Allah Ona Yaxınlaşmaq Üçün Ciddi Səy Göstərən İnsana Mütləq Cavab Verər

Həqiqi, təqvalı bir müsəlmanın hədəfi Allahdan çox qorxan, Onu çox sevən və hər an Ona bağlı yaşayan müsəlmanlardan olmaq, peyğəmbərlərin yolunu izləmək və imanı ən gözəl şəkildə yaşamaqdır. Belə ki, bu qısa və keçici dünya həyatında müsəlmanın üzərinə düşən ən vacib vəzifələrdən biri gücü çatdığı qədər ən güclü imana, ən böyük Allah qorxusuna və ən çox Allah sevgisinə sahib olmaqdır. Heç şübhə yoxdur ki, daha artığına gücü çatırsa, daha azı ilə kifayətlənmək vicdanlı bir müsəlmanın üçün hər vəchlə çəkinməsı lazım olan bir davranışdır.

Həqiqət budur ki, səmimi şəkildə Allaha yönələn hər kəs çox yüksək bir iman dərəcəsinə çata bilər. Bunun üçün insanın Allahı ən yaxın dost tutması, Ona qarşı hər an hörmət dolu bir qorxu duyması, Onun dinindən əsla dönməməsi lazımdır. Ciddi səylə Allaha yaxınlaşmağa cəhd göstərən insan mütləq Allahın Özünə dost tutduğu şəxslərdən olacaqdır. Allah bir ayəsində belə buyurur:

Bəndələrim Məni səndən soruşduqda söylə ki, Mən (onlara) yaxınam. Dua edib Məni çağıranın duasını qəbul edərəm. Gərək onlar da Mənim çağırışımı qəbul edib Mənə iman gətirsinlər. Bununla da, ola bilsin ki, doğru yola yetişsinlər. (Bəqərə surəsi, 186)
(məqalə harun yahya)