Önce şuna 'milliyetçilik' demeyelim de 'vatanseverlik' diyelim... Çünkü sanki kulağa daha iyi geliyor!
-----------------
Batı Avrupalılar her şeyi yaparlar, ama örtmesini bilirler... Bizlerse, yapmayız ama 'yaptınız' dediklerinde kendimizi bile savunamayız. Tabii ki Fransa Cezayir'de bir çeşit soykırım yapmıştır. Tabii ki İngiltere kolonilerinde çok can almıştır. İtalya tabii ki Libya'da neler neler yaptı... Ama kısa sürede bunları konuşup hemen kapattılar, gerekçeler buldular ve krizi iyi yönettiler. Biz ise birbirmize propaganda yapmaktan, başkalarını hep unutuyoruz. Kendimiz konuşup kendimiz dinliyoruz (hatta pek dinlemiyoruz bile).
------------------
Vatanseverlik dedim ya... Verginizi veriyor musunuz? Rüşvet vermeden işlem yapma konusunda diretiyor musunuz? İnsanınızı (açık, türbanlı, çerkez, kürt, alevi, sünni, müslüman, hıristiyan) seviyor musunuz? Haklarını koruyor musunuz? Ülkenin ileri gitmesi için ne kadar çalışıyorsunuz? Erozyona karşı savaşıyor musunuz? Cahilliğin kalkması için savaşan sivil toplum kuruluşlarına bağışta bulunuyor musunuz (Haydi Kızlar Okula kampanyası gibi)? Çocuk yurtlarındaki tacizler için hiç tepki gösterdiniz mi? Halkı bilinçlendirme adına hangi gönüllü kuruluşta çalıştınız? İnsanların uğraşıp didinip hazırladıkları müzikleri izinsiz çoğaltıyor musunuz / çalmak? Fiyatı düşürmek için fiş ya da fatura almayıp vergi kaçırılmasına göz yumuyor musunuz? Sigortasız işçiniz var mı (ya da babanızın işyerinin)? İzin verilmemesine rağmen evinizin üstüne 'ek kat' çıktınız mı? Türk ressamlarını teşvik etmek adına kaç tane Türk ressamın sergisine gittiniz? Türk edebiyatına mali katkıda bulunmak için (ufkunuzun da gelişmesi için tabii) en son hangi kitabı aldınız, korsan mıydı, bandrollü müydü? Gora'yı korsan CD'den mi seyrettiniz, yoksa sinemaya gidip bilet parası ödediniz mi?

Yazacak çok şey var... Kendimize soracak çok şey var... Kim olursa olsun, bugun kendine sorsun: 'Bugun vatanımın (dolayısıyla insanlarımın ve dünya insanlarının) ileri gitmesi için ne yaptım? Hangi taşı alıp yerine koydum? Zor değil... Sorun ve yazın!

Hamıya Salamlar