9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Neden Muttefik Ihtiyaci Duyuyoruz?(Neden ABD/Neden Rusya?)

Junior Member
    Yer
    EU

Neden Muttefik Ihtiyaci Duyuyoruz?(Neden ABD/Neden Rusya?)

-ikinci dunya savasinin sonlarina dogru baslayan ayrisma devaminda beliren soguk savas ve uluslararasi politikadaki iki kutuplu olusum, 1945-1990 doneminde de ulusal guvenlik gereksinimlerinin baskin oldugu bir dis politika anlayisi ve uygilamisini gerektirmistir.
    -1945te sscb'nin once 1925 tarihli 'dostluk ve tarafsizlik' antlasmasini tek tarafli sona erdirmesi yine ayni yilda bogazlarin ortak savunulmasi ve turk-sscb sinirinda degisiklik yapilmasi talebi Turkiyeyi ciddi bir guvenlik endisesi ile karsikarsiya getirmistir.
    -bu endiselerin sonucunda turkiye dis politikasinda degisiklik yapma yoluna egilmistir. boylece turk amerikan iliskileri yapilmaya baslanmistir.
    -boylece bu endiselerin getirdigi gereksinimleri nato'ya derhal katilma egilimi ile gostermisiz.

butun bunlar olurkan turk amerikan iliskilerinde sadece amerikan cikarlari baskin oldugu tezi yanlistir; ama sadece o donemleri hesaba katarsak.

-----------------

fakat son yillarda iliskilerde inisli cikisli bir donem gecirdigimizi goz onune alirsak yalnizca amerikanin cikarlari baskin oldugu acikca ortadadir. yararlanan kisim hep amerika, ezilen kisim ise turkiye olmustur

not:Turkiye ABD tarafindan cizilen yola teslim olmak zorunda degildir!

Sovvyet zamaninda Staliniktidarinin Turkiye icin bir tehlike unsuru oldugu icin Turkiye bati ittifakina yonelmistir. Burada hicbir Ozbek Turkiye neden bati ittifakina kaydi diye suclamasin. cunku yakin tarihte bu gerekliydi.

----------------------

unutmadan, nato icerisinde ABD nin de Turkiyeye ihtiyacini gozden kacirmamak lazimdir. onlar Turkiyeye oyle muhtactir ki, iliskilerin kopmasi halinde ellerinde onemli bir sansi kaybedecekler.

-------------------
    bu kisa bir ozet, daha da fazla ayrintisi mevcuddur.
    ---------------

simdi gelelim gunumuze. gunumuz son 15 yili icermektedir.

-sovyet tehdidinin yok olmasi ile (ayrica sscb'nin yikilmasi) turkiyenin abd ve bir butun olarak bati ile paylastigi ortak guvenlik paydasi erimistir. bunun sonucunda Turkiye yalnizliga itilmistir diyebiliriz.

-turkiyenin milli ve cografibutunlugunu hedefleyen soylemlerin bir butun olarak batidan himaye gormesi de bu doneme ve bu surece tesaduf etmis gibi... degisen kosullarda birliktelige vucut verecek yeni bir ortak guvenlik tanimlamasi yapilmadigindan, var olan ortak guvenlik paydasikaybolmaya ve bu durum turkiyeyikabuguna cekilmeye zorlamistir.

-------
    not: 90'lardan 2000lere dogru,yasanan olaylar, giderek dunyanin yeni bir duzene degil duzensizlige dogru yol aldigi ortaya koymaya baslamistir.
    -------

-turkiye arkasinda dost ve muttefik olarak gordugu devletler ile komsularinin yeraldigi etnik/mikro milliyetci ve radikal islami soylemlerine dayali bolucu ve ayrilikci teror orgut ve faaliyetlerinin giderek one cikmasina bagli olarak ic ve dis guvenlik endiselerini icice olarak yasamaya baslamistir.

-ab'nin politik ekonomik ve kulturel talepleri ile, abd'nin bolgesel planlari geregi olusturdugu yeni guncel yaklasimlar bu donemde turkiyenin guvenlik sorununu giderek daha cok ust duzeyde hissettirmeye baslamasina neden olmustur.

-turk amerikan iliskilerinde ciddi bir bozulma gorulurken (hemde AB ile) mevcut bosluga doldurmada akla gelen ulkeler ile turkiye arasindaki sorunlarin ve bolgedeki konjonkturel yaklasimin gecici oldugunun gorulmemesidir.

-11 eylul teror eylemleri (bushun plani) sonrasinda abd'nin dis politika anlayisinda gorulen degisiklik cok keskin olmustur.
    Bush politikasi ile ingiltere kanada israil ve avustralya gibi geleneksel muttefikleri haricinde tum dunyayi karsisina alarak yeni surec baslatan abd, dunyayi kendisi merkezli olarak yeniden sekillendirmeye yonelmistir.
    ------------------
    simdi teknik kismi da hesaba alarak bir genelleme yapalim.
    -artik SSCB(sovyetler) tehdidi ve eski stalin politikasindan eser yoktur.
    -ABD muttefikten cok bizlere dusman olmustur
    -AB bizi resmen sinsice bolmeye calisiyor
    -isler hep bizim zararimiza gidiyor

bizlerin yapacagi tek sey vardir
    -kayitsiz sartsiz Turk Devletleri ile birlesmek.

----------------
    Kisisel yorumum:
    bakiniz ABD'yi guvenlik nedenleri ile kullanmisiz (teknik olarak kullanmak olmasa da duygusal baglamda bu sonuca ulasabiliriz)
    Natoya girmisiz.

90'li yillara kadar karsimizdaki stalin tehdidini bir sekilde ortadan kaldirmisiz.

ama 90'li yillardan bu yana artik yeni degisimlerle karsilastigimiz politikalar hep bize zarar vermistik. Eski politikalarimiz. ABD'AB politikasi kesinlikle Cumhuriyetten 1990'a kadar olmustur. ve bu gercekten de gerekliydi, bahsettigim tarihlere kadar. Sovyetlerin Avrupayi da ezip gecme sansi yokedilmisti.

ama artik AB'umrumuzda degil, birakin Rusya ezip gecsin diyecegim. bu bir tur oc almadir benim icin. kendini begenmis bizleri dislamis kendilerini 1nci dunya bizleri 3ncu dunya ulkesi olarak secmis avrupa kesinlikle politik ve ekonomik acidan batakliga saplanmalidir.

amerikaya gelince, hep zarar goruyoruz, bu politika bitmelidir. 90'lara kadar gelen canim cicim iliskisi bitmis artik daha sert ses tonlari ile hitap eder olmusuz.

amerikanin ulkemize uyguladigi esareti de yok etmeliyiz. bizlere muhtac oldugu icin kullanmalarini engellemeliyiz.

--------------------
    budusuncelerden yola cikarak ben Rusyayi da, ABD'yi 90'lara kadar arkamiza alip tehditleri yok ettigimiz gibi bugun, Rusyayi arkamiza alip ABD tehditlerini yok etmeliyiz diye dusunuyorum.

olur olmaz, ileride Rusya ile bir sorunumuz olursa bu sorunlar ortaya cikmadan once Turk devletleri ile birlesmeliyiz diyorum. Bu birlesme sonucunda Rusya da bir halt isleyemeyecektir. Ama sorun yapmazsa da iyi olur.
    --------------------

[

Junior Member
    Yer
    Türkiye

İşte yine kimse yok

Merhaba,
    TurkDiaspora arkadaş bak Azeri kardeşlerimiz bu konuda sessiz kalma haklarını kullanıyor.Yazdıklarını bütünün okudum.Umarım kopyalayıp yapıştırma değildir... Politik konularda zeka çalıştıran insanları görmek beni sevindiriyor...
    Hayat acı da olsa yasanmaya mecbur kılar kendini...

Junior Member
    Yer
    EU
    Merhaba
    altinda linkini belirttigim sitenin sahibi benim. butun makaleleri elimle yaziyorum. yorum yaparken bazi haberleri kopya/yapistir ederek analiz edip yorumluyorum. sadece kopya yapistir sitesi sacmadir.
    ayni makaleleri uc-bes forumda daha paylasiyorum

örnegin [ ve ozturkler forum sayfasi beni tanirlar.
    bunlari sizlerle de paylasmak isterim

saygilar

Junior Member
    Yer
    Türkiye

Diaspora

Merhaba arkadaş ben sadece öğrenmek için sordum zaten... Sitene de baktım , gerçekten emek verilerek yapılmış bir site... Çalışmalarının devamında başarılar...
    Hayat acı da olsa yasanmaya mecbur kılar kendini...

Senior Member
    Yer
    Marmaris

TURAN

ÇÜNKÜ ZAMAN EMPERYALİZM DEVRİ. ÇOĞU İNSAN PARANIN KÖPEĞİ OLMUŞ DURUMDA. NE YAZIK Kİ PARADA O BAHSİ GEÇEN KÖPEKLERDE. ÖYLE GİDERSE DAHA BİZE ÇOK SEMER VURAN ÇIKAR.
    Selam olsun damarında Türk kanı taşıyan herkese. NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE...

Junior Member
    Yer
    EU

Re: Diaspora

Alıntı Zindar Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba arkadaş ben sadece öğrenmek için sordum zaten... Sitene de baktım , gerçekten emek verilerek yapılmış bir site... Çalışmalarının devamında başarılar...
    lutfen en azindan gunde sadece 3 dakikanizi ayirarak destek veriniz. en azindan bir yorum atiniz.
    saygilarla

Senior Member
    Yer
    Marmaris

DIŞLANMAK

Ben buraya vaktim oldukça giriyorum ve Türklük ile ilgili şeyler yazmaya çalışıyorum. Ama artık Azerbaycan'da yaşayan Türk kardeşlerimin sözleri beni rencide etmeye başladı. Kardeşler ben ne amerikanım, ne avrupalı, ne de rus. Ben Türk'üm Türk. Ve içinizde bazı insanlar Türkiye bizi dışlıyor diyor. Belki Türkiye'de Türklüğünü yitirmiş batı sevdalısı şerefsizler olabilir. Ama bizi aynı kefeye koymayın.

Junior Member
    azeri türklerinin bize bizim onlara baktığımızdan soğuk bakması doğal.onlara hak vermek lazım 3 nesili koministler yetiştirdi orda:ne din nede kültür.belkide o eziyetleri biz çekseydik daha devletçi olurduk.birde şu var bağımsızlıklarından sonra türk dünyasına yakınlaştık mı? onlara yardımcı olduk mu?şehit taşımak için helikopter istediklerinde size iran yardım etsin derken bu soğukluğu ve neler kaybedebileceğimizi hesab etmeliydik.çoğul konuşuyorum ama sonuçta iyisiyle kötüsüyle devletin heryaptığı halkına maal oluyor.bu günler elbette geçecek turan elbette gerçekleşecek yeterki bizim gibi fedakar türk gençleri nefes almaya devam etsin.Türk dünyasının bence ihtiyacı olan şey bir _büyük_.

Senior Member
    Yer
    Marmaris

GÜZEL KONU

AMA O DEVİR GERİDE KALDI. ŞİMDİ MAZİYİ UNUTUP GELECEĞE BAKALIM. GELECEKTE KIZIL ELMANIN IŞIĞI VAR. O BİZE TURAN ÜLKESİ'Nİ GÖSTERİYOR.

Yer imleri