Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

HAYALLERİNİZ UĞRUNA NELERDEN VAZGEÇEBİLİRSİNİZ? KİWİ

Senior Member
    Yer
    Muğla-Bursa

HAYALLERİNİZ UĞRUNA NELERDEN VAZGEÇEBİLİRSİNİZ? KİWİ

Hayalleriniz uğruna nelerden vazgeçebilirsiniz.?

[

Alıntı HAYATTAN ALINTI Nickli Üyeden Alıntı
    Sakın hayalinden vazgeçme

Dünyaya yön verenler yola çıktıklarında "hayalci olmakla" suçlanmıştır ama hayatları pahasına vazgeçmemiştir. İşte ´öleceğini bilsen de hayalinden vazgeçme diyen güzel bir hikaye:

İnsan idealleri ile yaşar. Kimimiz bu dünyada fedakarlık yaparak inançlarımız doğrultusunda hedeflerimize ulaşmaya çalışır, kimimiz de iyi bir ev, araba ya da kariyeri kendimize amaç ediniriz... Ulvi idealleri olanlar da vardır... İnsanlığa büyük hizmetleri dokunan bilim adamları, liderler ve sanatçıların gerçekleştirdikleri idealleri dünyayı daha güzel hale getirir... Kısacası hemen hemen herkesin bir ideali vardır ama idealden önce hayaller gelir... Bir düşünür "İnsan, hayallerinin peşinde koşan hayvan" derken ne kadar da haklı...

Hayal kurmak bu kadar önemliyken, ´hayalcilik´ hemen her toplumda adeta suç olmuştur. Dünyaya damgasını vuran bilim adamları, lider ya da sanatçılar yola çıkarken hep "hayal kurmak"la suçlanmıştır. Hayalleri için mücadele ederken, hayatlarından vazgeçenler, ideallerini gerçekleştiremezse bile ortaya koydukları eylemleriyle ´hayalci´ diyenlere anlamlı bir cevap vermiştir aslında. Bu yüzdendir ki köleyken, bir kişiyle dünya devleti kurmak için yola çıkan Cengiz Han bugün kurduğu devletin büyüklüğü ile değil, hayalinin eyleme geçirme çabasıyla anılıyor. Roma´yı fethetmek için harekete geçtiğinde herkesin güldüğü Kartaca komutanı Hanibal de amacına ulaşamadı ama yüzlerce yıl sonra hala bir kahraman...

Konuyla ilgili söylenecek çok şey var ama sözden daha güçlü olanına ´sözü´ bırakmak yerinde olacaktır. İşte ´hayalin ne kadar küçük olursa olsun ondan hayatın pahasına sakın vazgeçme´ diyen güzel bir hikaye:

KİWİ: Yeni Zelanda´nın ulusal kuşu olarak bilinen Kiwi uçamaz. Yerde bulunan bir delikte yaşar, hemen hemen tamamen kördür ve her sene sadece tek bir yumurta bırakır. Buna rağmen, bilim adamlarının araştırmalarına göre yaklaşık 70 milyon yıldan beri hayatta kalmayı başarmıştır.

Azeri.net Sevdalısı
    BİR GÜN...

Bir gün...bir kozada küçük bir delik açildi...ve bir adam...bedenini bu küçücük delikten
    çikarmaya çalişan kelebeği saatlerce seyretti...Sonra...kelebek sanki daha fazla
    ilerlemek istemiyormuş gibi durdu...Sanki...ilerleyebileceği kadar
    ilerlemişti ve artık daha fazla ilerleyemiyordu....Ve adam...kelebeğe
    yardım etmeye karar verdi...Eline bir makas aldı ve kozayı keserek deliği
    büyüttü...Kelebek kolayca dışarı çıktı...Fakat bedeni kocaman ve
    kanatları kuru ve buruşuktu...

Adam...kelebeği izlemeye devam etti...çünkü zamanla kanatlarının büyüyüp
    bedenini taşıyabilecek kadar genişleyebileceğini umut ediyordu...
    Fakat bu olmadı!..Gerçekte...kelebek ömrünün geri kalanını
    kocaman bedeni...kuru...buruşuk kanatları ile etrafta sürünerek geçirdi...

Uçmayı hiç başaramadı...Adamın bu aceleci iyiliği içinde
    anlayamadığı...bu kısıtlayıcı kozanın ve
    kelebeğin o küçücük delikten dişari çıkmak için verdiği mücadelenin...
    kelebek için gerekli olduğuydu...çünkü bu...Allah'ın...yaşam
    sıvısının kelebeğin bedeninden kanatlarına doğru
    akmasını sağlamak için bulduğu yoldu...böylece kelebek kozadan
    kurtulduğu anda uçmaya hazır olabilecekti...

Güç istedim...
    Ve Allah...beni güçlü yapmak için karşıma zorluklar çıkardı...

Bilgelik istedim...
    Ve Allah bana çözmek için sorunlar verdi...

Zenginlik istedim...
    Ve Allah çalişmak için bana beyin ve güçlü kaslar verdi...

Cesaret istedim...
    Ve Allah üstesinden gelmem için bana tehlike verdi...

Sevgi istedim...
    Ve Allah yardim etmem için bana sorunlu insanlar verdi...

İyilik istedim...
    Ve Allah bana fırsatlar verdi...

İstediğim hiçbir şeyi elde etmedim...İhtiyacım olan
    herşeyi elde ettim...

hayat çok kısa o yüzden başkalarının yardımına ihtiyaç duymadan kendine yetebilmeyi ve bize bahşedilen hayatı boşa geçirmemeyi gerektiriyor..ben kendi şahsıma hayallerim için göstermeyecegim gayret yok tabi bu kişiliğime ve şahsiyetime zarar vermeyecek boyutlarda....

SEVGİLERİMLE :!: :!: :!:

Senior Member
    Yer
    Türkiye Cumhuriyeti.

hayallaer

hayallerin peşinden koşmak çok güzelde,önemli olan peşinden koşacağın hayali gerçeye çevirmek.paylaşımın için teşekkürler.

Azeri.net Sevdalısı
    insan istemeye görsün yeterki allahın izniyle herşeyi elde edebilecek yetiye sahiptir bence

armut piş ağzıma düş derse onu bilemem tabi

Senior Member
    Yer
    Muğla-Bursa
    Alıntı mystrey Nickli Üyeden Alıntı
    insan istemeye görsün yeterki allahın izniyle herşeyi elde edebilecek yetiye sahiptir bence

armut piş ağzıma düş derse onu bilemem tabi

evet haklısın, istmek başarmanın yarısı...

yarısı fazla mı oldu dersin tamam üçte biri

ama çalışmak en önemlisi

Azeri.net Sevdalısı
    [

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Yerixo
    Küçük de olsa bir hayalin olsun... Ama onu gerçekleştirmek için yüreğinde de gerçek bir istek! Aksi takdirde: Peynirle ekmek gemisi yürümez!
    Şükr Allaha ki pişiklerin qənətləri yox... Olsa idi, göydə göyərçin qalmazdı... Allah kimə qənət verəcəyini bilir!

Azeri.net Sevdalısı
    merdivenin önce ilk basamagına basılır birden yukardan başlamak istersek alim allah sonra tepetaklak düşeriz amacını belirle stretejini düşün ve uygula hayal zaten her zaman olacaktır

Guest

benden bir soru peki enson neyin hayalini kurdunuz

genelde ben yalnız kaldığımda hayal kurarım ama kurduğum hayal için hiçbir şeyden vaz geçmem zaten insan ulaşamadığı şeylerin hayalini kurmazmı ben sadece hayallerime ulaşmak için çaba sarfederim zaten ulaşılamayacak bi hayalim de yok birde hayal kuran insan sağlıklı insan dır derler ben buna inanıyorum

Senior Member
    Yer
    Muğla-Bursa
    [

şunu tekrar izleyelim Uçma hayalini gerçege dönüştürmek için ve öleceğini bile bile, vazgeçmemek...

Tabi hayaller için ölmek değil amaç hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için yaşamak.. Bunu başarmak, daha zor bence..

Sayfa 1/2 12 SonSon

Yer imleri