7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Iğdır'ın çoğunluğu Azeri mi, yoksa Kürt mü?

Junior Member

Iğdır'ın çoğunluğu Azeri mi, yoksa Kürt mü?

Azeri ve Türk kardeşlerime soruyorum: Iğdır'ın etnik yapısı konusunda bir bilginiz vardır herhalde. Benim anne tarafım Iğdır'dan göç etmiştir, Azeri Türk'üdürler. Fakat merak ettiğim bir konu var. Iğdır'da nüfusun çoğunluğu Kürt mü, yoksa Azeri Türk'ü mü? Bu konuda bir bilgim yok maalesef. Beni bilgilendirirseniz sevinirim.
    Azeri bir boydur,Türk ise bir soydur...
    Her Azeri bir Türktür,fakat her Türk Azeri değildir...
    Azeri,Tatar,Özbek,Kazak,Kırgız,Uygur,Türkmen de bir boydur,Türk ise bir soydur....
    Azeri,Tatar,Özbek,Kazak,Kırgız,Uygur,Türkmen,h epsi Türktür...

Junior Member

Re: Iğdır'ın çoğunluğu Azeri mi, yoksa Kürt mü?

Alıntı colonelTR Nickli Üyeden Alıntı
    Azeri ve Türk kardeşlerime soruyorum: Iğdır'ın etnik yapısı konusunda bir bilginiz vardır herhalde. Benim anne tarafım Iğdır'dan göç etmiştir, Azeri Türk'üdürler. Fakat merak ettiğim bir konu var. Iğdır'da nüfusun çoğunluğu Kürt mü, yoksa Azeri Türk'ü mü? Bu konuda bir bilgim yok maalesef. Beni bilgilendirirseniz sevinirim.
    son seçimlerde heralde çoğunluğun kürt olduğu ortaya çıktı.en azından başabaş gidio..

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    İsTaNbUl//TüRkİyE

yüzde kırkbeş yada ellisi azeri diye biliyorum ben eskiden yüzde yetmişlerdeymiş azeri nüfus ama azerilerin genç nüfusunun çoğu ankara istanbul izmir gibi büyük şehirlere göç etmiş.bu yüzden tabi birde kürtleri 7, 8 çocuğu filan oluyor genelde nüfus çoğunluğunu ele geçirmeye başlamışlar diye duydum ben

Member
    Yer
    Bursa-Türkiye

Seçilen 2 vekilden biri kürt.

Kürtler biraz daha az .Allah korusun yakında çoğunluğu ele geçirirler.Iğdır çok önemli bir vilayettir,Gardaş Azerbaycanla aramızdaki köprüdür.

Junior Member

Alıntı ceyda Nickli Üyeden Alıntı
    yüzde kırkbeş yada ellisi azeri diye biliyorum ben eskiden yüzde yetmişlerdeymiş azeri nüfus ama azerilerin genç nüfusunun çoğu ankara istanbul izmir gibi büyük şehirlere göç etmiş.bu yüzden tabi birde kürtleri 7, 8 çocuğu filan oluyor genelde nüfus çoğunluğunu ele geçirmeye başlamışlar diye duydum ben
    Zaten benim ana tarafım da Iğdır'dan İstanbul'a göç eden Azeriler.

Tüh, keşke göç etmeseymiş! En azından Iğdır'ın Türk kalmasına katkıda bulunmuş olurlardı.

Fakat araştırma yaptım ve bulduğum kadarıyla %55 Azeri, %5-7 diğer Türkler ve geri kalanların büyük bölümü (yaklaşık %30, 35) Kürt kökenliler. Fakat Kürt diye bildiğimiz halkın büyük bölümü de Kürtleşmiş Türkmen. Yani Kürt nüfusunun bir hayli düşmesi gerek (en azından %10 daha düşmesi gerek).
    Azeri bir boydur,Türk ise bir soydur...
    Her Azeri bir Türktür,fakat her Türk Azeri değildir...
    Azeri,Tatar,Özbek,Kazak,Kırgız,Uygur,Türkmen de bir boydur,Türk ise bir soydur....
    Azeri,Tatar,Özbek,Kazak,Kırgız,Uygur,Türkmen,h epsi Türktür...

Junior Member
    Yer
    isranbul
    arkadaşlar ığdır da çoğunluk Azeri Türküdür. YORMAYIN KAFANIZI ASIL BU KARABAĞ NE OLACAK ONU TARTIŞALIM GÜZEL KARABAĞ I ERMENİ KÖPEKLERDEN NASIL ALACAZ?

Junior Member

Ben bir ağrılı kürt olarak ığdırda azerilermi yoksa kürtlerinmi çoğunlukta olmasını hiç önemsemiyorum aramızda farkmı var özellikle doğuda azeriler ve kürtler akraba iki halktır kürtler ermeniymiş gibi davranılması bu başlıkta beni üzdü şahsen ığdırı ele geçirme falan

Yer imleri