Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

AZERBAYCAN'A NASIL GELİNİR?

Junior Member
    Yer
    Muğla/Marmaris

AZERBAYCAN'A NASIL GELİNİR?

VE NİHAYET KASIM SONU AZERBAYCAN'A GELİYORUM. UZUN ZAMANDIR BUNUN HAYALLERİNİ KURUYORDUM. HATTA ESKİLER BENİ HATIRLAYACAKTIR. ESKİ RUMUZ ALPEREN48. ALLAH NASİP EDERSE KASIM SONUNDA ORADAYIM. SİZDEN FİKİR VE ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM. TANRI TÜRK'Ü KORUSUN.
    NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Member
    Yer
    türkiye/istanbul/zeytinburnu
    arkadaşlar "tanrı" sözü nasıl sölesem bilmiom ama tanrı yerine allah deseniz daha hoş olur
    [

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Yerixo
    Neden Ayza? Bu sözcükte seni rahatsız eden nedir? Bu soruyu, mesleği editörlük olan biri olarak soruyorum...
    Şükr Allaha ki pişiklerin qənətləri yox... Olsa idi, göydə göyərçin qalmazdı... Allah kimə qənət verəcəyini bilir!

Member
    Yer
    TANRI GENEL ALLAH ÖZEL BİR ADDIR DA ONDAN ALLAH BİRDİR O ZAMAN ÖZEL OLMALIDIR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    [

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Yerixo
    Anladım... Allah, İslamiyet'in Tanrısının özel adıdır. Yehova da Musevilik'in Tanrısınının özel adıdır. Başka dinler de kendi Tanrılarına çeşitli özel adlarla seslenmişlerdir. Türklerin geçmişte tapındıkları Yaratıcı'nın adı da 'Tanrı' (Uluğ Tengri)... Buraya kadar tamam!!! Ama...

Eğer 'Tanrı Türkü Korusun' ifadesindeki Tanrı'yı kastederek, Tanrı sözcüğüne karşı çıktıysan, bir şey söylemek isterim:

Türklerle ve Türklükle ilgili konuları doğrudan doğruya İslamiyet'le ilişkilendirmek -bana göre- pek kavrayıcı değil. Neden? Çünkü İslamiyet'e mensup olmayan ama hem ırksal olarak hem de kültürel olarak Türk olan insanlar dışlanmış olur. Milliyetçi Türk Budist, milliyetçi Türk Musevi (Yahudi değil), milliyetçi Türk Bahai, milliyetçi Türk Hıristiyan (Gagauzlar ve Karamanoğullarının ardılları gibi) topluluklar da var. Dolayısıyla, 'Tanrı Türkü Korusun' ifadesi sadece Müslüman Türkleri değil, başka inançlara mensup Türkleri de kapsar. Yani bütün Türkleri (Yaratanları kim olursa olsun, dinleri ne olursa olsun) birleştiren bir ifadedir. Eğer durumu yerelleştirirsek doğrudur, ama tüm Türkler'i kapsayacak şekilde küreselleştirirsek, doğrusu, böyle durumlarda Tanrı sözcüğünü kullanmaktır.

Aslına bakılırsa... Bu 'Tanrı' ifadesindense, dilimizdeki 'Allah ile' başlayan ve bela etmek için kullanılan sözcükler daha rahatsız edici. '...kahretsin', ...belanı versin' 'Allahından bul' vs vs vs. Hele hele yerli yersiz sürekli kullandığımız 'Vallahi', 'Maaşallah' 'İnşallah' gibi sözcüklerde aynı şekilde. Yalan söyleyen biri 'Vallahi' diyor ve Allah'ı tanık gösteriyor... Bence zaten 'Allah' ya da 'Tanrı' sözcüklerini gerekli gereksiz kullanmamak ve kendi edinimlerimize alet etmememiz gerek...

Nihai olarak... İslam'ın Yaradanından söz ederken 'Allah' demek, ama başka inançlara mensup Türkleri de içine alan genel durumlarda 'Tanrı' demek daha doğru... Dolayısıyla, Tanrı Türk'ü Korusun.

Saygılar - selamlar
    Şükr Allaha ki pişiklerin qənətləri yox... Olsa idi, göydə göyərçin qalmazdı... Allah kimə qənət verəcəyini bilir!

Member
    Yer
    sana teq şey söliom ALLAH birdir ALLAH demek tüm sıfatları kendinde toplayan demektir bence ALLAH kelimesi en güzelidir bize güzeli söylemek düşer nokta
    [

Junior Member
    arkadaşlar konuyu nereye getirdiniz yaa.
    burda konu AZERBAYCAN'A NASIL GELİNİR.
    siz ALLAH'a getirdiniz konuyu...ne diyelim size...

Member
    Yer
    arkadaş uzatmayaydı böle olmazdı dostum
    [

Junior Member
    valla nedir bu arkadaşlar uzatcak bişey yok.
    ha TANRI ha ALLAH.
    onu ne anlamda söylediği önemli içerdiği kelime değilki.
    konuya dönelim lütfen...

Azeri.net Sevdalısı
    Yer
    Yerixo
    Sordugum soru icin ve konuyu uzattigim icin ozur dilerim... Sanırım konuyu konusma denenmesine kendimi kaptırdım. Gerek yoktu... Bunun arenasi sanirim fikir klüpleriydi, forum degil... Ama kendimi kaptirmisim iste... Sayfada degerlendirme yapan arkadaslar... Lutfen 'Azerbaycan'a nasil gelinir' konusuna devam edin... Araya girip konuyu boldugum icin bagislayin...

Sayfa 1/2 12 SonSon

Yer imleri