10 sonuçtan 1 ile 10 arası

İSTİFADƏÇİLƏRİ TANIYAQ - yeshu

Moderator

İSTİFADƏÇİLƏRİ TANIYAQ - yeshu

Bu həftənin qonağı yeshudur. Yeshu zəhmət olmasa əvvəlcə özünü qısa şəkildə tanıt. Buyur.

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Yerixo
    Hamıya salam...

Trakyada, Bulgaristan serhedine yaxın anadan oldum... amma aile olaraq Istanbulluyuk... Bu şeherde, deniz qırağında böyüdüm...

Öz firmamda editör kimi işleyirem... Kitablar menim işimdi!!!

Evliyem...

Musiqi ile maraxlanıram...

Lisanlarla maraxlanıram...

Seyahatleri sevirem...

vs vs vs vs... siz sual verin... menim cavablayım... bu, deyesen, daha hasantdı... düz demirem???
    Şükr Allaha ki pişiklerin qənətləri yox... Olsa idi, göydə göyərçin qalmazdı... Allah kimə qənət verəcəyini bilir!

Senior Member
    Yer
    From the hell
    [b][color=darkred]uzun bir aradan sonra geri geldiğine çok sevindim.Şimdiden kolay gelsin.Genelde klasikleşti bu soru ama yinede sormak isterim
    1)Bu siteyi nereden buldun?
    2)Sitede güzel vakit geçirdiğine inanıyormusun?
    3)birde en çok hayal ettiğin ama bir türlü gerçekleşmeyen isteğini açıklamak istermisin?
    4)bize ilk aşkını anlatabilirmisin?
    5)seni ifade ettiğini sandığın bir renk varmı?

Azeri.net Sevdalısı
    yeshu ne demek???
    İKİNCİ BAHAR YAŞIYOR ÖMRÜM
    GEL BENİM YARİM OLUVER ŞİMDİ
    SENİ GÜL GİBİ ÖPE KOKLAYA
    GÖZÜMDEN DİLİMDEN SAKINIR SAKLAR
    BUGÜN Kİ AKLIMLA SEVERİM ŞİMDİ

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Yerixo
    Alıntı follow_me Nickli Üyeden Alıntı
    [b][color=darkred]uzun bir aradan sonra geri geldiğine çok sevindim.Şimdiden kolay gelsin.Genelde klasikleşti bu soru ama yinede sormak isterim
    1)Bu siteyi nereden buldun?
    2)Sitede güzel vakit geçirdiğine inanıyormusun?
    3)birde en çok hayal ettiğin ama bir türlü gerçekleşmeyen isteğini açıklamak istermisin?
    4)bize ilk aşkını anlatabilirmisin?
    5)seni ifade ettiğini sandığın bir renk varmı?
    Selam,

Aslında uzun bir süredir gelip gidiyorum da galiba karşılaşamıyoruz...

İlk sorular senden geldi... teşekkürler...

1) Internette dolaşırken 'Azerice chat' gibi sözlerle arayıp buldum... Acilen Azerbaycanca öğrenmem gerekiyordu (hala daha çokkkk yol almam gerek), bu nedenle kısa bir tarama yapıp bu siteyi buldum.

2) Sitede gerçekten de iyi vakit geçiriyorum... Forum var, müzik var, video var ve en önemlisi çok dostlar var... Her sabah ilk işim siteyi dolaşmak (ve sağa sola laf yetiştirmek ) Azerbaycan'la en önemli bağlantı yolu bu site. Ve iy'ki var!

3) Çok planlı olduğum için genellikle isteklerimi çok belirgin hale getirip önüme hedef/süre koyarım... O zaman gelene kadar da gerekli şeyleri hazırlarım... Nefes almadan çalışırım... Zaman gelince de bir anda o şeyi gerçekleştiririm... Müzik aleti çalmak istedim, öğrendim; dil öğrenmek istedim öğrendim; yurtdışını gezmek istedim gezdim; beste yapmak istedim yaptım... Evlenmek istedim evlendim... Şu ana kadar hemen hemen (şimdiki) isteklerimi gerçekleştirdiğime inanıyorum (pilot olabilmek dışında). En büyük isteğim (ki bunun için kendimi yetiştiriyorum ve hazırlıklarımı yapıyorum) yazarlık. Bir gün sanırım benim de yazdığım kitaplarım olacak! Ama eğer sorun 'imkansız' gibi görünen bir şeyi istemek anlamında ise, o zaman şöyle diyebilirim: Örneğin pilotluk yapabilme şansım gerçekten yok; ama pilot bir arkadaşım var... Belki o bana bir günlüğüne de olsa bu fırsatı sağlayabilir...

4) İlk gerçek aşkım menim müellimemdi... Aramızdaki aşk fiili olaraq bir il sürdü. Menim üçün onunla geçen her saniye çox deyerli. Axırında başqa insanların zoru ile ayrılmak zorunda kaldık... Olamayacak bir aşk idi... İlk aşkımın hiçbir saniyesinden peşman deyilem... Bilmirem belke de ayrılmış olmamız bu zamanı bu qeder deyerli kılır. (Ah qardaşım seher seher yadıma neler saldın bu sualla )

5) Siyah (acayip derin bir renk olduğuna inanıyorum... diğer renkleri kolaylıkla başka renklerle bozabilirsin, ama siyahı bozabilmek çok zor).

Follow me, peki senin bu yanıtlardan çıkardığın nedir?
    Şükr Allaha ki pişiklerin qənətləri yox... Olsa idi, göydə göyərçin qalmazdı... Allah kimə qənət verəcəyini bilir!

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Yerixo
    Alıntı montoya Nickli Üyeden Alıntı
    yeshu ne demek???

Yeshu eslinde bir İbrani adı (yazılışı ישו ). Yeşu ya da Yeşua olaraq da geçer. "Kurtarıcı" (AZ: Xılaskar) menasına gelir. Hz. İsa'nın adı İbranice'de bu şekilde geçer. Arapça kullanılan şekli ise Yesu'dur.

Yani bu ismi çok aramışım değil mi?

Junior Member
    Selam yeshu,

Yeshu ne yazmak ister? (roman, şiir, deneme, aşka dair, hayata dair..vs)

Yeshu'yu en derinden etkileyen yazar yada yazarlar kimlerdir?

Yeshu'nun okuduğunda en çok etkilendiği eser yada eserler hangileridir?

Bu kitabı ben yazmış olmak isterdim dediği bir eser olmuş mudur?

İlk kitabını çıkarmayı planladığı tarih ve kitabın konusu belli midir?

İlk alanlardan olacağım.

Başarılar ve teşekkürler...

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Yerixo
    Alıntı matrixy Nickli Üyeden Alıntı
    Selam yeshu,

Yeshu ne yazmak ister? (roman, şiir, deneme, aşka dair, hayata dair..vs)

İlk alanlardan olacağım.

Başarılar ve teşekkürler...

Selam matrixy,

Soruların için teşekkür ederim. Elimden geldiğince yanıtlamaya çalışayım...

Yeshu ne yazmak ister? (roman, şiir, deneme, aşka dair, hayata dair..vs)Öncelikle kısa çarpıcı kurgu öyküler (hani sonucunu hiç kestirilemeyen ve kişiyi şaşkına çeviren kurgular). Sonrasında da mutlaka ve mutlaka kişisel ve toplumsal ikiyüzlülüğü irdeleyen ironik kitaplar

Yaşar Kemal, yalın sözcükleri kullanarak yaptığı betimlemeler nedeniyle her zaman favorim olmuştur. Alaycı ve ironik dili nedeniyle de Aziz Nesin'den vazgeçemem. Bir de 8-9 yaşlarındayken bütün kitaplarını okuduğum (sanırım 50 civarında) K. Tuğcu var... Hiç okula gitmemiş olan Kemalettin Tuğcu'nun azmi zaten başlı başına bir olaydır. Acaba öyküleriyle dokunmadığı bir yürek var mı? Onu da edebi açıdan değil, okuyucuyla kurduğu duygusal bağ nedeniyle severim.

Aslında her eserden biraz etkilenirim... Etkillenmezsen 10 sayfadan sonra okumam! (Eserlerin ilk 10 sayfası okuyucuyu yakalayamazsa, o eserin iskeletinde sorun var anlamına gelebilir). Yaşar Kemal'in 'Yılanı Öldürseler'ini unutamıyorum... Ülkemin hiç tanımadığım bir yüzünü ve bizim Batı yaşam/değer yargılarımıza taban tabana zıt davranış biçimlerini/algıları aktaran bu kitap aracaılığıyla ilk kez başka bir dünyayı keşfettim. Bu nedenle, kent yaşamının dışına çıkıp bu tanımadığım dünyaya iki kez uzunca süren yolculuk yaptım...

C.S.Lewis'in Narnia Günlükleri gibi bir klasiğini yazmak isterdim... Gerçek olaylardan kurguladığı bu seri, gerçeğe dayalı kurgunun iyi örneklerindendir.

Şu anda yığınak yapıyorum... Yani çevremdeki her şeyi unutmamak için biriktiriyorum... Zamanı gelince ortaya çıkacaklar... Ölü doğmasın diye eserler, iyice yıllanmasını bekliyorum... elimdekilerin daha da saflaşması için içindeki cürüfun torulanmasını bekliyorum.... Saflaşması tadını, aromasını ve vereceği keyifi arttıracak... Azerbaycan'a bir kitap borcum var... Büyük olasılıkla kısa da olsa Azerbaycan üzerine bir eser yazmam gerekiyor. Azerbaycan'ın toplumsal/bireysel değişimi beni çok etkiliyor.

Senior Member adem52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    ordu fatsa istanbul türkiye
    herzaman doğruyu söyle ne dediğini hatırlamak zorunda kalmassın

Moderator
    Yeshu cavablara göre çoxsağolun

Yer imleri