10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Mehriban olaq

Azeri.net Sevdalısı

Mehriban olaq

Bir azda sıxlaşın,mehriban olun. Arxaya-arxaya.
    Adam əlindən tərpənmək olmur. Nəfəslər kəsilir uje. Əl-qol atsan amandır. Hamı aşacaq. Asqırsan vay halına onda.

Söhbətin nədən getdiyini anladınız yəqin. Elə isə mən də qeyd edim. Şəhərimizin yollarının tacı olan marşurutlar. O marşurutlar ki, 20 nəfərlik yerə 40-50- nəfər səfərbərlik edib haydı irəli. Üst başın girib çıxanacan lap bərbad olacaq. İş o yerə çatıb ki, o qədər adam minir ki, qapı güclə bağlanır. Bəs görəsən bunların səbəbkarı nədir? Sərnişinlər? Marşurut sahibləri? Yoxsa başqaları?

Sərnişinlər qınamaq olmaz. Çünki ehtiyac qədər marşurut olsa və işə,dərsə və ya gedəcəyi yerə tələsməsələr minməzlər. Marşurut sahibləri üçün fərq etməz. Çünki onların daşıdıqları sərnişin yox "canlı pullar"dır. Görəsən bu tıxaclara səbəb olacaq marşurutlar böyükləri ilə əvəz olunsa xeyri olarmı?

Məncə hələki, olmaz. Çünki təlabat çoxudur. elə uzun və böyük marşurutlar var ki, aşa-aşa gedirlər. Harda gəldi saxlayıb, birini düşürdüb 3nü mindirirlər. Harda gəldi saxlayırlar demişkən. Elə bu məqamda dayancaqlar söhbətinə də nəzər salaq. Bəlkə bu söhbətdə günahkar sərnişinlərdir. Özlərinə əziyyət olmasın deyə harda gəldi saxlatdırırlar. İş o yerə çatıb ki, plakatda yazı qoyulub artıq-" Dayanacaqlardan qıraqda saxlamaqa görə sürücüyə 200-1000 manat cərimə". Amma saxlamayanda xalalar dava edirlər. Bir qışqırıq olur ki, gəl görəsən. İslam mədəniyyəti,ictami yer yaddan çıxır. Evdən dərsə gedənə qədər sanki marşurutda deyilsən bir məcaralar yaşayırsan. O qədər öyrəşmişik ki, bir gün gələndə ancaq böyük avtobusları görəndə, avtobuslarda oturacaqlardan artıq sərnişin görməyəndə,ancaq dayanacaqlarda dayananda lap qəribə gələcək.

Bəs sizin marşurutda hansı məcaralarınız olub?
    Ümumiyyətlə bu barədə nə deyərdiniz?
    [

Moderlər
    Yer
    Azerbaycan

Re: Mehriban olaq

İndiye qeder tarixi yadimdadi. 06.06.2006 ci il idi. Dostumun toyu olacaqdi Yarmarkadan bir rubaska alib salafan kloka qoydumki, eve gedib utuluyum geyim. Mindim marsuruta (81 nomre) Arxda oturmusdum yanimdada bir oglan gelib oturdu. Oglandan nese gozum su icmedi. Telefonu kabrosundan cixarib kloka atdimki ogurlanar birden Neftcilere catanda bir qiz mindi marsuruta. Yanimda oturan oglan durub kecdi qizin yanina. (tanis idiler). Geldik Catdiq Qaracuxur qesebesine(Yangis Sondurme İdaresinin yanina) marsurutdan dusende elimi atdib kabroya bir baxdim telefon yoxdu Deli kimi oldum. Tekrar mindim marsurut sofere dedim sur. Getdik Novbeti ostonofkada Yanimda oturan sonradan qizin yanina kecen oglan : saxlayin enecem dedi. Birden aglima geldiki bu menim yanimda oturmusdu Sofere dedim telefonuvu ver bir deyqe. Vermedi telefonu. MEnde soferi aciladimki ele sen edirsen bunlari. Oglan enmek istedi qoymadim ki gozle ciblerini cixart. Sesin atti basina Qudurmus kimi bunu tuttum ki otur yerine hec yere getmirsen Dedim bir nefer menim telime zeng elesin. Oglanin yaninda oturan qiz sagolsun zeng eledi ama zeng catmadi. Lap deli oldum. Oglana tekid eledimki ciblerini bosalt. Bu ciblerini bosaltmaga basldi. Marsurutta gedir oz yoluynan. Oglan ciblerin cixarmaqa basladi bu anda qiz zeng edirdi birden telefonumun sesi geldi. Ora bura baxiram telefonu tapa bilmirem. Birden qiz : ay qardas ses klokun icinden gelir. Birden telefonu ora qoymagim yadima dusdu. Ön yarqili oldugum ucun cox utandim. O an bir vedere ter getti menden! HEr kesden uzr istedim Telefon tapilmayana qeder Butun yasli qadinlar hamisi ogurluq bas alib gedir deyib meni qizisdirirdilarki vur oldur ele ogrunu. Ele ki telefon tapildi etimi didecek kimi baxirdilar mene
    Bir günah etsən əgər,
    Minbir gün aahh etmən gərək.
    Minbir gün aahh etsən əgər,
    Heç bir günahın yox sənin.

Azeri.net Sevdalısı

ade istemezdim yerinde olum ama indi danisanda gulmeli gelir orda hemen deiqede soyuq terler nece gedirid Allah biler
    [

Moderator

Keşke orda olup görseydim senin o halini
    [
    Ya da
    [

Moderlər
    Yer
    Azerbaycan

Alıntı Elif Nickli Üyeden Alıntı
    Keşke orda olup görseydim senin o halini
    Bir günah etsən əgər,

Senior Member

O qeder gulmusem ki))
    ...

Moderlər
    Yer
    Azerbaycan

Basiviza Gelsin mende size gulum :blk:
    Bir günah etsən əgər,

Senior Member

Alıntı kombat80 Nickli Üyeden Alıntı
    eseblesme da
    ...

Moderlər GLAMOURKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Germany/Berlin

Alıntı kombat80 Nickli Üyeden Alıntı
    min defe demishem qargish eleme.
    Yollar uzak, mevsim soğuk, hava kar...
    Yüzyüze gelmeden ölmek de mi var..?

Moderlər
    Yer
    Azerbaycan