2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Salam. Sual.

Junior Member

Salam. Sual.

Almanya'da Türklerle beraber Yasadigim icin ve Anadolu Azerisi oldugum icin, Azerice Ana dilim olmasina ragmen cok iyi konusamiyorum ama harfiyyen anliyorum.
    Öncelikle Sizleri Saygiyla Selamlarim. Azerbaycanli Arkadaslara bir kac sorum(sual) olacak:
    Azerbaycan Türkcesinin, kendi icerisinde Lehceleri var midir? Mesela bizim Igdir Azericesindeki kelimeleri, Azerbaycan'in resmi dilinde göremedim isitmedim.
    Buna örnek;
    Evet'in karsiligi Belidir Azerbaycan'in resmi dilinde. Ama bizim dilde beli denmez, heye denir. Veya uzatilarak onaylamak anlaminda "Beee" de kullanilir.
    Birine sus demek istediginiz zaman bizim dilde "kiri" dersiniz. Resmi dilde böyle bir seye rastlamadim.
    Bunun gibi bir cok örnek var.
    Benim sorum olacak? Bizim konustugumuz (Danistigimiz) Azerice, Güney Azerbaycanlilarin Lehcesindenmidir? Yoksa bugünkü ermenistan torpaklarinin asli olan Bati Azerbaycan Lehcesimidir? Bir de dagli ecem diyorlarmis bizim sülale'ye onlari da bir zahmet aciklarsaniz sevinirim.

Xaminiza salam edirem, mene cevaplarinizi gözlüyürem. Azerbaycani üreqten sevirem.

Azeri.net Sevdalısı

Re: Salam. Sual.

ilk once sene Azerbaycani urekden sevdiyin ucun tesekkur edirem .

O ki qaldi lehceye bizde Azerbaycanda her bolgenin oz lehcesi var. bu lehceler cox sirin seslenir ,amma vahid edebi dilimiz var ki dovlet senedlerinde ve resmi danisiqlarimizda edebi dilden istifade olunur , sen edebiyyat dilini oyren ve edebi dilde danismaqa calis .yeni lehcelere fikir verme .

Yer imleri