On ilden coxdur ki, hamimizin qelbi Xocali faciesi ile sizlayir.Oten esrin sonlarinda ermeni-rus herbi bilesmeleri Xocali faciesini toretmisler.Tessufler olsun ki, bu gune qeder Xocali faciesi beynelxalq alem terefinden taninmayib.Xocalida qetlam yapanlar haqqinda huquqi tedbirler gorulmeyib.Menim fikrimce bizler Xocali qetlanimini lazimi seviyyede beynelxalq teskilatlarin, dunya ictimaiyyetinin diqqetine catdira bilmemisik.Zaman-zaman Xocali faciesini Hollandiya ictimaiyyetine catdirmaq ucun derneyimiz terefinden bir cox tedbirler heyata kecirmisik.Ele bu yaxinlarda Hollandiyada 35 yerli teskilatin birge kecirdiyi tedbirde derneyimiz terefinden Xocali faciesini ozunde eks etdiren bir sergi yapdiq.Xocali faciesini Hollandiya ictimaiyyetinin diqqetine catdirmaq ucun Haaqa seherinde facieni ozunde eks etdiren bir adidenin qoyulmasi ile bagli yerli teskilatlara bas vurduq ve cetinlikle de olsa abidenin qoyulmasi ucun izin ala bildik.Hal-hazirda abidenin hazirlanmasi ile bagli isler gedir.
Deyerli soydaslarim, bu abidenin qoyulmasi ucun xeyli vesaite ehtiyac var.Bu mesele ile bagli Azerbaycan Dovlet Diaspora komitesine etdiyimiz muracietler heleki oz musbet neticesini vermeyib.Komite resmilerinin bildirdiyine gore komitenin maliyye mehdudlugu oldugu ucun bu abidenin qoyulmasina komek etmek imkani xaricindedirler.Derneyimizin ise maliyye imkanlarinin mehdud oldugu ucun destek ucun Sizlere muraciet edirem.
Deyerli qardaslarim,inaniram ki,Sizlerin de desteyi ile Haaqa seherinde Xocali faciesine hesr edilmis abidenin qoyulmasi ermeni fitnekarlarina layiqli bir cavab olacaqdir.
Yardim etmek arzusunda olan baci ve qardaslarimin diqqetine hesab nomremizi teqdim edirik.
Betalingskenmerk: Khojaly abidesi icin yardim, Ten name van: Hollanda Azerbaycan Turk Kultur Dayanisma vereniging, Adres: Schalkburgerstraat 198 Postcode/Posta no.: 2572 VD Den Haag Hollanda Rekeningnr/Account No 65.77.07.414
IBAN NL83 INGB 0657 7074 14
Saygilarla
Hollanda Azerbaycan Turk Kultur Derneyinin basqani Ilhan Askin. [email protected] This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it TEL.0031641039847 B.Aliyev 0031643801877 [email protected]