Sayfa 1/2 12 SonSon
16 sonuçtan 1 ile 10 arası

Türk dünyası TÜRKİYE'nin sorumluluğu altındadır...

Junior Member
    Yer
    almaya rostock

Türk dünyası TÜRKİYE'nin sorumluluğu altındadır...

Türk Dünyası 250 milyonu bulan nüfusuyla Türkiye'nin sorumluluğu altındadır. Çünkü bu Atatürkün vasiyetidir: "Bugün Sovyetler Birliği dostumuzdur, müttefikimizdir. Bu dostluğa ihtiyacımız vardır. Fakat yarın ne olacagını kimse bugünden kestiremez. Tıpkı Osmanlı gibi, tıpkı Avusturya-Macaristan gibi parçalanabilir, ufalanabilir.Bugün elinde sımsıkı tuttuğu milletler avuçlarından kaçabilirler. Dünya yeni bir dengeye ulaşabilir. işte o zaman Türkiye ne yapacağını bilmelidir. Bizim dostumuzun idaresinde dili bir, inancı bir, özü bir kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız. Hazır olmak yalnız o günü susup beklemek değildir. Hazırlanmak lazımdir. Milletler buna nasıl hazırlanır? Manevi köprüleri sağlam tutarak. Dil bir köprüdür... İnanç bir köprüdür...Tarih bir köprüdür... Köklerimize inmeli ve olaylarin böldügü tarihimiz içinde bütünleşmeliyiz. Onlarin (soydaş Türk kardeşlerimizin) bize yaklaşmasını beklememeliyiz. Bizim onlara yaklaşmamiz gereklidir."

Atatürk'ün bu hususta bir başka vecizesi ise şöyledir: Türk Birligi'nin bir gün hakikat olacagına inancım vardır. Ben görmesem bile gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk Birliği'ne inanıyorum. Onu görüyorum. Yarının tarihi yeni fasıllarını Türk Birliği ile açacak. Dünya sükununu bu fasıllariçinde bulacaktır. Türk'lügün varlığı bu köhne áleme yeni ufuklar açacak. Güneş ne demek, ufuk ne demek o zaman görülecek. Hayatta yegane varlığım ve servetim Türk olarak doğmamdı. evet görüşleriniz bekliyorum ve cevaplarınızı :

Junior Member
    Yer
    almaya rostock

Türk Devletleri ve Özerk Türk Devletleri

Türk Devletleri: Azerbaycan • Kazakistan • Kırgızistan • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti • Özbekistan • Türkiye • Türkmenistan
    Özerk Türk Devletleri: Altay • Başkırdistan • Çuvaşistan • Dağıstan • Doğu Türkistan • Dolgano-Nenet • Gagauzya • Hakasya • Kabardin-Balkar • Karaçay-Çerkes • Karakalpakistan • Kırım • Nahçıvan • Saha Yakutistan • Tataristan • Tuva
    Diğer Türk Halkları: Suriye Türkleri • Türkmeneli • Batı Trakya • Nogaylar • Güney Türkistan • Şor Türkleri • Tofalar Türkleri • Ahıska Türkleri • Makedonya Türkleri • Kosova Türkleri • Sancak • Bulgaristan Türkleri • Romanya Türkleri • Rodos Türkleri • Stavropol Türkmenleri • Acaristan • Moğolistan Türkleri • Sarı Uygurlar • Salar Türkleri • Cehar Aymak • Hazaristan

Junior Member
    Yer
    almaya rostock
    destek bilgi daha fazla araştırma yapmak için [

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Yerixo
    Onları anlamak, dinlemek ve kavramak için daha çok çalışmak gerek. Bizi de onlara anlatmak için daha çok çaba sarfetmek gerek. Örneğin;

Basılı yayınlar: Türk Dünyasından olan yazarların çok az kitabı Türkçeye çevrilmiş durumda. Halbuki şimdiye kadar diğer kardeş cumhuriyet ve toplulukların en azından klasik yazarlarının birçok kitabının yayınlanmış olması gerekirdi. Birkaç Azerbaycanlı yazar ve çok tanınmış Cengiz Aytmatov'un eserleri dışında hemen hemen hiç yok. Varsa da, herhalde okuruyla buluşamamış. Buna ek olarak, bu ülkelerde yayınlanan dergilerin de ülkemizde satışa sunulması gerek. Bizimkiler oralarda satılıyor (en azından Ramstore'larda). Örneğin Aktüel oralarda da satılıyor... Neden fiyat kısmında Türkiye 1 YTL, Azerbaycan 2 AZM, Kırgızistan 2 SOM vs vs yazmaz ki? Bu bile, zihnin derinliklerine çeşitli mesajlar gönderir.

Görsel yayınlar: Hala daha Türki dillerde yayın yapan ortak bir TV kanalımız yok. Teknoloji ilerledi... İstese TRT aynı programları dil seçeneklerini de sunarak yayınlayabilir. Dil seçeneğinden istediğimiz dili seçerek haberleri, filmleri, belgeselleri izleyebiliriz. Ne işe yarar? Birbirimizin lehçelerine aşina oluruz. 1990'lı yılların ilk yarısında böyle bir şey dile getirildi, ama sonra olmadı. Bu ülkelerde de çeşitli yeni filmler çekiliyor... Neden hala durup durup 'Ehmet Harda' filmi yayınlanıyor pek anyabilmiş değilim. (Allah'tan TRT biraz bu konularda çalışıyor, ama o da yeterli değil)

Sözlük: Yılar önce Kültür Bakanlığı'nın yayınladığı bir sözlük vardı: Türk Lehçeleri sözlüğü. Hala bazı yerlerde onu kullanıyorum. Ama ondan başka da kayda değer başka bir şey göremedim (konuşma kılavuzları hariç). Aslında Türkiye üstüne düşeni yapıp bu lehçeler için acilen sözlükler hazırlamalı. Sadece basılı sözlükler değil, aynı zamanda sesli sözlükler de!

Bizim konsolosluklarımızın da bünyesinde Türkçe kursları açılmalı. Sanırım bunu Kültür Ateşeliği yapıyordur, ama ben pek fazla bir şey duymadım. Örneğin, Azerbaycan Konsolosluğu neden 'Azerbaycanca' kursu açmaz anlayamıyorum. Ya da Kazakistan konsolosluğu!

Bu işler sadece bireysel çabalarla olacak şeyler değil aslında. Devletlerin biraz daha çaba göstermeleri gerek. İlk yıllarda (ilişkilerin yeni yeni geliştiği ilk yıllarda) folklor gösterileri işi kapatıyordu, ama artık ilişkilerimiz gelişti ve derinleşti, dolayısıyla artık folklor gruplarından öteye geçebilmeliyiz.

Örneğin dizi film çekiyor olsaydım, mutlaka ana karakterlerden birini Özbekistan'a tatile gönderirdim. (Aslında bazen filmlerde o ülkelerden gelen karakterler kullanılıyor. Hoşdeng Efendi gibi... Hatırladınız mı?

Fikri olan var mı? Acaba halklarımızı yakınlaştırmak için neler yapabilirdik? Neler üretebilirdik? Bu soruyu 'belirgin ve net' öneriler için soruyorum tabii.

Bak şimdi aklıma geldi... Hala hepimize hitap eden bir 'chat odası' bile yok. Yoksa var da benim mi haberim yok?!

Selamlar
    Şükr Allaha ki pişiklerin qənətləri yox... Olsa idi, göydə göyərçin qalmazdı... Allah kimə qənət verəcəyini bilir!

Junior Member
    kardeşlerim allah razı olsun ikinizinde fikirleri çok güzel şu foruma girdim gireli ilk defa sinirlenmeden bir yazıyı okudum ve mutlu oldum
    yeshunun fikirleri çok güzel ben lehçe öğrenme konusunda farklı türk sitelerine giriyorum ve bira lehçeleri anlamaya çalışıyorum
    tengri turuk budununga kutung versing

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Yerixo
    Bozero, dolaşıp biraz lehçe öğrenebileceğimiz siteleri yazabilir misin? Ben Azeri lehçesi konusunda fena sayılmam ve artık yeni bir lehçe öğrenmemin zamanı geldi... Özbek ve Türkmenlerinkini anlıyorum. Daha çok Kazak ya da Kırgız lehçesini düşündüm öğrenmek için. Ama bu konuda da ne yazık ki pek kaynak yok. Elinizde olanları paylaşırsanız seviniriz. Kiril harfli siteler olabilir, ben Kril okuyabiliyorum. Teşekkürler.

Bu arada... Neler yapılabileceğimiz konusunda spesifik fikri olanlar yazsınlar. Bakalım neler yapabiliriz topluluklar arası ilişkilerin geliştirilebilmesi için.
    Şükr Allaha ki pişiklerin qənətləri yox... Olsa idi, göydə göyərçin qalmazdı... Allah kimə qənət verəcəyini bilir!

Senior Member
    Yer
    Muğla-Bursa
    Türklerin güçlenmesi yabancılar için bir kabus oluyor. Gelişememiz için ellerinden gelen gelmeyen herşeyi yapıyor yaptırıyorlar. Türkiyenin kurmuş olduğu bir birlik vardı adı D8 Developing Eight (kalkinmakta olan 8 ülke) . Dünyanın lideri olma yolunda atılmış en büyük adımdır bence. 8 ülkenin nufusu dünya nufusunun yarısından fazladır. Birbirine düşman olan ülkeleri bile bir araya getirmişiz. Birde bunlara diğer Türki Cumhuriyetler katılınca, muhteşem bir birlik olacaktık AB-BM- bunlar tarih olcaktı.. halen D8 var, biz ön plana çıkarmasakta, taraflı basınımız ön plana çıkarmasada, bizim bir birliğimiz var, şuan birliğin lideri sanırım İran..

Anlatmak istediğim bunlar çok zor bişey değil, başkalarının emirlerini yerine getirmeye çalışmak yerine kendi birliğimizi bütünlüğümüzü sağlamalıyız..

Senior Member
    Yer
    Muğla-Bursa
    [

[

[ (dış ticaret müsteşarlığı)

Senior Member
    Yer
    Muğla-Bursa
    [

[

[ (dış ticaret müsteşarlığı)

işte size D8 ile ilgili kaynaklar

arama motorlarından da çok kaynak bulabilirsiniz..

Junior Member
    Yer
    almaya rostock

türkmenbaşı yorumlarınızı bekliyorum

Türkmenler başsız kaldı
    Dünyanın en ilginç diktatörlerinden biri olan Türkmenbaşı Niyazov hayatını kaybetti. Türkmenbaşı liderliği süresince hep ilginç icraatleriyle gündeme geldi. Saçı, sakalı, sirki, baleyi, arabada radyoyu, sokakta sigarayı hatta altın dişi bile yasakladı. Ancak bunlar en ilginç icraat girişimlerinin gölgesinde kaldı. Atatürk ismini almak istedi ama Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan nazik bir uyarı aldı. Kendini peygamber ilan etmek istedi, tepkilerden çekindi. İŞTE İLGİNÇ İCRAATLARI

- Türkmen gençlerin altın diş kullanmasını yasakladı, bunun yerine dişlerini korumalarını istedi.

- Aşkaabat dışındaki hastaneleri kapatttı, hasta olan Türkmenlerin başkente gelebileceklerini söyledi. Ve 15 bin sağlık çalışanını işten çıkardı.

- “Sıradan Türkmenler kitap okumaz” diyerek Aşkaabat dışındaki kütüphaneleri kapattı.

- Doktorların Hipokrat Yemini'ni bırakarak kendisine yemin etmelerini istedi.

- Çok fazla şiddet içerdiği gerekçesiyle bilgisayar oyunlarını yasakladı.

- Haber spikerlerinin makyaj yapmasını yasakladı.

- Her yıl Ağustos ayının ikinci Pazar'ını Türkmen Karpuzu günü ilan etti.

- Ruhname isimli bir kitap yazdı ayrıca 2010 yılında tamamlanmak üzere Ruhname Üniversitesi açılması emri verdi. Üniversiteye ve ehliyet sınavına girişte kendi yazdığı Ruhname adlı kitabın ezbere bilinmesi gerekiyor.

- Genç Türkmenlerin sakal bırakmasını yasakladı.

-Arabalarda radyo dinlemeyi yasakladı.

- Tüm paraların üzerine kendi resmini bastırdı. Beyaz saçlarını siyaha boyatınca eski paraları tedavülden kaldırıp yenisini çıkardı.

- 2001'de doğumgünü hediyesi olarak peygamberliğini ilan etmek istedi ancak tepkiler üzerine bundan vazgeçti.

- Ocak ayına kendi, nisan ayına annesinin ismini verdi. Anne ve babasını milli kahraman ilan ettirdi. Türkmence'de çörek denilen ekmeğe annesinin ismini verdi.

- Ülkede 'playback' yapılmasını yasakladı.

- Opera ve baleyi Türkmen kültürüne uygun değil gerekçesiyle yasakladı.

- Bir Türkmenle evlenmek isteyen yabancılardan 50.000 dolar istenmesine karar verdi.
    bence çok komik bunlar ben ilk defa bu yazıları okuyunca güldüm ya siz :

Sayfa 1/2 12 SonSon

Yer imleri