demokratik Respublikasının qurulduğu erazinin sahesi texminen 114 min kv.km idi.
    1920-ci ilde ADR-i iğşal eden Rus Sovet Imperiyasının bölüşdürdüyü Azerbaycan erazileri:Ermenistan Sovet Sosialist Respublikasının qismen nezaretine verilen Zengezur,Göyçe,Şerur,Dereleyez,Dilican ve gürcülerin qismen nezaretine verilen Borçalı (Gürcüstan Sovet Sosialist Respublikası)-birlikde sahesi texminen 27 min kv.km oldu.
    1920-1991-ci illerde SSRI esareti altında qalmış Azerbaycan Sovet Sosialist Respublikasının erazisi 86,6 min kv.km oldu.
    Azerbaycan 1988-1994-cü illerde işğal edilmiş eraziler Qarabağ etrafı (cemi:13210 kv.km) Keçmiş Dağlıq Qarabağ (Şuşa,Xankendi,Xocalı, Esgeran,Xocavend,Ağdere)Işğal tarixi - 1988-1994-cü iller.Sahesi:4400 kv.km.
    Qarabağ
    Şuşa -------------------26 fevral 1992
    Xocalı------------------8 may 1992
    Xocavend----------------18 may 1992
    Ağdere------------------17 iyun 1993
    ----------------------------------------------
    Laçın-------------------17-18 may 1992 1835kv.km
    Kelbecer----------------3-4 aprel 1993 1936 kv.km
    Ağdan-------------------23 iyul 1993 1094 kv.km
    Cebrayıl----------------23 avqust 1993 1050 kv.km
    Füzuki------------------23 avqust 1993 1386 kv.km
    Qubadlı-----------------30-31 avqust 1993 802 kv.km
    Zengilan----------------19-30 oktyabr 1993 707 kv.km

QAN YADDAŞI
    20 YANVAR___Ümumxalq hüzn günü
    26 FEVRAL___Xocali faciesi günü
    31 MART___Azerbaycanlıların soyqırımı günü

AZERBAYCAN TARİXİNİN ESAS MEQAMLARI

E.e. IX esr- En qedim Azerbaycan dövleti-Manna yaranmışdır.

Moderlər Deli_UREK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Latvia Riga

Re: ButoV AzerbaycaN

200 ildi kimi neyi gozleyirsen ey Turk Xalqi .!!! yatmis div oyanmagin vaxti bes ne vaxtdi ne vaxtadek ezilmeliyik.

YETERRRR!!!!!!!

Moderlər
    Yer
    Azerbaycan

İnshallah birleseceyimiz gunlerde gelecek. amin
    Bir günah etsən əgər,
    Minbir gün aahh etmən gərək.
    Minbir gün aahh etsən əgər,
    Heç bir günahın yox sənin.

Junior Member

Önce bunu söylemek isterim ben Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yaşayan bir azeri kökenli vatandaşım. İlk önce ben bunu söylemek isterim böğle bir ulusun evladı olduğum için allahıma binlerce kez şükr ediyorum. Azeri kökenimle kurur duyuyorum. Bütün dünyaya onu söylemek isterim ne yaparlarsa yapsınlar Azerbaycan bir bütündür ve hiç kimse onu parçalayamaz. Biz kıbrıs adasındakı azeriler elimizden geldiği kadar Karabağ konusunda insanları bilgilendirmeğe çalışıyoruk. Rahmetlik Memmed Emin Resulzade çok güzel söyledi bir kere yükselen bayrak bir daha enmez. Sadece onu söylemek isterim Azerbaycan kelimesini ağızlarına aldıklarında çok dikkatli olsunlarki bu mukaddes adı hç bir şekilde kirletmesinler. Ben her zaman seninleyim Azerbaycanım vatanım.

Yer imleri