1980-ci il martın 30-u İstanbulda dünyaya gələn Hüseyin Yalın ilk olaraq atasının ona axşamlar gitarada ifa etdiyi "Gipsy Kings"in musiqiləri ilə musiqi sənətini sevməyə başladı.Yalın ilk bəstələrini St. Michel Fransız Liseyində oxuduğu illərdə Yurdaer Şərqli və Doğan Canku Musiqi məktəblərində gitara dərsləri alarkən yazmağa başlad.İstanbul Məlumat Universiteti İqtisadiyyat Hissəsini qazandığı dövrdə isə bəstə işlərini sürətləndirdi və albom demolarını hazırlamağa başladı Musiqilərinin sözləri və bəstələri özünün olan Yalın indiyənə kimi 3 albom buraxdırıb.İlk albomu 2004cü ildə "Ellerine Sağlık" albomu oldu və Yalın üçün yaşıl işıq yandıran bir albom.Bu albomda yer alan "Ellerine sağlık" və "Günaydın" mahnıları dəfələrlə MTV Wold Chart Express siyahılarında da 1 nömrəyə yüksəldi...2ci yazdırdığı studya albomu isə 2005-ci ildə "Bir Bakmışsın" albomu oldu.Bu albomunda olan "Küçücügüm", "Bir Bakmışsın" , "Ben Bilmem" mahnıları uğurlu mahnılarından sayılır...Türk Pop Musiqisinin müvəffəqiyyətli və güclü gənc ulduzu Yalının gözlənilən son albomu "Her şey Sensin", 2007 Mart ayında Avropa Musiqi markasıyla musiqi marketlərdəki öz yerini aldı.Bu albomda yer alan "Cumhuriyet" və "Kalamadım" hamı tərəfindən çox sevildi...Hal hazırda isə 2009 un aprela ayında buraxacağı yeni albomun üzərində çalışır..Pop musiqisinin uğurlu adı Yalın professional mənada musiqi həyatına atıldığı son 5,6 il içində bir-birindən xüsusi 3 albom çıxartdı. Mahnı downloadları 2 milyonu aşan rəqəmlə rekordlar imzaladi. Bu üç albomumun cəmi satışlarında 1,5 milyonu aşan bir rəqəm əldə etdi. Bu günə qədər 350i keçən konsert verdi. Albomlarındakı bütün söz və musiqilərin hər biri özünə aid olan Yalının rəsmi internet saytı da ayda 5 milyonu gecən hit rəqəmiylə, ən çox ziyarət edilən sənətçi saytlarından biri olduSevdiyi şəhər-İstanbul...İlin ən sevdiyi günü-Ad günü...Sevdiyi fəsil-Yaz...Sevdiyi idman növü-Futbol...Sevdiyi mahnı-John Lennon "İmagine"...Sevdiyi əşyası-Saatı...Sevdiyi içki-Su...Sevdiyi TV program-"İnside actors studio"...Sevdiyi yemək-Mantı...Sevdiyi heyvan-At...Ən sevdiyi tə'til yeri-London...Sevdiyi rəng-Ağ...Sevdiyi çiçək-Papatya...Sevdiyi geyimi-Cinsləri və tişortları...Yağışlı bir gündə etmek istədiyi şey-Evdə oturub film izləmək.Mənim üçün münasibətlərin qırılma nöqtəsi qarşımdakı insanın düşündüyümdən fərqli çıxması anında yaşanır.Yəni yaxşı düşündüyümün pis çıxması.Etdiyi bir səhf hərəkət xəyallarıma,xəyallarımdakı yaratdığım eşqə xəyanət edərsə onu bağışlamaram!Belə şeylər görəndə çıxıb gedərəm və elə yerə gederəm ki məni tapması çətin olar.Əvvəlki sevgililərimdən qaçmaq üçün telefon nömrəmi dəyişməyim çox olmuşdu!...Sevgi mənim üçün həyat demək,yemək kimi,su kimi nəfəs kimi.Heyatımı davam etdirməyim üçün sevgiyə,eşqə ehtiyacım var.Sevgini eşqi tapmaq hər zaman mümkün olmur amma fürsət tapdıqca içinə dalmaq,üzmək gərəkdi...Yalnızlığın azıda zərərli çoxuda zərərli.İmkan tapdıqca mərkəzi tapmaq gərədi...Hər kəsin biraz yalnız qalmağa ehtiyacı var amma yalnız qalmaq xətrinə cəmiyyətdə və ətraf mühitdən,sevdiklərindən və səni sevənlərdən ayrı qalarsansa sevgini,sevilməyi və sevməyi unudarsınizBoş vaxtlarında nəcə dəyərləndirirsiz?Yanımda sevdiklərim olduğu vaxtlarda yaxşı keçirirəm boş vaxtlarımı.Futbol oynayıram esil futbol fanatıyam,oyunları canlı stadiondan izləməyi xoşlayıram.

Ən böyük arzun nədir?Mümkün olması qeyri mümkün olan bir arzum var oda “supermen” olmaq arzusudu.

Bəyəndiyiniz sənətçilər kimlərdi?””Coldplay” i çox sevirəm.Amerikada olarkən “The Killeers”i çox dinlədim.İngilis mənşəli rock qruplarını çox sevirəm.Amma hal hazırda mənim kumirim Amy Winehousedi.

Əgər albomunda öz bəstələrindən fərqli olaraq başqa bəstəkarında bəstələri olsaydı siz bunun hansı bəstəkar olmağını istərdiniz?Adı elədə vacib deyil əsas odu ki gözəl musiqi olsun.

Həyatda ayrıla bilmədiyiniz 3 şey nədi?Ailəm,musiqi və sevdiklərim.

Böyük bir fanat ordunuz var.Musiqilərinizin çoxsunu gənclərə xitab etdiyinizi fikirləşirsiz?Bəli normal olaraq məni həyəcanlandıran sözlər musiqilər yaşıtlarımı daha çox həyəcanlandırır .

Sizin üçün ən önəmli yerə sahib olan bəstəniz hansıdır?”Alışmaq zorundayım” adlı bəstəmdi.Bu musiqinin nənəm üçün yazmışdım.Mənim üçün çox önəmlidi.Bu musiqinin mənə verdiyi hiss çox böyükdü amma yazdığım ən yaxşı musiqi kimi “Keşke” ni bəyənirəm.

İlk bəstəni neçə yaşında yazdın?12-13 yaşında idim.Alboma qoyulacaq qədər gözəl alınmasada amma bir uşağın yaza biləcəyi ən gözəl bəstə idi.