Sayfa 1/3 123 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 10 arası

Əsir Azərbaycanım

Moderator

Əsir Azərbaycanım

Əsir Azərbaycanım.

Hani məni gül qoynunda doğuran,
    Xəmirimi göz yaşıyla yoğuran,
    Beşiyimdə "laylay, balam" çağıran
    Azərbaycan, mənim baxtsız anam oy!...
    Neçə ildir həsrətinlə yanam oy!...

Salam desəm, rüzgar alıb götürsə,
    Ağrı dağdan Alagözə ötürsə,
    Gur səsimi göy Xəzərə yetirsə,
    Xəzər coşub zəncirini qırsa oy!...
    Hökm etsə, bu sərsəm gediş dursa oy!...

Xəbər alsam Muğanımdan, Milimdən,
    Nazlı Bakım, o neft qoxan gülümdən,
    Kim demiş ki, düşmüş adı dilimdən?!
    Azərbaycan, mənim eşsiz yurdum oy!...
    Ölməz eşqim, içimdəki dərdim oy!...

Könlümə tək Kəbə etdim səni mən,
    Sənsiz neylim qürbət eldə günü mən,
    Sənsiz neylim Allahı mən, dini mən,
    Azərbaycan, mənim tacım, taxtım oy!...
    Oyanmazmı kor olası baxtım oy?!

Almas İldırım.

Member
    Fidan xanım şeir üçün təşəkkür edirəm . Almas İldırımın ən çox sevdiyim şerlərindəndir . Allah rəhmət eləsin , qəbri nurla dolsun .
    Amma bunu [ dilindən eşidib coşmağın , ağlamağın da ayrı ləzzəti ...

Y.G Saytı reklam verməyim ümid edirəm ki forumun qaydalarına zidd deyil . Belə saytları adətən tanıdıqlarım arasında yaymağı özümə borc bilirəm .
    Sözün böyüyü böyüyün sözüdür .

Moderator
    Bu şerində şair gözəl qıza xitab etsə də yenə də vətən hisslərini ortaya qoyub.

"O gözələ"

Xatırlarmısın ki, orda bir zaman
    Səninlə diləyə ərdim gözəlim!...
    Sən məndən yadigar bir şey istədin
    Qoparıb qəlbimi verdim gözəlim!...

Məni qəbrə qədər götürsün deyə,
    Zəhərmi qatmışdın sunduğun meyə?
    Mən lənət oxudum sənsiz hər şeyə,
    Mən hər şeydə səni gördüm, gözəlim!...

Muğan yaylasında, Göy Mil düzündə,
    Axdı qanım damla damla izində,
    Gəl vəfa qıl sən də bir dur sözündə,
    Mən sözüm üstündə durdum, gözəlim!...

Kəbəm oldun mehrabına diz qoydum,
    Xızrım oldun dərgahına göz qoydum,
    Qərib düşdüm torpağına üz qoydum,
    Bir sormadın, nədir dərdim, gözəlim!...

Hara getsəm arxanda bir ahım var,
    Varıb baş qoymağa bir dərgahım var,
    Əlbət ki mənim də bir Allahım var,
    Gün gələr hür olar yurdum, gözəlim!

Moderator
    Bu mövzunu açmaqda məqsədim : bu il görkəmli şairimiz Almas İldırımın doğumundan 100 il keçir (1907 ci il 24 mart).
    Türkiyə (Elazığ) və Azərbaycanda 100 illik yubileyi münasibətilə şairi anma mərasimleri keçirilmişdir.

Senior Member
    Yer
    Sankt-Peterburq, Rusiya..Azəriyəm
    Fidan
    [

Junior Member
    cok hos siir.fidan494 ün eline saglık.

Senior Member
    Yer
    Baki
    esir Azerbaycani,Canim Azerbaycanim,Gozum Azerbaycanim.menim Azerbaycanimm...
    Fidan cox sagol.siirler icin lezzet eledi.
    gulumse bir az gulsun gozlerin,gulumse bir az getsin kederin.

Senior Member
    Yer
    baki
    Cox sagol fidan ela movzuya toxunmusan ALLAH butun esrde olanlari,butun sehid olanlara REHMET elesin! AMIN!!!

Senior Member
    Yer
    İSTANBUL
    ÜLKE İNSANININ BEYNİNİ ESİR ALMADIKÇA, O ÜLKEYİ ASLA ESİR ALAMAZSIN. ENİNDE SONUNDA O ÜLKE İÇİN CAN VERECEK NEFERLER MUTLAKA ÇIKACAKTIR VE ÖZLEDİĞİ ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞACAKTIR.ÜLKESİ VE MİLLETİ İÇİN CANLARINI VERENLERE ALLAHTAN RAHMET DİLERİM.
    -Geçme namert köprüsünden, ko götürsün su seni. Yatma tilki gölgesinde ko yesin aslan seni

-Kör için altında birdir camda.
    Sana bakan kör ise kendini camdan sanma

Senior Member
    Yer
    İSTANBUL
    Karanlıkta gözlerim dikilmiş ufuklara... / Bir fırtına sesi var gökte bulutlar dal dal / Açmış Doğu bağrını sökecek şafaklara / Kop ey deli fırtına! Raşeni gönlüme sal / İhtilal istiyorum mukaddes bir ihtilal!...

Almas İldırım 100 yaşında

Sevda İsmayıllı

Mühacir hayatı yaşamış şair Almas İldırım 100 yaşına çatdı. Azerbaycan edebiyyatında onun yeri nece görünür? Türk dünyası üçün Almas İldırım şaxsiyyeti ne demekdir? Müsahibimiz edebiyyat ve İncesanat Arxivinin direktoru Maarif Teymurdur.
    -Maarif bey, Almas İldırım kimdir?

-Gerçek adı Yıldırım, soyadı Almaszade olub. 1907-ci il martın 24-de Abşeronun Qala kendinde doğulub. «İttihad» mektebinde tahsil alıb, 1925-ci ilda universitetin Şarqşünaslıq fakültesine daxil olub, ancaq atası vaxtı ile tacir olduğundan tahsilini tamamlamağa imkan vermeyibler. Yaradıcılığa başlayan günden adı bolşeviklerin qara siyahılarına düşüb. «NKVD» Almas İldırımı «terbiye» etmek, bolşevik arşınına uyğunlaşdırmaq üçün Dağıstana sürgün edir. İki il Dağıstanda qalan şair yazırdı:

Gizli yol kesmedim, qaçaq olmadım,

Sakit bir hayatı pozmadım men ki!..

Heç kime qanlı bir bıçaq olmadım,

Heç bir qatle ferman yazmadım men ki!..

Bu defa ise onu Türküstana sürgün edirler. Almas İldırım yene inadından dönmür.

-Bas şair qırmızı terrordan nece qurtula bilir?

-Zekalı, bilikli insanları 20-ci illerden izleyirdiler. 1933-cü ilda Almas İldırım İrana keçmeye cehd gösterir, ancaq onu «sovet casusu» adıyla tutub bir aya yaxın suyun içinde saxlayırlar. Daha sonra baxti getirir ve İrandan Türkiye'nin Elazıq eline keçe bilir. Belece, hayatını 17 il uzadır. Aks halda, Almas İıldırım en geci 1937-ci ilda Stalin repressiyasının amansız güllelerine tuş gelecekdi…

-Elazığda Xazar gölünün olması haqqında ilk defa ne vaxt xaber tutmusunuz?

-Almas İıldırım 1933-cü ilda Türkiyede-Elazıqda meskunlaşır. Çox sefalı tabiati olan Elazığda kiçik bir göl de varmış-Gölcük adında. Ona bir şeir de hasr edir. 1935-ci ilda Atatürke mektub yazır ki, bas men Azerbaycandan gelen bir qaçqınam. Mümkünse vatanimin Xazar denizine oxşayan Gölcük mahz Xazar adlandırılsın. Şairin bu xahişi yerine yetirilir. Belece, Bakının Xazari Elazığın Xazariyle adaş olur.

-Bu Xazar o Xazara nece qovuşdu ve niye qovuşdu?

-1992-ci ilden Xazarlari «qovuşdurduq». 1999-cu ildan Elazığda Xazar Şeir Axşamları keçirilir. Oranın insanları İldırımı derin hörmetle anırlar. Bu, bize qürur verir.

-Almas İldırımdan ne ve ya neler yadigar qalıb?

-Türkiyede onun «Ninniler» ve «Bayatılar» kitabları çapdan çıxıbmış. O kitablardakı şeirleri sonralar «Qara dastan»da derc etdirmişik. Axtarışlar davam edir. Yeni eserlerle görüş çox çekmeyecek.

-Şeir yadigarlarını yavaş-yavaş oxuyuruq… Almas İldırımın övlad yadigarlarını nece, tanıyırıqmı? Meselen, Azer Alması?

-Eldegez ve Yurdavar adlı oğullarını eyni günde defn edib. Uşaqların adı Almas İldırımın vatan ve Türklük sevgisini göstermirmi? 6 oğlu olub. Onun 4-cü oğlu Araz Almasın gözel şeirleri vardı, rahmete gedib. Özü de Şüvalanda basdırıblar. Azer adlı böyük oğlu hazırda sağdır ve Azerin oğlu Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kemerinin inşasında mühendis kimi çalışıb.

-Sağlığında ona «milletçi ve Pantürkist şair damğası» vurulmuşdu. Bas gelecede hansı ad qalacaq?

-Vatansever şair, Türklüye körpü salan mühacir şair kimi qalacaq. Ruhlar ölmür. Onun ruhu her an yurdunu qarış-qarış gezir.
    (alıntı)
    -Geçme namert köprüsünden, ko götürsün su seni. Yatma tilki gölgesinde ko yesin aslan seni

-Kör için altında birdir camda.
    Sana bakan kör ise kendini camdan sanma

Sayfa 1/3 123 SonSon

Yer imleri