5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Dunya ve axiret haqqinda hedis

Azeri.net Sevdalısı

Dunya ve axiret haqqinda hedis

38 Miselman muselmanin qardasidir,ne zulm eder ona ,ne de yalqiz qoyar onu.Qardasinin ehtiyacini odeyen kimsenin ehtiyacini da Allah odeyer.Kim bir muselmanin derdini yungullesdirerse ,Allah_taala o adamin qiyamen gununde sixintilarini yungullesdirer .Kim bir muselmanin eybini ortse,qiyamet gunu Allah_taala onun eybini orter.
    39 Sedeqe ,onu verenin qebir odunu sondurer, momin adam qiyamet gununde oz sedeqesinin kolgesine siqinar.
    40 Qiyamet gunu Allah_taala iki sexse rehm etmez: qohumluqu pozana ve pis qonsuya.
    41 Bu dunyada insanlara ezab veren kimseler qiyamet gunu en siddetli ezaba ducar olar .
    42 Bu dunyada iki uzu olanin axiret gunu alovdan iki dili olar.
    43 Bu dunya evi olmayanin evi ,mali olmayanin malidir. Dunya malini aqili olmayan toplar .
    44 Hec vaxt olmeyeceyini zenn eden adam kimi is gor ve sabah oleceyinden qorxan adamin emelinden ozunu gozle .

Moderlər
    Yer
    Azerbaycan

Re: Dunya ve axiret haqqinda hedis

94.(Ya Rəsulum!) Sən onlara (yəhudilərə) de. ”Əgər (sizin iddianıza görə) Allah yanında axirət evi (Cənnət) başqa insanlara deyil, yalnız sizə məxsusdursa və əgər siz (bunu) doğru deyirsinizsə, onda (Allahdan) ölüm istəyin!” (Çünki Cənnətin yalnız özünə aid olduğunu iddia edən kimsə ona qovuşmağa səbəb olan ölümü mütləq arzulayar).
    95. (Əlbəttə) onlar öz əməllərini bildiklərinə görə ölümü əsla istəməzlər. Allah zalımları tanıyandır! (Əl Bəqərə)
    Bir günah etsən əgər,
    Minbir gün aahh etmən gərək.
    Minbir gün aahh etsən əgər,
    Heç bir günahın yox sənin.

Junior Member

Xeyir məndə hədis deyil çox insanlar ölməmişdən qabaq düşünürlər ki, onları nə gözləyir.AXİRƏT DÜNYASINDA LMAQ LAZIMDIT TƏSSƏVÜR EDİN Kİ Sİ ÖLMÜSÜNÜZ VƏ ORADA KİMİNLƏ GÖRÜŞƏCƏSİNİZ BUNUN ÜÇÜN AXİRƏT DÜNYASINDA OLMALISINIZ.YƏNİ ÖLMƏLİSİN ƏLBƏTDƏ MƏN DEMİRƏM ÖZÜNÜZÜ İNTİHAR EDİN VƏ YA ÖLDÜRÜN YOX ELƏ BİL ELƏ ŞƏRAİT YARADIN Kİ GÜYA ÖLMÜSÜNÜZ.

Junior Member

Bismilləhir Rəhmanir Rəhim!
    Bundan əvvəl yazılarımda qeyd etmişdim ki"Axirət dünyasında olması üçün mütləq oranı hiss etməlisiniz.Bunun üçün yalançı demək istərdim ölün!Girin bir otağa işiqları söndürün və orada sizi Yaradanı çağırın.Otaq balaca olsa yaxşıdır!Əlbətdə bəlkəm kimisi üçün bu gülməli görünsədə !lakin elm bilik öyrənmək bu günah deyil!Və siz böyük inamla bundan istifadə edin!Mən çox istərdim ki"Mənim Fikrimə ciddi Yanaşması üçün !Elmlə biliknən məşğul olan adamlar buna fikir versinlər.Və versələr yaxşı olardı!Əsasda namaz qılanlar!Xeyir bu təhqir deyil!Hədislərdə Yazıldığı kimi"Peyğəmbərimizin belə bir sözü olmuşdur!Elmi beşikdən qəbrə kimi öyrənin!Sizdə öyrənin!Əlinizin altında nə görsəniz bundan istifadə edin!Hər şeydən !Əsası odur ki!Öyrənin !Siz eşidin eşitməsəniz oradan çıxmayın.Quran-Kərimdə yazıldığı kimi!Dost kimi"Yardımkı kimi"Yalvarın Rəbbinizə Ürəkdən Yalvarın ona!Çox adam bəlkəm qorxar qorxmayın !Siz pis şey etmirsiniz bu günahda deyil!İblis işidə deyil bu elm öyrənməkdir!
    Mümkün qədər çox çağırın inamla çağırın!Siz eşitməyinizə ümid edin! Siz eşidəcəksiniz!Eşitməsəniz ayrılmayın bu otaqdan !Qorxsanız 3- dəfə Bismilləhir Rəhmanir Rəhim deyin!

Junior Member

Bismilləhir Rəhmanir Rəhim!
    Bundan əvvəl yazdıqlarımda axirət dünyasını hiss etməsi üçün mən bir məqalə yazmışdım .Bəlkəm ola bilsin ki"çox adamda bu sual doğurar.Sən özün bundan istifadə edirsən və ya etmisən?Bəli Əlbətdə mən istifadə etmişəm və edirəm!O axirət qapısını və ya otağı sizə göstərədə bilərəm düzünü desəm mən onun içində namaz qılıram!Axı bütün ibadətlər Onun üçündür!Məcər namaz qılanların ibadət edənlərin sual doğrutmur ki!Biz kimə ibadət edirik!Əlbətdə hamı deyəcək bizi yaradana bunu onlar hiss etməlidir!Mütləq ölümünü görməlidirlər!Namaz qılırlarsa ürəkdən bunu onlar ALLAHIN varlığını hiss etməklə özlərini inandırmalıdırlar!Bu otaq isə sizə köməklik edəcək !İnanın mənə Bu qaranlıq otaqda işiğı olmayan otaqda sizi Yaradanı hiss edin və dinləyin onu!Siz eşidəcəksiniz qorxmayın!Və geri baxmayın!İrəli baxın!İradənizi bərkidin!Müqəddəs kitabımızda yazıldığı kimi!Allah sizin inamınızı boşa çıxarmaz!İnanin siz sadəcə inanın və tək Onu çağırın!Hamımız ona möhtacığ və gec istərsə tez hamımız ona qayıdacağıq!

Yer imleri