Sonra esgrleri duzub, hemen menen biraz evvel telfonu alan esgeri qabaqa cixartim, ciblerini baxişa cixartirib yaddaş kitabcasini goturub vereqlemeya başladim. . VE HEMEN MEN ZENG VURAN QIZIN NOMRESI ONUN YADDAŞ KITABCASINDA YAZILIRDI. . NECE YAZILIRDI??aciqlayim DEMELI BU ESGER, AYRI BIR H/hisseden bizim H/hisseye kocurulmuşdu... Kocurulmemişden evvel orada dost olduqu esger yoldaşiyla unvan ve nomre deyişibler, Hemen oqlan Filankesov Flankes oz telfonu olmadiqi ucun, dayisi qizinin nomresin yazibki esgerlikden sonra o, nomre vastesi ile elaqe saxlayib dostlar bir-birlerini tapsinlar. , BU MENEN TELFON ISTEYEN ESGERDE meni aldadaraq menen evlerine zeng vurmaq adiyla telfonu alib oz dosdunun buna guvenib nomresini yazdiqi dayisi qizina zeng vurub onunla taniş olmaq isteyib. . HERŞEY MENE AYDIN OLANDA HEM ALDADILDIQIM HEMDE MENIM ESGERIMIN DOSTA XEYYANET ELEMEYINE COX ESEBLEŞMIŞDIM... YADIMDADI ONA BIR KELME CUMLE IŞLETDIM. . Orda olan butun esgerlerin yaninda ona dedimki, BAX YADDAŞ KITABCAN ELIMDEDI, IKI GENC BACIN Olduqunu bilirem(bilirem deyerken, yani bize gelen her bir esgerin butun xesiyyatnamesini, ailesini, qohumlarini ne iş, gorub gormediklerini hamisini yazib komandire maruze eleyib onun arxivine verirdik, burdan bilirdim)ve olarin nomrelerinde yazmisan yaddaş kitabcanda, indi men senin yaninda bacilarinin birin nomresin yiqib taniş olmaq istesem, sene nece tesir eleyer?BELE DEMIŞDIMKI aqlaya-aqlaya diz cokub oz sefini etiraf eldi, her bir cezaya hazir olduqunu dedi, MEN HEMIŞE OZ ESGERLERIME DEYIRDIM BIZ BURA VETENIN, AILEMIZIN, ana-bacimizin QULLUQUNA, keşiyine GELMIŞIK, VICDANSIZLIQA YOX. . hemen esger onsuzda layiq olduqu cezani aldi tebiyik, onun artiq bizim movzuya aydiyyeti yoxdu... MEN HEMEN VEREQI ONUN YADDAŞ KITABCASINAN QOPARIB, ve soz verdiyim kimi hemen nomreye zeng vurdum herşeye aydinliq getirmek ucun. . Qiz telfona cavab veren kimi, indi men ona imkan vermedim bir kelme nese desin Ve başladimi sozlerimi tez-tez demeye, SIZIN FILAN YERDE, FILAN ADDA, FAMILYADA xitmet eleyen qohumnuz var, ve her şeyi olduqu kimi ona aciqlayib anladanan sonra, ONA DEDIMKI BIRDAH HEC KIMI sebebsiz yere gunahlandirmayin, menim hec bir gunahim yox idi eslinde, , bele demiwdimki qiz telefonu sondurub ozu mene zeng vurdu (yaqinki esger olduqumu bilenen sonra, ya yaziqi gelmiwdi, yadaki uzur isdeyecekdi) men bunu bildiyim ucun, , telefona cavab veren kimi onu qabaqlayib ona dedimki bilirem ne deyeceksini, amma bunu etmeyin, , siz bizden uzur isdemelo deyilsiniz, cunki biz, siz ana-bacilarimizin, vetenimizin kewiyinde durmaq ucun burdayiq, yoxsa sizleri narahat edib, sizlere problem yaratmaq ucun yox,, odurki biz sizden uzur isdeyirik, esgeriminde evezinden uzur isteyirem sizden demiwdimki, gordum qiz telefonda aqladi, mene dediki qurban olum sizin kimi oqullara, qurban olum esgerlerimize soz tapa bilmirenm size demeye, hemen zaman gordumki komandirimiz gelir posdlarimza teref, qiza dedimki men telefonu tecili sondurmeliyem, eger isdeseniz axwam saat 10-dan sonra daniwa bilerem ve telefonu sondurdum... Nedense hemen gunu bir bawqa olmuwdum, heqiqeten darixmaqa bawladim usdelik mezuniyyetden duz bir hefdeydiki qayitmiwdim. Bu hadiseni unutmaqa caliwaraq, onunda zeng etmeyeceyini duwunsemde, amma hiss eleyirdimki o, mene zeng vuracaq yene, cox derdli bir insana olduqu sesinden hiss olunmuwdu, en azindan derdini boluwmeye gore zeng edeceyinden emin idim... Belece zaman kecdi axwam oldu, hemen gun hefteden wenbe gunu idi, esgerler bir saat gec yani saat 11 de yatmali idi, , men ise esgerleri bir saat tez saat 9-da yatizdirdim(esgerlik edenler bilirki esger ucun en wirin wey yuxudu)ozum ise tekce oturdum saatin qarwisinda ssatin 10 olmaqini gozledim. Duz sahat 10 tamamda bu qizin mene zengi geldi hisslerim meni aldatmamiwdi, salamlawdi ve sohbetimiz bu gun yarimciq qaldi ona gore zeng vurmuwam deyerek, belece sohbete bawladiq sohbetimiiz esnasinda mene teklif elediki dost olaq, menim senin kimi bir dosta ehtiyacim var sadece dost kimi daniwaq razisnisa... MEN ISE RAZILAWDIM, , (OZAMAN HARDAN BILEYDIM, HARDAN BILEYDIMKI BU DOSDLUQ BIZLERI HARA APARACAQ, BIZE HANSI SEVINCLERI, HANSI KEDERLERI YAWADACAQ HARDAN BILEYDIM?)daha sonra razilawdiqki sms le daniwaq, duz saat 11-e qeder smslewdik umumu daniwirdiq, saat 11 tamam olanda mene yazdiki baqiwlayin men telefonu sondururem, yani bu size gore deyil sadece menim telefonum olan gunen, her gun telefonu saat 11 de sondurub yatiram ve birde shub namazina qalxanda yandiriram telefonu, , amma xahiw elediki ona yazim men ozum haqqinda, ucunki yatmirdim hemen gecenide, , men ise sef elemiremse 4 smsle qisa olaraq yazdim ona. Belece seher oldu seher tezden duz saat 6-da yene bu telefonu acdi ve menimle smslewmeye bawladi, daniwirdiq ordan-burdan umumi hadiselerden, fikirlerimizden hetda adini bele bilmirdim hele, belece daha sonra menim yatmaq vaxtim geldi yani men gunuzler yatirdim, , indi men ona dedimki men yuxuda olduqum muddetde siz mene yazin ozunuz haqqinda ve ne derdiniz olduqu haqqinda, telefonu sondurub yatdim. SONRA DURANDA gordum bu qizdan mene 26 dene sms gelib ve herweyi, ozu haqqinda, ne derdi olduqu haqqinda yazib mene, ve axirinci yazisindada yazibki indi herweyi bildiniz, yaqinki mene daha yazmayacaqsiz, , NE YAZMIWDI?NE DERDI VAR IDI???--BUNU SIZLERE NOVBETI HISSEDE ACIQLAYACAM, , ardi var...