2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Azerimi, Azerbaycanlımı, Azerbaycan Türkümü?

Junior Member

Azerimi, Azerbaycanlımı, Azerbaycan Türkümü?

Herkese iyi günler. Tanıdığım bir kaç Azerbaycanlı kişi vardır, ve 'Azeri' dediğimde bana çok kızmışlardır. Ama etrafa bakıyorum, bu sitenin ismi dahil pek çok yerde kullanılıyor. Bana kızanlar 'Azeri Farsların bize verdiği bir isimdir' demişlerdi. Bu yüzden hiç birisine artık 'Azeri' demem, ya 'Azerbaycanlı' ya 'Azerbaycan Türkü' derim.

Uzun zamandır takıldığım ve merak ettiğim bir nokta. Doğrusu nasıldır, Azerimi, yoksa Azerbaycanlı veya Azerbaycan Türkümü? Yoksa hepsimi ? Sağolun.

SaS
    SaS çevrimdışı
    Junior Member

Azerbaycan Türkü

Alıntı KurtKan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese iyi günler. Tanıdığım bir kaç Azerbaycanlı kişi vardır, ve 'Azeri' dediğimde bana çok kızmışlardır. Ama etrafa bakıyorum, bu sitenin ismi dahil pek çok yerde kullanılıyor. Bana kızanlar 'Azeri Farsların bize verdiği bir isimdir' demişlerdi. Bu yüzden hiç birisine artık 'Azeri' demem, ya 'Azerbaycanlı' ya 'Azerbaycan Türkü' derim.

Uzun zamandır takıldığım ve merak ettiğim bir nokta. Doğrusu nasıldır, Azerimi, yoksa Azerbaycanlı veya Azerbaycan Türkümü? Yoksa hepsimi ? Sağolun.
    “Azeri” ismi doğal olarak Azerbaycan Türklerinin hoşuna gitmiyor. Onların da haklı gerekçeleri var:* Onlar kendilerine “Türk” diyor ve bütün dünya da (gerginlik yaşadıkları Ermeniler de dâhil) onları bu isimle biliyor. Gerginlik yaşadıkları bir devletin bile onlara “Türk” deyip, kardeş bildikleri bizlerin “Azeri” demesi, tepkilerini daha da duygusal bir şekle sokuyor.

Hepimizin haklı gerekçeleri var ama son tahlilde haklı olan Azerbaycan Türkleri. Tarihte olmadığı gibi bugün de “Azeri” denilen bir halk yok; Türk var. Türk’e, Türk demek de hepimizin ortak ödevi.
    (TOPLU MESAJ)
    *

Yer imleri