Sayfa 3/9 İlkİlk 12345 ... SonSon
82 sonuçtan 21 ile 30 arası

hep yorum yapılmaz birazda oynayalım:)

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Yerixo
    Ne yazık ki, Kafkasya'da neredeyse her küçük bölgenin bile bir dili var. Bazen aynı dil, ama zamanla değişe değişe resmen başka bir dil halini almış. O dillerin uzantıları olan ve Türkiye'de konuşulan çok farklı diller var (ama sayıları hakikaten çok az) ve kendileri de dillerini genç nesillere aktaramamışlar. (Kafkasya'nın bazı bölgelerinin çok dağlık olması, toplumların içine kapanık yaşıyor olmaları ve birbirleriyle iletişim kurmamaları nedeniyle, kullandıkları aynı dilin lehçelerinin çıktığını ve zamanla da bu lehçelerin resmen dil haline geldiğine dair eskiden bir konuşma dinlemiştir. Ne kadar doğru bilemiyorum tabii, ama sanki biraz pay var gibi geliyor bana.

Ailemde Çerkezler var, ama hiçbiri bu dili bilmez. Çok da üzgün değiller... Sanırım bir tercih!
    Şükr Allaha ki pişiklerin qənətləri yox... Olsa idi, göydə göyərçin qalmazdı... Allah kimə qənət verəcəyini bilir!

Azeri.net Sevdalısı
    Alıntı yeshu Nickli Üyeden Alıntı
    Ne yazık ki, Kafkasya'da neredeyse her küçük bölgenin bile bir dili var. Bazen aynı dil, ama zamanla değişe değişe resmen başka bir dil halini almış. O dillerin uzantıları olan ve Türkiye'de konuşulan çok farklı diller var (ama sayıları hakikaten çok az) ve kendileri de dillerini genç nesillere aktaramamışlar. (Kafkasya'nın bazı bölgelerinin çok dağlık olması, toplumların içine kapanık yaşıyor olmaları ve birbirleriyle iletişim kurmamaları nedeniyle, kullandıkları aynı dilin lehçelerinin çıktığını ve zamanla da bu lehçelerin resmen dil haline geldiğine dair eskiden bir konuşma dinlemiştir. Ne kadar doğru bilemiyorum tabii, ama sanki biraz pay var gibi geliyor bana.

Ailemde Çerkezler var, ama hiçbiri bu dili bilmez. Çok da üzgün değiller... Sanırım bir tercih!

yeshu abi çerkezler içine kapanık deyil tam tersi çok aktif yaşayan bir millettir bu konuda yanılıyorsun..tek bir dil konuşulur ama bu dil içerisinde sadece şive farklılıkları vardır her çerkezce konuşan birbirini anlar sonuçta..
    senin ailendeki çerkezlere gelince evet o onların tercihleridir muhakkak ama benim ailem özellikle evde hep çerkezce konuşmuştur oyüzden ben çok iyi anlıyor ve konuşabiliyorum..
    asimile olmaya baştan gönüllü olmuş sizinkiler..
    burda tek sorunumuz konuşabildiğimiz halde yazamamamız..çünki çok farklı bir alfabesinin olmasıdır..
    her toplum kendi örf ve adetlerine sahip oldugu kadar var olabilir

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Yerixo
    Selam,

Aslında sen bir Çerkezler dosyası açsana... Ben Romanlar dosyasıyla ilgileniyorum. Belki başkalarının da katkılarıyla daha fazla şey öğrenebiliriz. Ne dersin?
    Şükr Allaha ki pişiklerin qənətləri yox... Olsa idi, göydə göyərçin qalmazdı... Allah kimə qənət verəcəyini bilir!

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Yerixo
    Bir de... Aslında içine 'kapanık yaşam' derken, Kafkasya'yı kast etmiştim. Sen içlerine kapanık değiller dediğinde, düşündüm de, aslında Türkiye'deki yaşayan Çerkezler de belli oranda içine kapanık. Bunun bir nedeni de birbirlerine bağlı olmaları... Daha bağlı oldukları zaman sanki dışarıdan 'içlerine kapanık' gibi görünüyorlar diye düşünüyorum!

Senior Member
    Yer
    From the hell

!!!!

AZ KALDI YOTUBEYİ BURAYA TAŞIYACAĞIZ

Azeri.net Sevdalısı

Re: !!!!

Alıntı mavi_dus Nickli Üyeden Alıntı
    AZ KALDI YOTUBEYİ BURAYA TAŞIYACAĞIZ
    burasıda you tube istekler sayfası oldu zaten şarkı isteyende yok ama olsun

Senior Member adem52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    ordu fatsa istanbul türkiye
    bende kalpsizsini istiyorum hepsi den mystrey yarın akşam bakıcam
    herzaman doğruyu söyle ne dediğini hatırlamak zorunda kalmassın

Azeri.net Sevdalısı
    Alıntı yeshu Nickli Üyeden Alıntı
    Selam,

Aslında sen bir Çerkezler dosyası açsana... Ben Romanlar dosyasıyla ilgileniyorum. Belki başkalarının da katkılarıyla daha fazla şey öğrenebiliriz. Ne dersin?
    yeshu abi aslında açarım ama sanki milliyetçiliğe girerde eleştiri alırm diye çekiniyorum ..bide okuyan olurmu sence

Azeri.net Sevdalısı
    Alıntı adem52 Nickli Üyeden Alıntı
    bende kalpsizsini istiyorum hepsi den mystrey yarın akşam bakıcam
    hay hay ne demek görevimiz istegin geliyor

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_hcaZyMDD7g[/youtube]

Azeri.net Sevdalısı
    hiç istek yokmu

Sayfa 3/9 İlkİlk 12345 ... SonSon

Yer imleri