4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Ürək - Damar Xəstəlikleri

Senior Member
    Yer
    İstanbul

Ürək - Damar Xəstəlikleri

KALP KRİZİ

Kalbin fonksiyonunu rahatça yapabilmesi için yeterli miktarda oksijene gereksinimi vardır. Kalbin içindeki kanın kalbe oksijen taşıma açısından bir yararı yoktur. Kalbin dış yüzeyinde koroner denilen özel damarlarla kalbin oksijen gereksinimi karşılanır.

Damar sertliği diye bilinen bu damarlar ATEROSKLEROZ ’a hassastır. İnce damarlar olmaları münasebetiyle damar duvarında olan yapı bozuklukları damarda yer yer darlıklara neden olur. Normalde atardamarların iç yüzeyinden kanın şekilli elemanlarının damar yüzeyine çökmesini ve pıhtılaşmayı engelleyen bazı maddeler salınır. Ancak damar duvarındaki bu yapı bozuklukları bazı kan hücrelerinin ve minerallerin damar duvarındaki bu hasta bölgelere oturmalarına neden olur

Bu şekilde yer yer daralmalar olan bölgelerde ani bir tıkanma olduğunda o damarın beslediği kalp dokusu kan alamaz. Yirmi dakikadan uzun süre kan ve oksijen alamayan kalp adelesi ölmeye başlar. Bu olaya KALP KRİZİ (miyokard infarktüsü) denir. İnfarktüs geçiren kalp bölümü kasılma fonksiyonunu kaybeder. Altı saat içinde infarktüs yerleşir
    Ayaqqabım olmadıgından şikayet eleyirdim..
    Yolda gederken ayaqsız insan gordum..
    MEVLANA

Senior Member
    Yer
    İstanbul
    Ürək və damar xəstəlikləri də pəhriz ilə yaxından əlaqəsi olan patologiyalardır. Bu xəstəliklərin meydana gəlməsində yüksək kalorili və yağlı yeməklərin böyük rolu vardır. Meyvə və tərəvəzlər daha az kalorili olmaqla yanaşı, onların tərkibindəki liflər, vitaminlər, antioksidantlar, folium turşusu, potasium və digər kimyəvi maddələr səhhətimizin qorunması üçün çox əhəmiyyətlidir
    MEVLANA

Senior Member
    Yer
    İstanbul
    KİMLER RİSK ALTINDADIR

*Şişmanlar
    *Hipertansifler
    * Erkekler
    *Sigara içenler
    *Akciğer Hastalığı olanlar
    *Kan yağları ( özellikle kolesterolü ) yüksek olanlar.
    *Stresli yaşantısı olanlar
    *Hareketsiz Yaşantısı Olanlar
    *Bilinen koroner arter hastalığı olanlar.
    *Şeker Hastalığı Olanlar
    *Yüksek kan değerlerine sahip olanlar
    *Hormon kullananlar
    *Ailede kalp hastalığı hikâyesi bulunanlar
    MEVLANA

Senior Member
    Yer
    İstanbul
    Risk Altındaysanız Ne Yapmalısınız

*Sigarayı bırakın

*Bir diyet uzmanı kontrolünde ideal kilonuza ulaşabilmek için uygun diyete başlayın. Hızlı kilo verme metabolizmanın dengesini bozar ve uzun süren açlıklar kan yağlarında ani yükselmelere neden olabilir. Bu nedenle ayda 3-4 kg. vermeyi hedefleyerek sabırla diyet yapın. Yemek yeme alışkanlığınızı diyet uzmanının önerileri doğrultusunda değiştirin bu sizin için artık bir alışkanlık olsun.

* Mümkün olduğu kadar bitkisel besinlerle beslenin, yemeklerin ızgara, haşlama ve buğulama formlarını tercih edin. Kızartmalardan uzak durun. Kuru yemişler (ceviz için Omega 3 ve omega 6 esansiyel yağ asitlerini içerdiğinden ve bu maddelerin hücre duvarının yapısında ve prostoglandin sentezi üzerindeki olumlu etkileri bilindiğinden sınırlı miktarda tüketimi önerilebilir), salam, sosis, pastırma, çikolata gibi kolesterol içeriği yüksek olan besinlerden uzak durun. Yumurta, yağlı peynir, kırmızı et gibi hayvansal proteinleri sınırlayın. Soya ve diğer bitkisel protein kaynaklarına yönelin, et gereksiniminizi balık, hindi ve tavuktan sağlama yoluna gidin. Bu konu yanlış anlaşılmakta ve insanlar diyet yapıyoruz diye bol miktarda beyaz et tüketimine gitmektedir. Halbuki bitkisel ağırlıklı beslenme yanında et gereksinimini söylendiği şekilde karşılamak gerekir. Meyve ve sebzeler vücudu ve kanı alkali hale getirerek hem kanın daha akıcı olmasını hem de zararlı maddelerden daha hızlı temizlenmesini sağladıkları için yararlıdırlar.

* Vücudunuzu hırpalamayacak şekilde düzenli egzersiz yapın. Yürüme ve yüzme en yararlı egzersiz grubudur. Egzersizlerin yararlı olabilmesi için DÜZENLİ ve her defasında en az yarım saat sürecek şekilde olmalıdır. Metabolizmanın hızlanması ve yağların yanmasının 20 dakikadan sonra başlandığı unutulmamalıdır. Egzersizlerde göğüs ağrısı, kolda veya çenede uyuşma, nefes darlığı, baş dönmesi veya nabzın düzensizleşmesi gibi durumlarla karşılaşılırsa egzersiz kesilerek doktora başvurulmalıdır.

*Stresi yaşantınızdan uzak tutun. Bunun için gerekiyorsa konuyla ilgili kitap ve diğer öğrenme yollarına başvurun.

* Uykusuz kalmayın, düzenli uyku metabolizmanın ve kalbin düzenli çalışması için gereklidir.

*Tansiyonunuzu sık sık kontrol edin. Yüksek tansiyon varlığında doktora başvurarak gerekli tedaviyi görün.

*Alkol tüketiminize dikkat edin. Alkol hem vücutta çok çabuk yakılır hem de çok yüksek enerji sağlar bu nedenle hem zayıflamaya engel olur hem de yağ metabolizmasını etkiler.

*Günde bir adet 300 mg. Aspirin alın. Aspirin alımıyla ilgili bir sıkıntınız varsa bu dozu 100 mg.’a indirebilirsiniz.

*C vitamini, E ve A vitaminleri antioksidan olarak bilinirler. Bunun dışında selenium, magnezyum gibi mineraller de diyette bulunması gereken maddelerdir
    MEVLANA

Yer imleri